• Ako byť dobrým novinárom?

• 23.10.2015 11:31
        •  Ivana Matejová na celoslovenskom seminári mladých novinárov

Už týždeň vopred som sa tešila na 22. september a odpočítavala som dni. Keď mi v utorok v noci o pol tretej zazvonil budík, všetka radosť a chuť niekam ísť ma prešla. S ockom sme mali pred sebou päťhodinovú cestu do Nitry.

• O ôsmej sme konečne dorazili na miesto  a ja som mala tú česť spoznať organizátorku „Seminára pre mladých novinárov“ p. Bláhovú a ostatných účastníkov. Spoločne sme sa presunuli do redakcie nitrianskych novín MY, kde sme strávili cca dve hodinky. Hodinu a pol sme mali prednášku s pánom Holubekom, redaktorom už spomínaných novín. Jeho rozprávanie ma veľmi zaujalo. Dozvedeli sme sa, v akom programe pracujú redaktori, kedy sa robí uzávierka a kedy idú noviny do tlače. Oboznámil nás s celým procesom vzniku  týždenníka - od rozdeľovania úloh, cez zháňanie tém na články a písanie samotných článkov, až po tlač a rozvoz týždenníka. Potom sme navštívili oddelenie inzercie. Z redakcie sme sa presunuli na CHKO, kde sme mali prednášku s ochrancom prírody pánom Košťánom. Nasledoval obed a presun na katedru žurnalistiky UKF v Nitre. Na túto časť programu som sa tešila najviac. Prvýkrát som bola medzi vysokoškolákmi, sedela som v miestnosti, kde sa prednáša a mala som prednášku s profesorkou žurnalistiky. Na tejto univerzite nás čakali štyri prednášky, na všetky sme šli s úsmevom na tvári a ešte s väčším sme odchádzali.  Najprv nás učili, ako napísať dobrý článok, na čo nezabúdať, na čo si dávať pozor a čomu sa vyhýbať. Túto prednášku viedla profesorka žurnalistiky pani Mgr. Veverková. Keďže k štúdiu žurnalistiky patria aj médiá, mali sme možnosť vidieť, ako sa strihá video či film, ako sa pracuje s kamerami, mikrofónmi či zeleným plátnom. Práca s hlasom je v žurnalistike tiež veľmi dôležitá, a preto sme navštívili aj školské rádio univerzity, ktoré sa volá Rádio Plus. Vysokoškolskí študenti nám ukázali, ako sa dá rýchlo a jednoducho odstrániť z nahrávky hlasu zakoktanie, zakašľanie či naše bežné „eeeeem“. Potom sme sa stretli s redaktormi školského časopisu s názvom „Občas Nečas“. Bolo vidieť, že títo študenti na časopise naozaj pracujú a snažia sa, aby bol čo najlepší. Každý jeden z nich to robí popri štúdiu a niektorí dokonca aj popri práci, no aj napriek tomu sa snažia do časopisu dať všetko. Na konci dňa sme sa presunuli do penziónu, kde sme boli ubytovaní. Tam bola večerná a zároveň naša posledná prednáška prvého dňa. Koniec prednášky bol okolo pol desiatej večer. Bol to veľmi únavný deň, no napriek tomu som na druhý deň vstávala s úsmevom na tvári. Na druhý deň sme mali ďalšie tri zaujímavé prednášky a nácvik výroby fotoreportáže.

Som veľmi rada, že som sa na tento celoslovenský seminár pre mladých novinárov dostala a neľutujem ani jediný moment, pretože som sa veľmi veľa naučila. Nazbierané skúsenosti a vedomosti chcem využiť v práci na školskom časopise Ámosáčik a v písaní článkov do miestnej tlače a rôznych súťaží.

Ivana Matejová,  8.A