• Noc výskumníkov

• 06.10.2014 08:49
        • Na ôsmy ročník festivalu vedy, teda Európsku Noc výskumníkov sme sa vybrali v piatok  26. septembra o 12:30 h. Táto akcia sa konala v Košiciach, v priestoroch obchodného centra Atrium Optima.

Išli sme tam autobusom, asi štyridsať žiakov z druhého stupňa našej školy a tri milé  pani učiteľky. Cesta bola zábavná, rozprávanie vtipov, spievanie pesničiek a samozrejme aj ich počúvanie bolo fajn. Niektorí sa tešili, že sa konečne dostanú do poriadneho obchodu na nákupy. No povieme vám pravdu, s touto myšlienkou sme tam išli  aj my dve, až kým sme tam nedorazili. Po celom obchodnom centre boli pre nás pripravené vedecké stánky, kde nám výskumníci zo SAV a študenti z košických  univerzít   ukazovali rôzne pokusy alebo nám prednášali rôzne zaujímavosti .
        • Prechádzali sme sa okolo a zrazu nás zavolal nejaký pán výskumník, nech sa prídeme pozrieť na jeho výtvor. Predstavil nám model, ktorý vyzeral ako auto a fungoval na elektrickú energiu. Začal nám vysvetľovať, že autá na benzín sa časom prestanú vyrábať a budú fungovať iba autá na elektrickú energiu. Hlavne preto, že tento druh energie je lacnejší a  šetrnejší voči prírode. V ďalšom stánku bol prístroj na skladanie Rubikovej kocky. Nás  najviac zaujala vedomostná súťaž Cesta do minulosti.  Na fotografiách nám ukázali rôzne mestá, ako vyzerali  kedysi a ako vyzerajú dnes. Mali sme určiť o aké ide mesto, a ktorá fotografia je staršia. Ďalšia aktivita bola tiež zaujímavá. V pilinách boli zahrabané rôzne predmety z minulosti, niektoré z praveku, iné z terajšej doby. Našou úlohou bolo určiť o aké predmety ide a zaradiť ich do správneho obdobia. Cítili sme sa ako skutoční archeológovia. Ďalšou našou úlohou bolo pomocou hieroglyfov napísať svoje krstné mená. Žiaci, ktorí tieto úlohy splnili, získali Certifikát mladého bádateľa histórie s naozajstnou pečaťou.

Takže z nášho nakupovania nič nebolo. Boli sme tak očarené programom, aký nám výskumníci pripravili, že sme na naše nakupovanie zabudli. Čas veľmi rýchlo ubehol a my sme museli ísť domov. Nestihli sme si ani pozrieť všetko, čo nás veľmi mrzí. Ak sa Noc výskumníkov bude konať aj na budúci rok, určite ju navštívime opäť. A vy , ktorí ste na Noci výskumníkov neboli, tak si ju na budúci rok určite nenechajte ujsť, stojí to zato.

Petra Palubová a Katarína Klopanová,  VII.A