• Triedny projekt 4.E - Nauč nás, čo vieš: Remeslo kováča

• 18.11.2015 09:32
        • Naša trieda 4.E sa zapojila do zaujímavého triedneho projektu „NAUČ MA, ČO VIEŠ“.  Každý mesiac jeden zo žiakov našej triedy predstaví ostatným spolužiakom, čo ho baví a naučí to aj ostatných. Mesiac október rozbehla Sofia Dinis. Rozhodla sa, že nás naučí niečo o remesle kováča, ktoré vykonáva jej ocko.  A ja Vám to rád priblížim.
          Bol upršaný utorkový deň a my sme sa vybrali na exkurziu do Tročan na farmu AL ZAHRA. Boli sme plní očakávaní, lebo sme vôbec netušili, čo všetko nás tam čaká.  Keď sme tam prišli, zazreli sme mnoho zvierat a hneď potom nám Sofiin ocko ukázal, čo  je to práca kováča. V jeho prípade to nie je práca na jednom mieste, pretože si svoju vyhňu vozí v dodávke a tam kde potrebujú jeho pomoc pri podkúvaní koní,  tam aj so svojou vyhňou vycestuje.
        • Sofiin ocko  nám porozprával  všetko o odbornej úprave kopýt od čistenia až po podkúvanie. Ak chce koňa podkuť,  musí najskôr kopyto očistiť od špiny, na čo použil dláto. Ďalším krokom bolo strihanie kopyta väčšími kliešťami, aby ho vyrovnal a kôň nemal problémy pri chôdzi a aby nekríval. Pri konečnej úprave pilníkom vyhladil kopyto až ku bielej časti, ktorá znamená zdravé kopyto. Keď je všetko vyčistené je potrebné koňa podkuť a vtedy prichádza na rad práca s vyhňou. Vtedy kováč podpáli vyhňu a musí nahriať železo, s ktorým bude pracovať. To znamená, že začne vyrábať podkovy. Rozžeravené železo začne na kovadline ohýbať veľkým kladivom a aby sa mu s kladivom lepšie pracovalo, po každom údere po železe, udrie s kladivom po kovadline aby sa mu lepšie odrazilo. Horúce železo tvaruje dovtedy, kým nie je hotová podkova. Potom ju skalí, aby vychladla. Keď je hotová, pribije sa koňovi na kopyto.

Farma bola krásna aj keď pršalo, ale zvieratkám to vôbec nevadilo. Boli tam pes, vlci, kravy, prasatá, mačiatka, koza-tajný agent a samozrejme kone. Najviac zo všetkého sa mi páčili vlci.

Práca kováča je veľmi náročná, pretože je fyzicky ťažká, nakoľko pracuje s ťažkými nástrojmi a aj preto, lebo pracuje so živými zvieratami. Ak chce niekto túto prácu robiť, nesmie sa báť zvierat a rozumieť im. Pre mňa to bola veľmi zaujímavá a poučná exkurzia, pretože som sa dozvedel veľa nového o práci kováča.

Ďakujeme Sofii ako aj jej ockovi, že nám umožnili zúčastniť sa na tomto zaujímavom a poučnom projekte.

Alex Ščerbatý, 4. E trieda

Veľmi pekne ďakujeme Sofii a jej rodičom za nezabudnuteľný zážitok. Za dve hodiny sme sa od pána kováča  dozvedeli informácie, ktoré svojou vzácnosťou ani nevygooglime, ani nevyčítame z kníh.  Veľké poďakovanie patrí aj majiteľke farmy AL ZAHRA pani MVDr. Ľubke Rančíkovej. Vďaka nim sme tento zážitok zaradili do kategórie tých, ktoré máme možnosť vidieť a prežiť  iba raz za život. Ešte raz veľká vďaka.

PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.