• Projekt Medzinárodnej kuchyne

• 17.12.2013 11:49
        • V poslednom čase sme svedkami mnohých televíznych show a súťaží, kde svoju hlavnú úlohu zohráva jedlo.  Ponúkajú nám mnohé tradičné i nepoznané receptúry, cez ktoré sa môžeme veľa dozvedieť aj o kultúre iných národov. Akoby na motívy atraktívnych „masterchef“ predstavení predviedli ochutnávku jedál aj na Základnej škole na Komenského 23 v Bardejove. Školská jedáleň,  s podporou riaditeľa školy Mgr. Štefana Kuču,  sa totiž chytila zaujímavého projektu  Ministerstva školstva vedy výskumu a športu SR pod názvom „Medzinárodná kuchyňa“ a to ochutnávkou českej kuchyne.  Žiaci, učitelia i ctení hostia tak dostali príležitosť preniesť sa na celý týždeň od 18. až do 22. novembra do krajiny našich susedov – Českej republiky a prostredníctvom ich typických jedál spoznať nielen jedálniček, ale aj kúsok kultúry tohto donedávna spoločného národa.
        • Jedlá boli každý deň pripravované našimi pani kuchárkami  priamo v jedálni s  akcentom českej ľudovej hudby v prostredí, kde vzájomnú blízkosť dotvárali vlajky oboch štátov i celková výzdoba. Cieľom vybraných jedál bolo   spestriť  jedálny lístok ako aj poukázať na aspekty zdravej stravy. Osobne na to dohliadol aj majster kuchár Ing. Michal Šenitko, ktorý v neprehliadnuteľnom kostýme počas celého stredajšieho popoludnia nezameniteľný český hovädzí guľáš  a lahodný hráškový krém  nielen pripravoval, ale vo vrave so žiakmi zisťujúc ich apetít, osobne servíroval aj výborný, zlatými rukami poctivo pripravený mramorový koláčik. Žiaci boli jedlami českej kuchyne nadšení a podľa ich názoru, by v rámci kulinárskeho zážitku radi uvítali aj týždne jedál iných štátov. O kvalite školskej kuchyne sa však mohli presvedčiť aj hostia a to predstavitelia Krajského školského úradu v Prešove, zástupcovia oddelenia školstva Mestského úradu v Bardejove, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva i vedúce školských jedálni mestských základných škôl.

Projekt teda podľa vedúcej školskej jedálne Bc. Janky Adamíkovej  naplnil svoj hlavný cieľ a žiakom na tanieri poodhalil kúsok gastronómie susednej Českej republiky. Pozitívne odozvy však dávajú tušiť, že prostredníctvom týždňa medzinárodnej kuchyne projekt usledoval aj svoj multikultúrny ciel. Vzbudil totiž nielen záujem o kultúru okolitých štátov, ale rovnako naplnil poznaním, že  aj skrz jedla možno prepájať národy a zbližovať ľudí.

PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.

Foto: Mgr. Ľubomír  Kuča

Text k foto: Kolektív kuchárok školskej jedálne pri ZŠ na Komenského 23 v Bardejove, spolu s majstrom kuchárom Ing. Michalom Šenitkom počas týždňa medzinárodnej kuchyne.