• Predvianočné aktivity intelektovo-nadaných žiakov z 1.D

• 05.01.2017 12:18
        • Vianoce sú obdobím pokoja, lásky, ale aj časom vzájomného obdarúvania. Kým v dnešnej dobe je to však skôr o matérií, kedysi bol pri rozbaľovaní vianočných darčekov prvoradý vlastný vklad. Aby sme na túto dôležitú skutočnosť nezabudli, predvianočné obdobie intelektovo-nadaných prváčikov zo ZŠ na Komenského 23 sa niesol práve v tomto duchu.

• Pre zobrazenie fotogalérie kliknite na obrázok

Už začiatkom decembra sme si na hodinách výtvarnej výchovy vlastnoručne vytvorili ozdoby na stromčeky zo slaného cesta a zároveň betlehemy z drevených paličiek ako vianočné darčeky pre našich blízkych. Pri tvorbe vianočných ozdôb nás inšpirovali aj milé tety pracovníčky z Hornošarišského osvetového strediska. Priamo v ich priestoroch nám počas vianočných tvorivých dielní ukázali ako vytvoriť ozdôbky z použitých korkových zátok a zároveň asistovali pri tvorbe vkusných vianočných pohľadníc, ktoré sme s krásnym prianím už samostatne vypísali. Vianočnú náladu umocnila aj návšteva výstavnej siene HOS, ktorú pre potechu oka a duše ponúkol Tomáš Mihok prostredníctvom  čara ukrytého v dreve a hline. Ovplyvnení blížiacimi sa sviatkami, nadaní žiaci dostali počas hodín slovenského jazyka úlohu napísať a ilustrovať aj vianočnú rozprávku vo forme mini-knižočky, z ktorej by nám vyplynulo poučenie. A tak sme sa dozvedeli ako dôležité je robiť dobré skutky, počúvať rodičov či tešiť sa z darov prírody. Popritom sme už poctivo pripravovali vianočné divadielko, v ktorom zvieratká pátrali po stratenom kľúči od Vianoc a pospevovali si koledy v anglickom i francúzskom jazyku. A aby sme si posledný deň školy doslova vychutnali, v školskej kuchynke sme si spoločne upiekli Vianocami voňajúce medovníčky. Nimi sme ponúkli aj publikum nášho divadielka - kamarátov tretiakov a štvrtákov zo školského klubu. Postupne sme sa tak prepracovali k poslednému bodu vianočných aktivít - rozbaľovaniu darčekov spolu s poďakovaním venovaným svojim spolužiakom. Aj táto aktivita dávala tušiť, že je v nej skryté čosi výnimočné. Ako sme predznamenali v úvode, darčeky neboli výsledkom dobrej kúpy, ale výsledkom šikovných rúk a dobrých srdiečok malých prvákov. A tak sme to teda dokázali. Nedali sme šancu hektike, naopak v pokoji sme sa preniesli v čase, aby sme nezabudli na to, že práve vo vlastnoručných  maličkostiach a úprimných slovách vďaky sa skrýva najviac lásky.

PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.

ZŠ na Komenského 23 v Bardejove