• Školský výlet: Wieliczka/Krakow/Osvienčim

• 25.04.2014 17:46
        • Konečne, po dlhom čase sme sa vybrali na školský výlet. Naše pani učiteľky pre našu triedu a triedu 8.A pripravili výlet do Poľska. Odchod autobusu od školy bol ráno o 4:00, čo je samozrejme veľmi skoro, ale aj tak sme sa všetci tešili. Pred nami bol celodenný program, v ktorom bola zahrnutá návšteva soľnej bane vo Wieliczke, Krakowa a Osvienčimu.
        • Po dlhej, ale zábavnej ceste v autobuse sme konečne dorazili do cieľa. Vo Wieliczke sme sa rozdelili do dvoch skupín a pridelili nám sprievodkyne. Každý dostal takú malú krabičku a ku nej slúchadlo, aby sme sprievodkyňu všetci dobre počuli. Naša prehliadka bane začala prekonaním 380-tich schodov, až kým sme nezostúpili na prvé poschodie v hĺbke 64 metrov pod zemou. Na konci prehliadky sme sa nachádzali približne až 135 metrov pod zemou. Počas prehliadky sme videli asi všetko, čo Wieliczka ponúka. Podzemné jazierka, ťažobné komory, šachty, banské stroje a zariadenia, stáročné drevené konštrukcie. Videli sme podzemné kaplnky so sochami a tiež veľkú obradnú sálu, v ktorej sa konajú omše, ale aj svadby. A to všetko bolo zo soli. Mali sme naozaj skvelú a vtipnú sprievodkyňu. Bola Poľka, no vedela veľmi dobre po slovensky, aj keď niektoré slová komolila.

Po ukončení prehliadky sme si zase všetci posadali do autobusu a odviezli sme sa do Krakowa, kde sme mali rozchod na námestí, ktoré nebolo ani zďaleka také ako to naše Bardejovské. Krakowské námestie bolo oveľa väčšie, plné ľudí, obchodov, reštaurácií, stánkov s pečivom alebo suvenírmi, okolo boli parky s lavičkami a plno zelene. Krakow sa nám veľmi páčil, škoda, že sme nemali viac peňazí, ktoré by sme mohli rozflákať v obchodoch.

Posledný bod nášho výletu bol Osvienčim, miesto, kde zomrelo neuveriteľných 1,5 milióna ľudí rôznych národností. Opäť sme sa rozdelili na dve skupiny. Každá skupina mala svojho sprievodcu. Prvá zastávka bola pred vstupnou bránou do tábora Auschwitz s nadpisom "Arbeit macht frei !" - práca oslobodzuje. Sprievodca nás vodil po osobitných barakoch a rozprával nám, čo sa v nich odohrávalo. V budove 5 sme videli predmety, ktoré boli nájdené po oslobodení tábora- topánky, kufre, protézy, vlasy, okuliare, zubné kefky, a to všetko vo veľmi veľkom množstve. Potom sme sa presunuli do druhého tábora Birkenau, kde sme ale veľmi dlho nevydržali, keďže nás silný dážď a krúpy vyhnali naspäť do autobusu.

Fotogaléria obsahuje zábery z návštevy v koncentračnom tábore Osvienčim. Pre spustenie kliknite na zelene PLAY.

Po tomto namáhavom dni sme boli všetci radi, že si môžeme konečne oddýchnuť a pospať v autobuse cestou späť do Bardejova.

Saskia Ovšonková
          Adam Lukačejda