• Beseda s pani MARGITOU POLLÁKOVOU

• 30.08.2013 10:10
        • Streda – 27. 3. 2013. Na tento deň sa tešila celá naša  trieda, pretože asi pred dvoma týždňami nám naša triedna učiteľka oznámila, že k nám príde na besedu  spisovateľka Margita Polláková. Doma sme si pripravili veľa otázok. Pred tým sme sa dohodli, ako budú poukladané lavice, kde bude pani spisovateľka sedieť, kto jej kúpi kvety, kto bude prednášať jej básne  a kto napíše článok o besede. Nastala streda, deň D. Chlapci od rána rozmýšľali,  čo s lavicami a kde bude sedieť náš vzácny hosť.
        • Po štvrtej vyučovacej hodine nastal v triede „zmätok“. Lavice vŕzgali počas presúvania,  chlapci zbehli do kabinetu  po dve kreslá, niektoré dievčatá sa dokonca aj upravovali, aby vyzerali lepšie. Keď sme všetky detaily dokončili, zazvonil školský zvonec na piatu hodinu. V tom momente sme sa všetci posadili na stoličky, ktoré boli poukladané v jednom rade vedľa seba a do triedy vstúpila najprv pani spisovateľka a tak naša triedna učiteľka.

Učiteľka nám pani Pollákovú najprv trochu predstavila a potom dostali slovo aj jej tri knihy: PRVÉ DOTYKY, JEDNODUCHÉ RÝMY a LÁSKA A ŽIVOT. Počas besedy sme sa dozvedeli, že autorkine básne vznikajú náhodne. Pani Pollákovú inšpiruje najviac samotný život, to, čo prečíta, čo vidí v televízii, na ulici a všade  okolo seba.

Keď sa raz v lete prechádzala po bardejovskom radničnom námestí a robotníci tam jemne búchali  kladivom , inšpirovalo ju to napísať krásnu báseň. Knihy  zväčša ilustruje spisovateľkin syn Stanislav Pollák. Dozvedeli sme sa, že na svete je už ďalšia - štvrtá kniha, ktorá čaká na svoje vydanie. A vieme aj to, že to bude román pre ženy. Zistili sme , že pani spisovateľka v minulosti učila na našej škole, dokonca bola zástupkyňou riaditeľa, že je zároveň vášnivou cestovateľkou a tým si plní svoje detské sny. Precestovala štyridsaťštyri krajín a v niektorých bola  aj viackrát.

Celé toto spoločné stretnutie oživovali autorkine básne, ktoré prednášali naši spolužiaci. Prežili sme krásne chvíle a pani Polláková bude pre nás  ďalším vzorom a inšpiráciou.

Ivana Matejová, V. A