• Plavecký výcvik – devíza na celý život.

• 05.05.2015 17:28
        • Plávanie je ideálna športová aktivita vhodná takmer pre každého. Napomáha nielen chrbtici, ale celému organizmu. Človek ním získava svalovú vytrvalosť a celkovú kondíciu. Hoci tretiaci z 3.E a 3. B tieto informácie nemali, aj tak bolo ich nadšenie z nadchádzajúceho plaveckého výcviku viac ako viditeľné. Na každom kroku, medzi prestávkami a veru i na hodinách  naši malí plavci nerozprávali o ničom inom ako o vode. A aj keď nebola práve letná a dovolenková, napriek tomu si užili každú jednu hodinu počas jedinečného plaveckého výcviku v dňoch 8.4. až 17.4. 2015.

•  Pán učiteľ Mgr. Zoran Kollárovič a Mgr. Andrej Pečeňuk hneď od začiatku u žiakov podporili  pozitívny vzťah k vode a následné  prirodzené prepojenie tela a vody prostredníctvom rôznorodých plávacích aktivít s podporou všakovatých motivačných pomôcok.  Hoci pre niektorých bolo ponáranie ťažším orieškom, už v priebehu prvých lekcií plávania ho bravúrne zvládli. Nestačili sme sa diviť  a hneď v úvodných hodinách už mnohých voda niesla sama. A aj keď naši skvelí lektori sú možno zvyknutí na starších žiakov, jemný a citlivý prístup  hral v celom výcviku, ruka v ruke s profesionálnymi skúsenosťami hlavnú úlohu. A takmer profesionalita sa potvrdila aj u našich žiakov v posledný deň výcviku, kedy mnohí prekonali sami seba a dokázali vlastným zanietením pokoriť celú dĺžku bazéna tzv. 25-ku. Klobúk dolu aj pred tými, ktorí zvládli šírku bazéna, pretože ich plutvami boli vlastné končatiny i vnútorné odhodlanie. Okrem množstva vyplavených endorfínov sme znova spoznali ďalšie vlastné možnosti a limity. No napriek pocitu „ryby vo vode“, netreba zabúdať, že nech už akýkoľvek silní a zdatní sa cítime, nikdy nezabudnime na rešpekt voči tomuto živlu, ako v záverečnom zhodnotení skonštatoval Mgr. Zoran Kollárovič.

Nám ostáva už len veľké poďakovanie výborným inštruktorom a konštatovanie, že vďaka týmto dvom nenahraditeľným týždňom naši žiaci disponujú jednou z najdôležitejších pohybových zručností – plaveckou gramotnosťou, ktorá je  pri pravidelnej aktivite  devízou na celý život.

Mgr. Anna Kostárová

PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.