• Naša účasť na vernisáži dvoch výstav a členstvo v klube Mladá elita Slovenskej republiky 2015

• 03.11.2015 19:01
        • O úspechu nášho žiaka, Vladislava Slosarčíka na 49. celoslovenskom kole Olympiády v anglickom jazyku sme na stránke našej školy už informovali. Pravdupovediac, s novým školským rokom sme sa sústredili na nové výzvy, aj keď na minuloročný úspech nezabúdame. Veľmi milo nás preto prekvapilo výnimočné pozvanie od Spoločnosti Michala Bosáka, so sídlom v Prahe. Takouto netradičnou formou boli dňa 21.októbra 2015, v priestoroch Obchodnej akadémie v Prešove, opätovne zhromaždení študenti a ich učitelia, ktorí sa v školskom roku 2014/2015 umiestnili na prvom, druhom alebo treťom mieste všetkých celoslovenských olympiád z odborných predmetov.
        • Pozvaným hosťom boli v popoludňajších hodinách predstavené dve výstavy. Prvá, s názvom Michal Bosák, americko-európsky filantrop a bankár  z Euro - Central Regiónu, putovala už od r. 1999 po svetových metropolách ako Washington, New York, Scranton, Moskva, Londýn, Dublin, Cork, Varšava, Praha atď. Na 33 paneloch je zachytený život Michala Bosáka, ktorý sa ako 17 ročný  vyberá s 1 dolárom vo vrecku na dlhú cestu za oceán. Po mnohých neúspechoch sa vypracoval na významného bankára, ktorému zverilo svoje úspory mnoho rodákov.  Druhá, premiérovo prezentovaná výstava nesie názov  Významní bankári zo Slovenska. Sú tu jednotlivo predstavení ďalší významní slovenskí bankári ako napr. Viliam Paulíny, Pavol Kuzmány, Rudolf Krupec, Július Markovič, Vladimír Makovický a mnoho ďalších. Obe výstavy boli otvorené pri príležitosti rôznych výročí, spojených práve s týmto významným človekom. Spomenieme napr. 145. výročie narodenia Michala Bosáka, 90. výročie otvorenia prvej novostavby Štátnej ľudovej školy v rodnej obci M. Bosáka - v  Okrúhlom, 95. výročie založenia Americko-slovenskej banky, či 100. výročie podpisu Clevelandskej dohody. Priestory na výstavu ponúkla Obchodná akadémia, ktorá tento rok slávi 70. výročie svojho  zriadenia. Podujatie sa konalo pod záštitou Ing. Rudolfa Bosáka, prezidenta Spoločnosti Michala Bosáka, ktorý výstavu spolu s riaditeľom Obchodnej akadémie – Ing. Petrom Kopčákom aj otvoril. Keďže je potomkom slávneho bankára, najdôležitejšie udalosti zo života filantropa prerozprával veľmi pútavo. Spoločne sme si pozreli aj dokument o živote Michala Bosáka. Počas príhovoru Ing. Rudolf Bosák apeloval na mladé osobnosti, aby svoj talent rozvíjali aj naďalej. Zároveň bol prezentovaný prvý ročník projektu Mladá elita Slovenskej republiky 2015. Spoločnosť M. Bosáka mieni s úspešnými študentmi a pedagógmi naďalej spolupracovať a pri tejto príležitosti slávnostne uviedla všetkých nominovaných  do klubu Mladá elita Slovenskej republiky 2015. Vyvrcholením podujatia bolo odovzdanie certifikátov o členstve v klube prezidentom spoločnosti, Ing. Rudolfom Bosákom. Pre nás všetkých to bolo príjemne strávené popoludnie a týmto chceme motivovať aj ďalších našich žiakov, pretože sezóna olympiád sa o chvíľu začína. Oplatí sa premôcť lenivosť a zabojovať, lebo každý malý úspech otvára dvere vždy ďalším možnostiam. No a napokon ešte jedna informácia pre milovníkov histórie: obe výstavy budú sprístupnené širokej verejnosti do 30. júna 2016. V pracovných dňoch, v čase od 8.00-14.00 hod., si ich môžete prísť pozrieť do priestorov Obchodnej akadémie, na Volgogradskej 3, v Prešove. Vstup je zdarma.

PaedDr. Zuzana Kramárová                                   Foto: Pavol Krupka a Zuzana Kramárová