• Záhady 3. poschodia

• 09.04.2015 14:41
        • Odkazom J. Á. Komenského, že škola by mala byť pre žiakov hrou, ktorá ich učí spoznávať nepoznané  tým najprirodzenejším spôsobom, bolo otvorené vyučovanie, ktoré sa pod vedením pani učiteliek Ing. Márie Onuščákovej, RNDr. Dany Ellerovej a Ing. Gabriely Niemašíkovej uskutočnilo na našej škole dňa 31.3.2015 pod názvom Záhady 3.poschodia. Návštevníci mohli obdivovať aj model atómovej elektrárne, ktorý vytvorili žiaci pána učiteľa Mgr. Rastislava Sabola.
          Už samotný názov evokoval u štvrtákov a žiakov v triedach s intelektovým nadaním, pre ktorých bolo podujatie pripravené, zvedavosť. Čo ich na 3. poschodí, kde sú odborné učebne fyziky, chémie a biológie, čaká?
        • Perfektne pripravené praktické ukážky fungovania zákonov fyziky, chemických pokusov a zaujímavostí zo sveta prírody deti úplne fascinovali. S obrovským záujmom „hltali“ všetky nové informácie, ktoré im odovzdávali nie len spomínané pani učiteľky, ale čo bolo pre ne veľmi motivujúce, aj spolužiaci z vyšších ročníkov. Spoločne tak pozorovali a skúmali prostredníctvom našich najnovších didaktických pomôcok, získaných z projektu  EÚ -  ZŠ Odborne - ŠIOV, rôzne záhady a zákonitosti sveta okolo nás. Oboznámili sa tak s témami, s ktorými sa stretnú v rámci vyučovania prírodovedných predmetov na 2. stupni základnej školy. V rámci predmetu fyzika sledovali vyberanie mince pomocou tlaku, výrobu elektriny termočlánkom, ale aj prácu s hlukom . V rámci predmetu chémia si vyskúšali rôzne experimenty aj sami napr. odparovanie, meniace sa písmo a filtráciu. V odbornej učebni biológie boli vystavené práce našich žiakov. Návštevníci si mohli vypočuť zvuky rôznych zvierat, merať tlak krvi či podávať umelé dýchanie pomocou resuscitačného modelu.

Moderné vybavenie našich odborných učební slúži všetkým žiakom, najviac ho však plánujú využívať triedy intelektovo nadaných žiakov v rámci svojich projektov. V duchu myšlienky ,,Povedz mi  a ja zabudnem. Ukáž mi a ja si možno spomeniem. Zapoj ma a ja pochopím” podujatie splnilo očakávania, čoho dôkazom je zvýšený záujem žiakov o vyučovanie prírodovedných predmetov.