• Karneval 2016

• 07.02.2016 10:01
        • Ráno ako každé iné. Cesta do školy ako každá iná. Len cesta do tried na ZŠ na Komenského ul. 23 v Bardejove bola až podozrivo odlišná. Putovaním po chodbách jednotlivými átriami totiž prvý februárový piatok nebolo možné stretnúť žiaka, ale už od skorého rána z átria do átria pobiehavali princezné, čarodejníci, šašovia a mnohé iné rozprávkové bytosti, ale aj takmer reálne kópie skutočných povolaní v menšom vydaní. S očakávaním v očkách a radosťou na perách netrpezlivo vyčkávali, kedy si v kostýme nadšencov budúcich plesov vyskúšajú pravú karnevalovú zábavu. A veru dočkali sa. Bez ostychu a otáľania, číro spontánne v rytme tanečných šlágrov spod mixážneho pultu dídžejov z populárneho Boborlandu, sa naše masky pustili do tancovačky hneď s prvými tónmi hudby.
        • Ešte predtým sa však postupne po ročníkoch predstavili, aby tie najkreatívnejšie masky, dotvorené šikovnými rukami ochotných mamičiek či babičiek mohli byť právom ohodnotené. Kreatívni rodičia i potomkovia však určite netušili, koľko vrások na čele narobili hodnotiacej porote. Tí napokon rozhodli o takmer troch desiatkach originálov, pričom z takmer štyristo celkových masiek, by mohli vyberať celé dopoludnie. V užšom kruhu by ste našli napríklad masku lego kocky v životnej veľkosti, fantóma priamo z Benátok, slimáčika s vlastnou ulitou, nebesá s obláčikom a dúhou, postavičku Hupsa zo šlabikára či bielu perinu Pani zimy. No súťaže sa niesli celým dopoludním. Okrem tanca totiž žiaci skúšali svoje šťastie aj v tombole, ako aj v súťaži hľadania párov rozprávkových bytostí. A čo by to už bol za karneval, ak by chýbal tradičný čokoládový tanec. Ten už u nás dávno nepatrí do kategórie rytmickej piesne, ale nesie prívlastok tanečný magnet malých i veľkých, chlapcov i dievčat, dynamicky sa odovzdávajúcich hudbe i menej obratných. V spoločnom tanci tak čokoládovanie za radostného kriku a ovácií žiakov všetkých prenieslo do karnevalového finále.

A len tak mimochodom, ak sa pýtate kde boli učitelia a vychovávateľky, aby utíšili tento karnevalový „hurhaj“, vedzte, darmo by ste ich hľadali. Do nohy boli totiž zaodetí v maskách, aby od začiatku až do úplného konca zdieľali  celú zábavu spolu so svojimi žiakmi a prispeli tak k jednému z mnohých nezabudnuteľných zážitkov prežitých na našej základnej škole.

PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.

ZŠ na Komenského 23 v Bardejove

Foto: Mgr. Ľubomír Kuča

(Univerzálny) text k foto: Žiaci, učitelia a vychovávateľky počas nezabudnuteľného  karnevalu na ZŠ na Komenského ul. 23 v Bardejove.