• Naši žiaci na charitatívnom koncerte Integrácia 2014

• 06.10.2014 08:41
        •  „Jeden, dva, tri, štyri, päť, šesť, sedem... Sedem? To fakt?“ povedala som kamarátke, keď sme spolu išli popri parkovisku pri škole na školský dvor. V stredu ráno tam čakalo sedem autobusov, ale nie všetky išli na koncert Integrácia 2014. Tam mali namierené dva. Jeden 48-miestny a jeden 22-miestny. V menšom autobuse bola naša trieda – 7. A s našou triednou učiteľkou Mgr. M. Ovšonkovou a vo väčšom autobuse bolo ďalších 41  žiakov našej školy, ktorí reprezentujú školu v rôznych olympiádach a v športe. S nimi riaditeľ školy PhDr. J. Mika,  Mgr. E. Baldovičová, Mgr. V. Vasilegová a Mgr.T. Vavreková. Ako každá iná trieda, aj my sme sa chceli dostať čo najskôr do autobusu a obsadiť si „najlepšie“ miesto. Ako náhle sa autobus pohol, všetci sme si dali slúchadlá a mali svoj svet. Neviem, ako to bolo v druhom autobuse, ale myslím si, že podobne. Cesta do Prešova trvala okolo 40 minút.

Všetko bolo super zorganizované. Pred Tatran handball arénou bolo veľké parkovisko, na ktorom parkovalo množstvo autobusov z celého Slovenska. Pri vstupe do budovy, na schodoch a na parkovisku boli hostesky. Dve alebo tri mali na starosti jednu školu. Základom bolo nájsť hostesku, ktorá bude mať tabuľku s nápisom ZŠ Komenského 23, Bardejov. Našli sme ju. Všetkým nám rozdala biele tričká s logom Integrácie, obliekli sme si ich a až potom mohli sme ísť dovnútra. Usadili sme sa a už sme len čakali, kým začne koncert.
        • Ako prvá vystúpila na pódium Dara Rolins s piesňou Anjelik môj, kde lietaš. Keď dospievala, prihovorila sa nám slovami: „Som veľmi rada, že tu dnes môžem byť, a že mám tú česť to tu dnes celé otvoriť.“

Po nej vyšli na pódium moderátori Katka Brychtová spolu s Leošom Marešom, ktorí nás všetkých privítali a uviedli vystúpenie Kaliho. Na začiatku celá aréna sedela a bolo počuť len krik, tlieskanie... no po 15 minútach sme už všetci stáli, tlieskali, tancovali, skákali, kričali a užívali sme si to. Tento koncert však nie je len o zábave, ale hlavne o pomoci deťom, ktoré to majú ťažšie ako my, ktoré nedostali od života toľko šťastia ako zdraví ľudia. Integrácia nám dáva možnosť nakuknúť do sveta integrovaných detí a učí nás, aby sme sa vedeli navzájom tolerovať a pomáhali si. Pán Slavomír Krafčák, ktorý je riaditeľom projektu Integrácia, pomáha so svojím občianskym združením deťom z detských domovov, ale aj deťom, ktoré to majú v živote ťažké z rôznych príčin. Vieme, že pomohol aj trom rodinám našich terajších a bývalých žiakov. Povedal:

„Chcem upriamiť pozornosť tam, kde je najviac potrebná a to na najkrehkejšie ľudské bytosti – deti. Dúfame, že projektom Integrácia sa nám podarí vniesť slnečné lúče do každého detského srdiečka, lebo pre nás je práve toto najväčším zadosťučinením a motiváciou. A pevne verím, že pojem Integrácia nezostane iba slovom, ale jeho obsah sa prenesie do každodenného života.“

Potom prišli na pódium osobnosti, ako sú Celeste Buckingham, Desmod, Andrea Verešová, Tina, Separ, Lukáš Latinák spolu s Michalom  Hudákom. Michal Hudák sa však predstavil nielen ako herec a moderátor, ale tentokrát aj ako spevák. Ďalej sme si užili vystúpenie Kmeťobandu. Ten zaspieval šarišské pesničky  Načo pôjdem domov a Dnes večer vám zábavu hráme. Musím povedať, že sme si to užili.

„Deti, teraz príde na pódium krstný otec Integrácie, ktorý celý koncert ukončí. Viete, kto to je?“ spýtala sa Katka Brychtová. Celou arénou sa ozvalo veľké: „Áno“. Bol to EGO. Koncert ukončil piesňou „S. E. X. Y.“, ktorú odspieval spolu s Tinou a samozrejme aj hymnou Integrácie a to songom „Žijeme len raz“.

Keď sme vychádzali z budovy, videla som na tvárach detí úsmev a radosť, a to znamená, že sme všetci odchádzali spokojní a šťastní, lebo sme prežili krásne dopoludnie. A myslím, že spokojní môžu byť aj organizátori tohto jedinečného koncertu. Ďakujeme a tešíme sa znova o rok na Integrácii 2015 v Bratislave!

Ivana Matejová, VII. A