• Prvý ročník halových atletických pretekov tretích a štvrtých ročníkov

• 05.01.2015 18:11
        • Športová tradícia a náležité výborné výsledky ZŠ na Komenského 23 v Bardejove sú už takmer jej značkou. Mnoho úspechov v tejto oblasti už niekoľkokrát školu nominovali za Školu roka a vďaka výborným výsledkom dosiahnutým nielen v atletike, škole neustále udržiavajú vysoký kredit.  Kým dosiaľ sme nazerali na piedestál víťazov predovšetkým z radov žiakov druhého stupňa, posledný týždeň pred prázdninami zažili pocit zápolenia a víťazstva aj mladší športovci. Pre žiakov tretieho a štvrtého ročníka totiž škola v spolupráci so Školským športovým klubom J. A. Komenského v Bardejove, pod vedením Mgr. Zorana Kollároviča, Mgr. Andreja Pečeňuka a Mgr. Ivana Dzuriša, zorganizovala 15. decembra 2014 prvý ročník halových atletických  pretekov.
        • Pre organizátorov rokmi a skúsenosťami už možno rutina, no pre nás ostatných učiteľov nevynímajúc výbornou organizáciou a športovým duchom, jedinečná športová udalosť, ktorá v rámci objavovania športového talentu, maximálne vyplnila chýbajúci článok.  Samotnému zápoleniu predchádzal výber hráčov v počte piatich dievčat a piatich chlapcov za každú triedu. K umocneniu zážitku prítomných športovcov i skandujúcich prispelo aj samotné miesto konania. Športová hala ako ďalší motivačný prvok dostatočne vyburcovala súťažiacich aj povzbudzujúcich.  Obe strany tak po slávnostnom nástupe mohli zdolávať jej palubovku i tribúnu. Behom na 30 metrov mnohí spoznali, že dokážu prekonávať sami seba a zvyšovať svoje ciele i limity. Z radov chlapcov tretiakov to boli Marek Mihalčin (5, 28 3.A), Kevin Vanta (5,32 3.C) a Ján Krok (5,38 3.C) u štvrtákov boli najúspešnejší Richard Guth (4,78 4.C), Martin Chovanec (4,82 4.B) a Jakub Zuščin  (5,08 4.A). Ani dievčatá sa v tejto disciplíne nedali zahanbiť a dokázali  byť chlapcom silnou konkurenciou, pričom tieto slová platia nielen o víťazkách Soni Bartkovej (5,76 3.D), Michalele Kožlejovej (5,77 3.A) a Timke Verlichajovej (5,79 3.D) so  štvrtáčkami Slávkou Ratvajskou (5,18 4.C), Lindou Hlavinkovou (5,19 4.A) a Alexandrou Kvartekovou (5,46 4.C).  Keďže tento halový trojboj otváral nové možnosti, aj u skokanov sme spoznali nové tváre i zaujímavé čísla. U Mareka Mihlačina (3.A) to bolo 175 cm, Ján Krok doskočil 159 cm a Martin Vasilišin (3.C) dal 158 cm.  Rovnako zaujímavé boli doskoky štvrtákov, kde dominoval Jakub Zuščin (4.A) a jeho 198 cm, Tomáš Mačuš (4.A) so 178 cm a Michal Tokarčík  (4.B) so 173 cm. Silné skokanky sme rovnako odhalili aj u dievčat. Sofia Voľanská (3.B) doskočila 162 cm, Viktória Koreňová (3.C) podala 150 cm a Michaela Kožlejová (3.A) dosiahla 142 cm. Hod plnou guľou bol rovnako plný nových tvárí a výsledkov. U chlapcov najviac dohodil Ján Krok (3.C) s výsledkom 558 cm, strieborný bol Marek Mank (3.E) a jeho 555 cm a bronz získal Adam Balaščák z 3.A s 545 cm. Z radov štvrtákov podal najlepší výkon Tomáš Mačuš zo 4.A a to 770 cm, Samuel Šima (4.A) dohodil 648 cm a Martin Chovanec (4.B) 640 cm. Z dievčat bola najúspešnejšia Katka Lazorová z 3.E so 498 cm, Sárka Olčáková z 3.D dosiahla 485 cm a Charllote Čekanová z 3.C dohodila 477 cm. Zlatá štvrtáčka Ema Hanobíková (4.B) dohodila  625 cm, Slávka Ratvajská (4.C) 606 cm a Petra Čupeľová (4.B) 580 cm. Hádam najviac skandovania však zažila športová hala v tomto netypickom pondelňajšom dopoludní počas disciplíny zmiešaných štafiet. Možno aj burácanie a silný potlesk mali vplyv na celkový výsledok zlatej 3.A (1:16,04) a 4.A (1:10,72), strieborných 3.C (1:16,84) a 4.C (1:12,01) a bronzových 3.B (1:19,76) a 4.B (1:17,06). No najvyššie obrátky potlesku dosiahlo samotné oceňovanie na stupienkoch víťazov, kde už pomyselný vavrínový veniec nádejným reprezentantom odovzdali Mgr. Andrej Pečeňuk spolu s pánom riaditeľom  PhDr. Jánom Mikom a pani zástupkyňou Mgr. Máriu Pelákovou.

Na tomto turnaji však boli evidentné nielen víťazstvá vyjadrené číslami. Snáď najväčšiu výhru bolo badať u žiakov, ktorí možno prvýkrát zažili pocit víťazstva  aj uznanie ich kvalít ostatnými spolužiakmi. Mnoho detí až tu prišlo k uvedomeniu, že ich predstavy o budúcnosti športovcov nie sú iba nerealizovateľným snom. Naopak, práve tu a teraz stoja na stupienku, z ktorého je už len krôčik, aby sa sny stali skutočnosťou. Dôkazom sú aj šikovní deviataci zo športovej triedy, držitelia mnohých športových ocenení, ktorí žiakov celým trojbojom sprevádzali. A ako to v závere odkázal všetkým žiakom organizátor Mgr. Zoran Kollárovič, svoje predstavy možno napĺňať, nech sú akékoľvek, dôležité je veľmi to chcieť a urobiť pre to maximum, no nezabúdať, že prehra neznamená koniec, ale naopak, práve ňou je neraz dláždená cesta k víťazstvám.

PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.