• Priniesť na tanier najmä zdravie

• 28.11.2013 11:05
        • Od zdravej a pravidelnej stravy sa vo veľkej miere odvíja naša celková kondícia. V teórii význam jedla pre náš organizmus poznajú školáci, v praxi vplyv kvalitného jedla na fyzický i psychický progres ovládajú dospelí.  Inak na hodnotu hotového pokrmu pozerá matka - gazdiná, ešte s vyššou intenzitou vďaky zaň, starý bezvládny človek. Jednoducho, každého s trochou nadsadenia môžeme zaradiť do istej kategórie, z ktorej logicky plynú dôvody, pre ktoré si jedlo hodno vážiť. A predsa. V závislosti od vypovedaného nám akosi menej dochádza, akú službu pre nás a hlavne pre naše deti robia školské jedálne. Zmietajú sa skôr v paľbe kritiky, než pochvaly, práve v dobe, kedy je čas mimoriadne vzácnou veličinou a hotový pokrm darom.
        • Nevedno, aké chute sú namiešavané v iných školách, no s istotou môžeme všetkých stravníkov upokojiť, že výber jedál a príprava  v školskej jedálni pri ZŠ na Komenského ulici č.23 v Bardejove ani náhodou neprebieha systémom pokus-omyl. Kolobeh fungovania s pohľadom doslova „pod pokrievku“, nám pri príležitosti Dňa zdravej výživy (16. október 2013) poodhalila vedúca šk. jedálne Bc. Janka Adamíková. A ako na začiatok poznamenala, jediným pokusom, o ktorom v kontexte práce  školskej jedálne môžeme hovoriť je snaha o zaradzovanie tak vysoko hodnotných potravín  ako cícer, pšeno či dokonca hliva ustricová. Preto jedlo, ktoré dostáva vaše dieťa je podávané so snahou priniesť na tanier najmä zdravie. Nie náhodným výberom, ale presným týždenným plánom s presne zadefinovaným zaradzovaním potravín na ktorom sa podieľajú všetci zamestnanci školskej jedálne. Jedlo musí spĺňať prísne stanovené normy  v rámci týždňového prísunu bielkovín, tukov a sacharidov. Zaujímavosťou je, že splnenie nastavených noriem je na konci týždňa na percento presne vyčíslené  v programe, ktorý škola pre skvalitňovanie služieb pre potreby kuchyne zakúpila a tak možno hneď vidieť dosiahnuté energetické výživové hodnoty s čo najväčším zreteľom na znižovanie obezity ako jedným zo základných cieľov tvorby jedál. Proti menovanému neduhu alebo chorobe 21. storočia bojujú pravidelným pitným režimom, ako aj rôznorodými zeleninovými šalátmi, ktoré momentálne hrajú prím v prílohách. V spojitosti s propagáciou ovocia a zeleniny do škôl v školskej jedálni úspešne prebieha projekt „Školské ovocie“ a len pre zaujímavosť, kým na mnohých slovenských školách podľa kompetentných padol pre nemohúcnosť ich prípravy od dovozu až po podanie, v tej našej aj pri počte 700 stravníkov s prehľadom pokračuje. Rovnaký úspech zaznamenáva aj projekt „Školský mliečny program“, kde si deti môžu prostredníctvom nabitých bodov- brejkov zakúpiť mliečne výrobky a chutnými mliečkami tak znovuobnovovať správne stravovacie návyky. O tom, že je naozaj dôležité každodenné návyky skladbou jedál upravovať,  hovoria aj výsledky ankety, ktorú vedúca jedálne každý rok medzi deťmi realizuje a kde víťaznú trojicu obľúbených jedál určuje  pizza, hranolky a hamburger. Potešujúce však je, že týmto jedlám či skôr polotovarom konkurujú poctivo pripravené pokrmy ako  kurča na smotane, čevabčiči, špagety a zo sladkých jedál dukátové buchtičky či buchty na pare. A to všetko výberom najkvalitnejších potravín výhradne od slovenských dodávateľov, keďže poľské výrobky sú pre našu jedáleň cudzím pojmom. Ako dodáva vedúca školskej jedálne, pri mnohých jedlách  musia na žiadosť detí rodičom neraz prezradiť „know how“ receptúry obľúbeného pokrmu. Platí to aj u chutných a zdravých nátierok, ktoré predstavujú gro desiat ako ďalšej služby, s ktorou škola vychádza v ústrety rodičom. A tajomstvom nie je ani to, že školská jedáleň pre skvalitňovanie služieb mladých stravníkov prešla kompletnou rekonštrukciou od skladov až po vnútorné vybavenie. Ako dodáva pán riaditeľ Mgr. Štefan Kuča, jedáleň vyžadovala prerábku elektriny,  vody i plynu a k úplnej kompletizácii došlo ešte estetickou úpravou v podobe vnútorného vybavenia. Tradičná školská jedáleň novými modernými farebnými stoličkami a stolmi tak dostala šat modernej školskej kantíny a značne zvýšila nielen apetít stravníkov, ale aj ich decibely. Koniec-koncov presvedčiť sa o celkovej kvalite školskej jedálne budú mať domáci i hostia príležitosť celý budúci týždeň (18.-22. november 2013) a to projektom „Medzinárodnej kuchyne“, zastrešenej Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, kde jedlá tradičnej českej kuchyne bude pripravovať známy kuchár Ing. Michal Šenitko.

Školská jedáleň  teda pre zvyšovanie efektívnosti prešla mnohými zmenami, no srdce celého kolobehu ostáva. Pri najväčšej skromnosti a pracovitosti, bez toho, aby očakávali slovká vďaky, denno-denne pracujúc pre spokojnosť nás i našich detí. Pani kuchárky. Zaslúžene im patria  slovká vďaky, pretože už roky prichádzajú do práce, aby počas našej neprítomnosti dopomohli zaopatreniu našich detí božím darom, ktorý spod ich rúk pravidelne nachádzame na tanieri. A ruku na srdce, ktovie, či práve ony,  jedlom, ktoré ponúkajú, zdravím, ktoré servírujú  a poctivou prácou, ktorú denno-denne vykonávajú neudávajú príklad hodný nasledovania za našimi vlastnými stolmi. Pretože ak si ceníme jedlo, ktoré nám s ochotou pripravili, vzdávame úctu nielen práci, ale najmä človeku, akoby v znení vety, ktorá vo mne ešte z druháckej učebnice slovenského jazyka aj po dlhých rokoch rezonuje: „Váž si prácu pani kuchárok!“.

PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.