• Triedne kolo ročníkových prác žiakov 3.D triedy

• 10.06.2014 20:01
        • V tomto školskom roku sme sa my, tretiaci, rozhodli skúmať Vesmír. Veľa informácií o vesmíre už bolo zistených, prebádaných. Stále sa zisťujú nové poznatky, pribúdajú nové planéty... Aj napriek mnohým objavom však zostáva obrovské množstvo otázok nezodpovedaných. Ako vznikol vesmír? Ako sa sformovali galaxie? Ako sa rodí hviezda? Je to svet, ktorý bude skúmaný stále. Ešte veľa vecí je neobjavených a čakajú na nás, kedy ich objavíme.
        • Vesmír sme objavovali počas celého školského roka. Slnečnú sústavu, hviezdy, planéty... Každý z nás si  na ročníkovú prácu vybral tému, ktorá ho zaujala. Vesmír všeobecne, Slnko, Mars, Urán, Hviezdy a súhvezdia, Saturn, Mesiac...

Na hodinách obohatenia sme pracovali s doplnkovými pracovnými listami. Na informatickej výchove sme vyhľadávali a spracovávali informácie do súvislostí, nadobúdali nové poznatky. Zoznamovali sme sa i s programom Power point. Na hodinách slovenského jazyka sme zasa rozvíjali naše komunikačné schopnosti i zlepšovali artikuláciu.

Prezentácie boli časovo limitované. Každý žiak mal k dispozícii 10 až 12 minút.

Podmienky prezentácie sa oproti minulému roku zmenili. V druhom ročníku sme tému Dinosaury spracovávali spoločne.  Spoločne sa žiaci aj prezentovali. V tomto školskom roku už bola prezentácia individuálna.

Ročníkové práce sú vyjadrením špecifického záujmu žiakov v intelektovo nadaných triedach. Od každej práce žiaka sa predovšetkým očakáva vlastný postreh, myslenie a názor.

Prezentácie prebiehali podľa vopred dohodnutých kritérií(obsah práce, prezentácia, vlastný prínos, použité zdroje, zrozumiteľnosť prednesu, tempo, rýchlosť prejavu, kontakt s poslucháčmi (spätná väzba), grafické spracovanie práce, modely (pomocný materiál, obrázky, encyklopédie, publikácie), zvládnutie otázok publika...).

Svoje ročníkové práce sme prezentovali okrem samotnej práce  v tlačenej podobe aj prezentáciou v programe Power point. Niektorí i  plagátom, či trojrozmernými modelmi samotných planét. Videli sme dokonca  praktickú ukážku krajiny na Marse.

Všetci prezentujúci dostali tzv. Osvedčenie o vykonaní ročníkovej práce.

Triedna učiteľka s obdivom vyzdvihla úroveň ročníkových prác i veľmi kvalitné power pointové spracovanie.

Veľké poďakovanie patrí nielen všetkých žiakom za triedne prezentácie ročníkových prác, ale aj rodičom za pomoc a usmernenie žiakov pri príprave prác.

Vo štvrtom ročníku si žiaci budú vyberať tému ročníkovej práce sami, podľa vlastného záujmu.

Ako hostí sme  okrem rodičov, súrodencov, starých rodičov  privítali aj pani riaditeľku CPPaP Mgr. Katarínu Harňákovú, p. psychologičku z CPPaP Mgr. Janu Hankovskú, triednu učiteľku našej partnerskej triedy Mgr. Máriu Pelákovú a našich kamarátov z tried pre nadané deti Radana a Leu so svojimi mamkami.

Dovidenia na budúci rok!