• Netradičná hodina vlastivedy na MsÚ v Bardejove

• 11.03.2014 08:04
        • Aby sa deti už od útleho veku zaujímali o mesto v ktorom žijú a dianie v ňom, je potrené ich k tomu cieľavedome a systematicky viesť  doma aj v škole. Výchova k vlastenectvu a láske k mestu, v ktorom žijeme, by  mala prechádzať  cez srdiečka našich detí. Niektoré hodiny vlastivedy na prvom stupni základne školy sú na to predurčené.  Pre 8- 9 ročné dieťa  je však veľmi ťažké predstaviť si, čo je to mestský parlament, ako funguje, čo má na starosti primátor mesta, kde a ako pracuje. Je to učivo pre žiakov v tomto veku na prvý pohľad dosť nezáživné.
          Preto sme sa rozhodli priblížiť to našim druhákom a tretiakom z tried pre intelektovo nadaných žiakov zo Základnej školy na Komenského ul. v Bardejove  priamo, aby sa s novým učivom oboznámili prostredníctvom zážitku,  vlastnej skúsenosti a poznania. Nie nadarmo sa hovorí, že je lepšie raz vidieť, ako 100-krát počuť.  Veľmi si vážime a oceňujeme, že si náš pán primátor MUDr. Boris Hanuščak našiel, napriek svojej pracovnej vyťaženosti, čas a prijal nás.
        • Bol to pre našich žiakov skutočne veľký zážitok sedieť v kancelárii primátora mesta, klásť mu rôzne všetečné otázky  a dostávať na ne odpovede priamo od neho. Deti sa dozvedeli veľa o zámeroch a plánoch mesta  ako zlepšiť a skvalitniť život jeho obyvateľom. Najviac ich potešila správa o vybudovaní cyklistického chodníka do Bardejovských Kúpeľov, či oddychovej zóny pri Topli. Dozvedeli sa veľa o práci poslancov  mestského zastupiteľstva, dokonca si vyskúšali, ako sa  diskutuje od rečníckeho pultu  vo veľkej zasadačke MsÚ. Navštívili aj pána prednostu  Ing. J.Popjaka  a v sprievode  asistenta primátora Bc. J.Guligu  si obzreli si obradnú sieň, kde mnohí z nich boli    kedysi ,  ako malé bábätká, vítaní členmi ZPOZ-u do zväzku občanov nášho mesta.  Bc. D. Mamrošová  im ukázala Pamätnú knihu mesta a porozprávala o obradoch, ktoré sa v obradnej sieni uskutočňujú. Nakoniec dostali  deti od pána primátora malé darčeky, ktoré im budú túto  nevšednú a na nové poznatky a zážitky bohatú návštevu ešte dlho pripomínať.

Myslím, že najlepšie vyučovanie je také, ktoré je spojené so skutočným životom a zanechá v deťoch hlboké a trvalé poznatky.  Také, o akom hovoril už pred stáročiami  jeden z najväčších pedagógov  J.A.Komenský:

Povedz mi niečo a ja to zabudnem.
          Ukáž mi niečo a ja si to zapamätám.
          Dovoľ mi, aby som si to vyskúšal na vlastnej koži a ja to budem ovládať.
          Dovoľ mi, aby som to prežil a ja to budem cítiť a chápať
          .

M.Peláková