• Triedny projekt 4.E „Nauč nás, čo vieš“: Linoryt

• 11.04.2016 14:38
        • V tomto ročníku sme sa ako štvrtáci z triedy pre intelektovo-nadané deti zo ZŠ na Komenského ul. v Bardejove zúčastnili triedneho projektu „Nauč nás, čo vieš“. Každý mesiac nás jeden zo spolužiakov naučí to, čo ho najviac baví a zaujíma.
                   V mesiaci marec nám svoju najobľúbenejšiu činnosť predviedol spolužiak Radan Kollárovič. Jeho najväčšou záľubou je výtvarná výchova, tak sa rozhodol, že nám ukáže a vysvetlí, čo je to linoryt.
        • Spolu so svojou mamkou Mgr. Slávkou Kollárovičovou si najprv pripravil svoju prezentáciu v programe PowerPoint. Prostredníctvom nej nám vysvetlil, čo je linoryt a predstavil aj autorov tejto techniky ako napríklad nórskeho maliara Edvarda Muncha a jeho dielo Výkrik. Porovnal jeho maľovanú a grafickú podobu. A vlastne, viete vy čo znamená linoryt? Linoryt je vlastne grafická technika, pri ktorej sa ryje do linolea a následne sa odtlačí. Pozorne sme počúvali ako sa to vlastne robí. Potom prišlo na rad naše skúšanie linorytu. Dostali sme rydlá s užším aj so širším koncom a kúsky linolea. Začali sme do linolea ryť naše portréty. Keďže to bolo pre každého niečo nové, boli sme nadšení. Pri práci sme zistili, že rytie do linolea si vyžaduje opatrnosť a hlavne trpezlivosť. Na dokončenie nám bola jedna hodina málo. Tešíme sa na ďalšiu, kedy naše dielka touto zaujímavou technikou dokončíme a uvidíme konečný výsledok. Určite však Radankovi a jeho mamke za túto nezabudnuteľnú hodinu ďakujeme.

Adam Humeník

žiak 4.E, ZŠ na Komenského 23, Bardejov