• Elektronizácia vzdel.

          • Textová podstrana

          •  

            Bardejov

            ranica_bPrvá písomná zmienka o mojom rodnom meste Bardejov pochádza z roku 1241 a  nachádza sa v Ipatijevskom letopise. Druhá písomná zmienka, ktorej odpis sa nachádza v Okresnom archíve v Bardejove, je z roku 1247 a kráľ Belo IV. v nej rieši územné spory medzi nemeckými osadníkmi    z Prešova a mníšskym radom cisterciánov, ktorí pôsobili v Bardejove.   

            http://www.severovychod.sk/img/logos/303/original/Katov%20dom%20v%20Bardejove.jpgBardejov ležal na významnej obchodnej ceste medzi Čiernym a Baltským morom. Výhodná poloha a obchodný ruch urobil z malej osady bohaté mesto, ktorému venovali pozornosť všetci uhorskí panovníci. Rozsiahle privilégiá udelené kráľom Karolom Róbertom v roku 1320  posilnili ďalší jeho vývoj.  V roku 1352 udelil mestu kráľ Ľudovít I. právo opevniť ho hradbami a baštami. V  tom istom roku získalo mesto právo konať na sviatok sv. Egídia            – 1. septembra, výročný jarmok. V roku 1365 získalo hrdelné právo. Malo aj vlastného kata. Vďaka mnohým ďalším právam a privilégiám sa mesto rozvíjalo, preto ho v roku 1376 povýšil kráľ Ľudovít I. na Slobodné kráľovské mesto.

             

            http://www.mubj.sk/docs/samosprava/samosprava/symboly/erb.gifOd roku 1453 má Bardejov aj vlastný erb, ktorý mu udelil kráľ Ladislav. V priebehu jedného storočia sa mesto vzmohlo tak, že podľa súpisov malo v roku 1437     517 domov a 3000 obyvateľov vo vnútornom meste. Za hradbami bolo ďalších 300 domov. V tom istom roku bolo registrovaných 64 rozličných remesiel,    51 cechov a 146 remeselníckych   majstrov.

            http://u.smedata.sk/ahaho/profiles/5/15/159505/large/8f4d14166e4bb2701e147dd32d76dddf.jpg15. storočie malo aj svoje temnejšie stránky. V roku 1412 dal kráľ Žigmund mesto do zálohy poľskému šľachticovi Balickému       za  13 tisíc zlatých. Až v roku 1477 rozhodol kráľ Matej Korvín               o neplatnosti zálohy. 16. storočie prialo kultúre a vzdelanosti. V meste bolo humanitné gymnázium, ktoré malo dobré meno v rámci celého Uhorska. Gymnázium pod vedením rektora Leonarda Stöckela sa stalo centrom kultúry, vzdelanosti i formovania náboženského života. Hneď po svojom nástupe na gymnázium vydal Stöckel školský organizačný a študijný poriadok pod názvom Leges scholae Bartphensis. Tento poriadok je najstarším pedagogickým dokumentom   na Slovensku. Verejnosti bola sprístupnená farská knižnica, založili sa dve kníhtlačiarne, Guttgeselova a Klöszova. Z historického hľadiska najväčšiu úlohu zohrala Guttgeselova tlačiareň, v ktorej bolo vytlačených mnoho vzácnych prác, okrem iných aj Katechizmus Martina Luthera v roku 1581. Kniha je považovaná za prvú publikáciu preloženú do vtedajšej slovenčiny. V meste sa otvorila verejná knižnica a kníhkupectvo. V 17. storočí začal hospodársky úpadok mesta. Neobišli ho bratríci, ani tökölyovskí či rákocziovskí vojaci, ani morová epidémia. Požiar, ktorý v roku 1680 založili tökölyovskí vojaci, ho takmer celé zničil.

            V 19. storočí sa začalo rozvíjať bankovníctvo a priemysel, aj keď v malom rozsahu. V roku 1883 bola v meste založená továreň na výrobu hračiek.     Jej výrobky reprezentovali Bardejov na výstavách vo Viedni, v Budapešti i na svetovej výstave v Paríži. Významným momentom bolo otvorenie železnice na trase Prešov - Bardejov v roku 1893.

            odhalenie

             
            http://www.bardejov.sk/mesto/images/stories/o_meste/unesco_listina.jpg

            Slabý priemysel a nerozvinuté poľnohospodárstvo zapríčinili, že v okrese začala masívna vlna vysťahovalectva. Najväčší rozvoj bol zaznamenaný po II. svetovej vojne. Rozšíril sa priemysel, školstvo, vybudovali sa nové sídliská. Veľká pozornosť    sa začala venovať obnove historických pamiatok. Historické jadro mesta bolo už v 50-tych rokoch vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Najrozsiahlejšia renovácia historickej časti sa urobila v 70-tych rokoch. V roku 1986 bola Bardejovu za záchranu pamiatok udelená Európska cena - zlatá medaila - Medzinárodným kuratóriom so sídlom v Hamburgu.

            V roku 2000 bol Bardejov zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

            Bardejov je mesto s bohatou históriou a množstvom prekrásnych historických pamiatok.

            http://hradzborov.sk/images/headers/header05.jpgNeďaleko mesta sa týči zrúcanina  Zborovského hradu. Každý, kto by  sa chcel pokochať na našom krásnom námestí, nech len príde na návštevu do môjho rodného mesta. Ste srdečne vítaní a povesť o Zborovskom hrade vám rada porozprávam.