• Celoslovenské kolo LO - Gregor Bujda - 4. miesto!

• 25.05.2015 11:43
        • 22. apríla sa štyria žiaci našej školy zúčastnili 3. ročníka celoslovenského finálového kola Logickej olympiády. Olympiády pre intelektovo nadaných žiakov. Centrom nadaných sa aj tento rok stalo mesto Prešov. Tohtoročný počet súťažiacich bol rekordný. V školských kolách súťažilo spolu 3 107 žiakov so všeobecným intelektovým nadaním z celého Slovenska.
          145 najúspešnejších z nich, víťazov školského kola, pricestovalo do Prešova.
          Naši žiaci mali možnosť zúčastniť sa aj jednodňového stretnutia súťažiacich pod názvom Večer talentov. Až 80 účastníkov olympiády sa stretlo na lokalite Zelený breh na Sigorde neďaleko Prešova, aby si oddýchli v lone prírody. Žiaci sa navzájom spoznali, skamarátili, pozreli si nočnú oblohu ďalekohľadmi, ako aj oddýchli pri večernom filme.
        • Finalisti olympiády súťažili v dvoch súťažných kategóriách. V kategórii A pre 1.- 4. ročník a v kategórii B pre 5.- 9. ročník ZŠ. Celkovo sa súťažiaci popasovali s 20 úlohami, ktoré ani zďaleka neboli také ľahké, ako sa zdalo. Úlohy boli zamerané na logický úsudok, matematický úsudok, priestorový úsudok a verbálne myslenie.

Po náročnom testovaní si finalisti mali možnosť vypočuť zaujímavú prednášku najmladšieho CEO na Slovensku Adriána Bortníka z Košíc.

Detskú novinársku školu im predstavil úspešný televízny moderátor, Patrik Herman. Jeho netradičné vyučovanie „mediálnej výchovy“ isto zaujalo všetkých prítomných zvedavcov, ktorí si chceli vyskúšať, aké je to byť novinárom. Záujem  vzbudili aj rôzne artikulačné cvičenia, či netradičný obsah batožiny tejto známej osobnosti.

A ako dopadlo vyhlasovanie výsledkov? Stupne víťazov nás síce minuli, ale veľmi, veľmi tesne. Na 4. mieste sa z celkového počtu 69 súťažiacich v kategórii A umiestnil žiak zo IV. D triedy Gregor Bujda. Ďalší finalista z kategórie A, Oliver Vaľko, skončil 13-ty. V kategórii B sa Samuel Leško umiestnil na 53-ťom a Emma Dubovecká na 63-ťom mieste z počtu 76 súťažiacich v kategórii B. Obaja sú zo VII. A triedy.

Strávili sme veľmi zaujímavé a poučné chvíle na vynikajúcej akcii na Sigorde i v samotnom Prešove na pôde Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity.

Domov sme odchádzali so slovami autora Logickej olympiády Mgr. Ľuboša Lukáča, ktoré odzneli pri vyhodnotení: „Všetci, ktorí tu teraz ste, ste víťazmi. Nezabudnite, že ste najlepší z najlepších z celého Slovenska. Je mi cťou tu s vami takto teraz stáť...“