• Projekt eTwinning: Vianočné stromčeky želaní.

• 10.01.2016 21:02
        • Sila myšlienky. Iste sa aj vy stretli s týmto pojmom, či skôr jej reálnou silou. Presne tento cieľ mal aj medzinárodný projekt realizovaný na ZŠ na Komenského ul. 23 v Bardejove prostredníctvom programu eTwinning. A to práve v čase Vianoc,  keď mnoho detí už myšlienkami trávi svoj voľný čas prázdninami a rozmýšľa, ktorý z vysnívaných darčekov nájde pod vysvieteným stromčekom. Práve v tomto čase sme však myslenie všetkých žiakov prvého stupňa v rámci vyučovania anglického a francúzskeho jazyka nastavili aj iným smerom.
        • Úlohou žiakov bolo na pripravené vianočné stromčeky vo farbách piatich svetových kontinentov nalepiť výtvarne vyjadrený dar, ktorý by pomyslene zaslali dieťaťu z cudzieho kúta sveta. Kým prváci pripravovali dary pre deti z Európy a Ameriky a druháci pre deti z Austrálie, tretiaci a štvrtáci už museli popremýšľať o čosi viac, ak chceli myšlienkou vyjadriť svoje prianie deťom z Afriky a Ázie. Vianočnej aktivite projektu eTwinning predchádzala rozprava o skutočných hodnotách, o živote v chudobných krajinách či krajinách, kde je mier cudzím pojmom. Naše vianočné stromčeky želaní tak okrem konkrétnych milých darčekov ako hračky či knihy, ilustrovaných menšími prváčikmi a druhákmi postupne prechádzali k abstraktným, takým, ktoré nejde zakúpiť, ktoré sú pre nás síce mnohokrát banálne, no pre iné deti mimoriadne vzácne. Na stromčekoch želaní by ste našli dary v podobe prianí, ktoré úzko súvisia s mierom, priateľstvom, láskou, pomocou, zdravím, domovom, istotou či bezpečím, či na druhej strane vodou a jedlom či dokonca školou i vzdelaním. Žiaci si tak uvedomili, že tie skutočné dary neležia pod vianočným stromčekom, ale oproti deťom z Afriky či Ázie my našimi vzácnosťami žijeme takmer nepretržite. A keďže projekt eTwinning je postavený na spolupráci viacerých krajín, spolu s nami na projekte participovala aj poľská škola v Chybiciach a turecká škola z mesta Aydin. Aj keď títo žiaci pochádzajú z rozličných krajín, aj ich stromčeky želaní boli svojim posolstvom podobné tým našim. Možno preto, že aj oni poznajú význam slova mier, istota a bezpečie domova. Veríme, že niekoľko stoviek spoločných myšlienok v podobe vyslovených želaní a ilustrovaných darov sa naozaj spojili, aby svojim pomysleným adresátom svojou silou aspoň minimálne prinavrátili to, o čo sú vo svojich životoch najviac ochudobnení.

PaedDr. Andrea Tribusová, PhD. PK CJ pre 1.stupeň, ZŠ na Komenského 23

Foto: PaedDr. Andrea Tribusová, PhD. Text: Formou vianočných stromčekov želaní si žiaci prvého stupňa na ZŠ na Komenského ul. v Bardejove, poľskej školy v Chybiciach a školy z tureckého mesta Aydin v rámci medzinárodného projektu programu eTwinning uvedomili význam slova mier, istota a bezpečie.