• Dobrodružstvo na Hrone

• 16.06.2014 13:12
        • V to pondelkové ráno sa žiaci 8.B príliš nevyspali. Už o šiestej ráno sme totiž sedeli v autobuse a mali namierené ku dedinke Bystrá na strednom Slovensku. Po niekoľkých hodinách cesty sme prišli ku motorestu Nemecká, kde začínal splav rieky Hron, čo bolo cieľom našej cesty. Keď sme zbadali nafukovacie rafty, na ktorých sme mali splaviť desať kilometrov Hrona, mnohých prešla chuť zúčastniť sa, ale odvážne učiteľky šli príkladom a dali sa rozdeľovať nás do člnov. Dostali sme záchranné vesty aj návod ako ich používať (v prípade vypadnutia z raftu sa bez paniky nechať unášať prúdom a zachytiť sa niečoho nablízku).
        • Po veľmi užitočnej inštruktáži ako prežiť na rozbúrených vodách Hrona iba s pádlom v ruke nás po skupinkách naložili do raftov a vypustili na vodu. Po niekoľkých nezdaroch sme sa naučili pádlovať a udržať nás nad vodou. Plavba nás začala baviť, lebo aj napriek nie celkom priaznivému počasiu (bolo zamračené a miestami mrholilo) nám nebolo zima, lebo pri veslovaní sme sa celkom zahriali.

Našťastie nás všetkých stihli pochytať skôr než sme na raftoch odplávali do Dunaja a odtiaľ do Čierneho mora. Boli sme síce trochu mokrí, ale inak sme to zvládli vo veľmi dobrom stave. Niektorí sa okúpali viac než iní, ale v autobuse na nás čakalo suché oblečenie a cesta na ubytovňu. Tam sme si zložili veci, prezliekli sa do plaviek a išli sme do wellnes, kde sme si užili kúpanie v teplej vode, masážne prúdy a vírivky. Vykúpaní sme sa navečerali a tí, čo ešte vládali, si opekali špekáčky na ohnisku. Ostatní hrali bedminton, futbal či volejbal. Po večernom programe sme šli spať.

Ďalší deň sme začali raňajkami. Potom sme nasadli do autobusu, ktorý nás odviezol ku Demänovskej ľadovej jaskyni. Absolvovali sme menšiu túru ku jej vchodu a potom sme zostúpili do hlbín. Okrem iného nás v jaskyni zaujala kvapľová a ľadová výzdoba. Potom nás autobus doviezol do Liptovského Mikuláša, kde sme sa naobedovali v reštaurácii Route 66. Posilnení sme dorazili ku Liptovskej Mare. Od nej sme „vyšľapali“ poriadny kopec ku archeoskanzenu Havránok, kde sme sa dozvedeli niečo o živote Keltov. Na vlastné oči sme videli domy, v ktorých bývali, opevnenia, aké stavali a ich posvätné miesta a obetné jamy, kde obetovali nielen veci a zvieratá, ale aj ľudí. Unavených z ťažkého výstupu nás šofér autobusu vyložil v Poprade v Maxe, kde sme mali možnosť minúť zvyšné peniaze. Nakoniec sme v utorok večer zaparkovali pri prvej základnej škole a s príjemnými spomienkami sme sa išli domov vyspať, aby sme na druhý deň vstali do školy svieži a plní zážitkov.

Kolektív 8. B triedy spolu s pani učiteľkami Baldovičovou a Běčákovou.