• Predvianočné posedenie pre starkých.

• 30.12.2013 13:08
        • Predvianočný čas je obdobím, keď si ľudia viac všímajú tých druhých, majú potrebu obdarovávať, urobiť radosť niekomu. Je pekné, keď si uctíme tých, ktorí nás milujú a nie vždy môžeme s nimi byť. Rodičia chystajú darčeky pre svoje ratolesti, deti zas rodičov, no starí rodičia sú často akoby v úzadí. Týka sa to aj školy. Niektorí síce chodia po svoje vnúčence do ŠKD, alebo ich vodia na vyučovanie, no je mnoho takých, ktorí ešte  nikdy v našej škole neboli. Preto sme sa rozhodli pozvať ich na podvečerné stretnutie pri vianočných koledách, vinšoch, rozprávkach, spomienkach na Vianoce ich mladosti, ktoré pre nich pripravili žiaci z intelektovo nadaných tried:  2.E, 3.D a 6.A  pod vedením svojich triednych učiteliek - M.Pelákovej, A.Senajovej a M.Ovšonkovej. O podujatie bol veľký záujem a my sme sa tešili z bohatej účasti.
        • Akéže by to bolo posedenie pri prázdnom stole? Pre babky našich žiakov   to nebol žiaden problém. Napiekli množstvo chutných koláčikov, ktorými pohostili ostatných. Vnúčatá ich zas obdarovali okrem pekného kultúrneho programu aj vlastnoručne vyrobenými darčekmi. Na stoloch nechýbal teplý čaj zo školskej jedálne a pekné vianočné ikebany, ktoré boli súčasťou vkusnej výzdoby školy. Tú so svojimi žiakmi pripravila p. uč. Vavreková. O ozvučenie sa už tradične postaral p.uč. Mika. Vystúpenia sa všetkým páčili a občas bolo vidno, ako si niektorá z prítomných babičiek utiera slzu dojatia z kútika oka. Niektorí sa pri speve kolied, ktoré na akordeóne sprevádzala p uč. V.Remetová pridali k deťom. V závere programu si zaspomínala jedna z babičiek, p.  Krumlovská, na Vianoce jej detstva. Deti sa dozvedeli mnoho zaujímavostí o tradíciách, ktoré boli kedysi bežné na  dedinách v našom okolí, no dnes sa už  skoro nedodržiavajú.
          Všade bolo cítiť príjemnú predvianočnú atmosféru naplnenú láskou, pohodou a radosťou.

Veríme, že spomienka na toto milé stretnutie bude ešte dlho vyvolávať príjemné pocity a teplo hrejúce pri srdci   v týchto zimných dňoch.