• Výlet žiakov 9. ročníka do Poľska (Wieliczka, Krakov, Osvienčim)

• 30.05.2013 13:18
        • Po ťažkom rannom vstávaní sme o 4.10 h vyrazili autobusom od školy. Únavná cesta nás donútila odpočítavať kilometre do Wieliczky. 8.15h sme dorazili. Našu mnohopočetnú skupinu rozdelili na 2 časti. A každý z nás dostal audio- sprievodcu. Čakalo nás 378 schodov, po ktorých bolo treba zísť do útrob jaskyne. A zrazu sa pred nami otvoril prekrásny podzemný svet. Čerešničkou na torte bola kaplnka, v ktorej sa z času -na čas koná aj Polnočná omša. Očarení sme opúšťali soľné podzemie rýchlostným výťahom, čomu sme sa nekonečne potešili, lebo schody by z nás už nik nezvládol.
        • Okolo obeda nás čakal Wawel – najkrajší poľský hrad a sídlo poľskej šľachty. Očarili nás staroveké gobelíny, krypta a samozrejme príbeh pani Walewskej. Z hradu sme prešli na historické námestie, kde sme videli starý rinek a vežu, z ktorej každú hodinu trúbia na všetky svetové strany a ohlasujú presný čas.

V popoludňajších hodinách nás čakala obhliadka Osvienčimu. To sme však ešte netušili, že vchádzame na miesta hrôzy, ktoré v nás zanechali zmiešané pocity. Zrejme sa to slovne vyjadriť nedá, a preto odporúčam, aby každý mladý človek spatril miesto, kde zahynuli nevinní a bezbranní ľudia. Mali by sme poznať dejiny, lebo len národ, ktorý svoje dejiny nepozná je odsúdený ich prežiť znova.

Cesta domov nám ubehla rýchlo, lebo sa pod ňu podpísali emócie a značná dávka únavy. Keď sme vo viacerých hodinách uvideli tabuľu s nápisom Bardejov, všetci sme boli spokojní, šťastní, ale predovšetkým unesení nezabudnuteľnými zážitkami.

Touto cestou chceme poďakovať učiteľkám p. D. Ellerovej, p. A. Varholovej a p. Ľ. Frančákovej za zorganizovanie tejto výnimočnej exkurzie.