• Vyhodnotenie projektu Poznávaj vlastnú minulosť alebo Pátranie po predkoch

• 28.05.2014 09:58
        • Výchovno-vzdelávací projekt Poznávaj vlastnú minulosť alebo Pátranie po predkoch má celoslovenskú  pôsobnosť  a záštitu nad ním prevzal  minister školstva,  vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič. Cieľom projektu je podnietiť záujem mladých ľudí o svoju minulosť, prítomnosť a cez ne i budúcnosť. Cieľom je prebudiť hrdosť na seba, svojich predkov, svoju rodinu a svoju krajinu, ale i posilniť svoju pozíciu a kultúrnu a jazykovú identitu v spojenej Európskej únii. Sprievodným cieľom je zlepšiť a skvalitniť medziľudské vzťahy v rodinách, predovšetkým medzi deťmi, rodičmi a starými rodičmi, zvýšiť mieru vzájomnej tolerancie, založiť tradíciu budovania vlastných rodinných archívov a kroník, nájdenie súvislostí medzi „veľkou históriou“ a dejinami každého jedného človeka a napokon zistenie čo najviac pravdivých údajov a informácií o histórii vlastnej rodiny, čo a ako ju ovplyvnilo a formovalo.
        • Do 11. ročníka tohoto projektu sa v tomto šk. roku prihlásili aj všetci žiaci 6. A triedy, ktorí od septembra plnili jednotlivé časti projektu, a tak spracúvali historiu svojej rodiny. Výsledkom sú vysoko hodnotné práce, ktoré obsahujú rodokmene, životopisy, rozhovory, povolania, zbierky, životy osobností rodiny aj Slovákov, pôvod mena, vyznamenania členov rodiny, prieskum príbuzných vo svete, tradície rodiny, rodinný archív s najstaršími predmetmi a knihami, vlastný rodinný fotoalbum a mnoho iných.

Šk. kolo projektu bolo vyhodnotené 22. mája 2014 za účasti riaditeľa školy Mgr. Š. Kuču. Porotu, ktorá posudzovala jednotlivé žiacke práce tvorili: Mgr. M. Ovšonková, Mgr. M. Peláková, Mgr. D. Skalová a Mgr. V. Packová.

1.miesto získala Petra Palubová

Cenu poroty za najkvalitnejšie práce si odniesli:

Karin Kapsdorferová

Samuel Matej

Petra Petrušová

Ivana Matejová

Soňa Riznárová

Všetkým víťazom aj účastníkom projektu odovzdal pán riaditeľ Mgr. Š. Kuča diplomy a vecné ceny. Veríme, že víťazné práce našich žiakov zabodujú aj v celoslovenskom finále  a radosť z pátrania po minulosti vlastnej rodiny sa prenesie aj medzi ostatných žiakov.

Mgr. Mária Ovšonková