•  Svetový deň výživy
        • Svetový deň výživy

• 27.10.2015 08:07
        • 16. októbra si pripomíname Svetový deň zdravej výživy. Správna  výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje zdravie, no napriek tomu sa stravovaniu neprikladá potrebný dôraz. Svetový deň výživy bol vyhlásený na 20. globálnej konferencii FAO v novembri 1979 v Ríme. Odvtedy si každoročne 16. október pripomína viac ako 150 krajín sveta vrátane Slovenska. Deň zdravej výživy sme si pripomenuli aj na našej škole .
        • Žiaci 1. ročníkov sa zdravej výžive venovali celý týždeň. Ochutnávali ovocie, spoznávali ich podľa tvaru  a chuti, kvality, kreslili a maľovali obrázky, vytvárali  koláže ovocia a zeleniny. Vyučovacie hodiny si spestrili zábavnými hádankami a pesničkami, ktoré sa  týkali, ako ináč, zdravej výživy.

Ani druháci a tretiaci sa nedali zahanbiť. Pripravili  chutné zeleninové i ovocné šaláty, ktoré spoločne ochutnávali a vymieňali si recepty.  V triedach tiež prebiehali besedy na tému zdravá výživa.

Štvrtáci sa tento deň tiež venovali príprave zdravých jedál. Jablká, hrušky, hrozno, celozrnné obložené chlebíčky, mliečne kokteily im chutili ako nikdy. Spoločne debatovali nie len o zdravom stravovaní, ale aj o význame pitného režimu, otužovania a  pravidelného cvičenia. Vytvorili 5 zásad správnej výživy a  zdravého životné štýlu, ktorých sa budú držať:

1. konzumovať pestrú a rozmanitú stravu bohatú na ovocie a zeleninu, celozrnné potraviny, mliečne výrobky, ryby a hydinu,
          2. jesť pravidelne 5-krát denne,
          3. vyhýbať sa konzumácii  sladkostí,
          4. dbať na pitný režim,
          5. venovať sa pravidelnému cvičeniu.

Zaujímavý bol aj projekt žiakov 4.E triedy, ktorí v tento deň mysleli aj na psíkov v útulku. Upiekli zdravé koláčiky, ktoré ponúkali spolužiakom vo vestibule školy.  Peniažky, ktoré vyzbierali venovali útulku, aby aj zvieratká jedli zdravo a výživne.