• Škola v prírode – Mníchovský potok

• 21.06.2013 09:11
        • Chata Kamarát na Mníchovskom potoku sa stala od 10. 6. do 14.6 prechodným domovom pre žiakov 1.E a 2. D triedy. Spolu so svojimi triednymi učiteľkami  M.Pelákovou, A.Senajovou a tetou zdravotníčkou p. Balaščákovou  tu boli v škole v prírode.
        •                 Okrem vyučovania v dopoludňajších hodinách , kde si  deti upevňovali a opakovali učivo jednotlivých predmetov  boli pre ne pripravené rôzne súťaže, zábavné podujatia, túry a veselé aktivity. Hneď v prvý deň sa oboznámili s okolím zariadenia, kde budú tráviť ďalšie dni a noci. Skamarátili sa s krásnymi a hravými psami majiteľa zariadenia – p. Štefančina.  Večer ich čakala „Pyžamová párty“, kde sa deti predviedli vo veselých pyžamových kostýmoch, zabávali sa pri hrách, diskotéke, tancovali  veselé tance a spievali pesničky v sprievode gitary. V ďalších dňoch na ne čakali športové súťaže, futbalový turnaj, maľovanie na chodník, maľovanie na kamene, tvorba z papiera, pekná túra do obce Zlaté spojená s počúvaním spevu škovránka (navštívili sme tam aj p. uč. Sabolovú). Medzi najväčšie zážitky patrila beseda s policajtmi a psovodmi o ich práci a o bezpečnom správaní sa. Deti videli ukážky cvičenia psov, vyskúšali si, ako sa sedí za volantom policajného zásahového vozidla, fúkali z plných pľúc  do detekčnej trubičky, nechali sa spútať, nakoniec boli obdarované peknou publikáciou s problematikou dopravnej výchovy. Celé podujatie pre nás sprostredkoval jeden z rodičov detí. Ďalší krásny deň patril výletu cez sedlo Čerešňa do Bardejovských Kúpeľov. Počasie nám prialo a tak sme túru tam aj späť zvládli bez ochkania a jojkania. Asi preto, že nás po nej sprevádzal „Pán lesa“, ktorého sme našli namaľovaného vedľa turistického chodníka hneď na jej začiatku. Cestou sme spoznávali stromy a rastlinky.  Relaxom bola návšteva wellness, šantenie vo vode pod starostlivým dohľadom učiteliek a zdravotníčky, keďže väčšina detí boli neplavci. Vo vode nám riadne vytrávilo, preto sa každý tešil na návštevu pizzerie. Chutilo veru všetkým malým hladošom. Potom chvíľka na drobné nákupy a poďme ešte do skanzenu obdivovať krásu našej  ľudovej architektúry. My učiteľky sme si detičky mohli rýchlo spočítavať, keďže mali na sebe všetci rovnaké oranžové tričká, ktoré sponzorsky venovala jedna z mamičiek.  Veselá a plná napätia bola aj hra „Slimák“, kde deti dokazovali svoje vedomosti, a šikovnosť. Športová olympiáda preverila zas pohybové schopnosti a obratnosť. Nezabudnuteľnou bola aj opekačka spojená večernou hrou- cestou odvahy,  na konci  ktorej nás vystrašil záhadný mních, z ktorého sa neskôr vykľul (na všeobecné potešenie malých vyplašenkov) veselý ujo „ Zuzka“, jeden z manažérov zariadnenia. Za všetky aktivity boli deti ocenené peknými vecnými cenami(  veľa z nich boli sponzorské darčeky od rodičov),medailami, diplomami. Vyhodnotená bola aj najčistejšia izba a najporiadkumilovnejší jednotlivci. Ceny  a diplomy boli udelené aj najlepším papkáčom, či šíriteľom dobrej nálady, za vzorné plnenie služieb v jedálni aj najlepších spachtošov. Strava bola bohatá a veľmi chutná a k tomu sme si ešte pochutili na nádhernej torte jednej z novopečených osemročných slečien, ktorá v ŠvP slávila svoje narodeniny. Navyše sme si 2x pochutili na sladučkých nanukoch od jednej z mamičiek detí. Počas celého pobytu vládla medzi deťmi dobrá nálada.  Zložili sme si aj hymnu, ktorú sme si často pospevovali.  Keď prišlo záverečné balenie, nikomu sa doňho veľmi nechcelo.

Päť dní naplnených pobytom na čerstvom vzduchu, hrami, súťažami, pesničkami a dobrou náladou rýchlo uplynulo. Sme radi, že sme domov prišli zdraví, spokojní a bohatší o krásne zážitky , ktoré nám budú pripomínať už len fotografie.

Mgr. Mária Peláková

Fotogaléria: