• Vráťme knihy do škôl - Podpora čítania kníh na ZŠ Komenského 23 v Bardejove

• 13.03.2015 10:41
        • Celoslovenská súťaž Vráťme knihy do škôl má motivovať žiakov čítať a milovať knihy aj v súčasnom digitálnom veku. Projekt je zameraný na podporu čítania a vytvárania pozitívneho vzťahu ku knihám, preto sa doň zapojili aj žiaci zo ZŠ Komenského 23 v Bardejove.

• Princíp súťaže bol veľmi jednoduchý. Žiaci si mali prečítať ľubovoľnú knihu a následne napísať jej recenziu - v krátkosti popísať, prečo si danú knihu vybrali a čo im jej čítanie dalo.  Do súťaže bolo tento rok zaslaných rekordných 21 953 príspevkov z MŠ, ZŠ a SŠ. Toto krásne číslo dokazuje, že deti a mládež skutočne knihy čítajú.  Spomedzi všetkých textov a kresbičiek boli 15 výhercovia troch kategórií celoslovenského kola určení žrebovaním, tzn. že cieľom súťaže bolo podporovať pozitívny vzťah ku knihám a nie kvalitu literárnych príspevkov.

Žiaci ZŠ na Komenského ul. 23 v Bardejove poslali do súťaže 184 príspevkov, čo dokazuje, že na podporu čítania sa kladie veľký dôraz. Najaktívnejší žiaci boli odmenení diplomami a vecnými cenami, ktoré im odovzdal riaditeľ školy PhDr. Ján Mika. Najaktívnejšou čitateľkou sa stala Petra Petrušová, ktorá do súťaže zaslala 21 príspevkov. Na druhom mieste skončila Timea Rychvalská so 14 príspevkami a tretie miesto obsadila Ivana Matejová s 10 príspevkami. Odmenení boli aj žiaci, ktorí prečítali minimálne 5 kníh: Gregor Bujda, Vladimíra Kožlejová, Oliver Šuliman, Filip Roman, Matej Krumlovský, Sofia Biloveská, Simona Kurimská, Oliver Vaľko, Oliver Tomko, Natália Gašparíková, Markéta Ondošová, Alexander Jenčopaľa a Andrea Raganová.

Projekt Vráťme knihy do škôl podporil čitateľskú gramotnosť žiakov a dal im šancu odtrhnúť sa od počítačovej obrazovky. Veríme, že aj po skončení súťaže sa žiaci radi ponoria do krásneho a tajomného sveta kníh, kde každý príbeh zároveň píše našu budúcnosť.

Mgr. Mária Ovšonková