• Aj obyčajný deň sa môže stať veľkým sviatkom, ak stretneme výnimočného človeka!

• 30.06.2014 21:14
        • Takým sa stal aj  pondelok  23. júna, keď medzi deti v našej škole zavítal skvelý spisovateľ, autor desiatok kníh pre deti a mládež, ktorý je zároveň  verejnosti známy ako  novinár, epigramatik textár, básnik, autor rozhlasových,  televíznych a divadelných  hier- Tomáš Janovic.
        • Jeho knihy ako sú: Drevený tato, Rozprávkové varechy  Jeleňvízor  Veselá knižka do prvej lavice, Kto sa nehrá z kola von, Snehuliaci/Ne/ukradni tri vajcia, Malá samoobsluha, O cestovaní nosa, Zakopol som o kalamár ...a iné.  poznajú nie len dnešné deti, ale aj tie „ skôrnarodené“.     Beseda v krásne, detskými prácami, vyzdobenej „obývačkovej“ telocvični sa niesla v duchu zvedavých otázok detí a zaujímavých, vtipných odpovedí spisovateľa, ktorý je naozajstnou celebritou slovenskej literatúry. Svedčia o tom aj mnohé ocenenia, ktoré mu boli udelené. Je viacnásobným nositeľom Ceny vydavateľstva Mladé letá, Ceny Zväzu slovenských spisovateľov, je zapísaný na Čestnej listine H. Ch. Andersena, aj na  Čestnej listine IBBY.

V jej úvode pán Janovic čítal zo svojich kníh, prezradil deťom ako vznikali, čo všetko ho inšpirovalo k   ich tvorbe, ocenil recitátorské výkony  žiakov ( Marián Barančík z 2.C a PetraPalubová zo 6.A) , ktorí predniesli  jeho básne.  Páčila sa mi jeho odpoveď na otázku  druháčky Sárky:  „ Čo by ste  urobili, keby ste boli pánom sveta?“

Odpoveď : „Zariadil by som, aby deti zostali navždy deťmi“

Čas je veľmi relatívny  pojem.  Hodina v živote človeka je niekedy veľmi zanedbateľná, ale hodina strávená s takou múdrou,  charizmatickou  a krásnou osobnosťou  ako je spisovateľ    Tomáš Janovic, zostane hlbokým zážitkom v mnohých srdiečkach malých aj veľkých čitateľov, účastníkov besedy, na veľmi, veľmi dlhý čas.

Stretnutia s výnimočnými í ľuďmi v nás zanechávajú výnimočné  dojmy a pocity .

Ďakujeme, pán Janovic!

Mária Peláková