• Naši žiaci na Charitatívnom koncerte Integrácia 2015 v Bratislave

• 14.09.2015 15:04
        • „Slnko svieti pre všetky deti rovnako“ – túto myšlienku projektu Integrácia sme začali napĺňať už od prvého školského dňa.

Školský rok 2015/2016 začal tak ako iné, no pre nás a ďalších vybranýh  žiakov 8. a 9. ročníka bol výnimočný. Mali sme možnosť zúčastniť sa Charitatívneho nadnárodného koncertu Integrácia 2015. Najprv nás čakala 6-hodinová cesta špeciálnym vlakom do Bratislavy. Cestou sme hrali rôzne hry, zabávali sme sa a spali. Do cieľa sme prišli okolo 18:00 hod.  a špeciálnymi autobusmi, ktoré zabezpečil DP Bratislava sme sa presunuli k ŠD Dobrovičova. Ubytovali sme sa na internáte VŠ, navečerali sa a večer sme sa prešli do blízkej Evrovey. Ráno nás čakal policajný doprovod, ktorý chránil našu bezpečnosť  a autobus - takisto špeciálny nás doviezol priamo pred Zimný štadión Ondreja Nepelu. Naše pocity boli zo začiatku zmiešané, keďže sa 12 000 detí  v sprievode svojich hostesiek  snažilo dostať dnu na svoje miesta. Po chvíli sme sa usadili a čakali na začiatok.

•                 Koncert otvorila moderátorka Katarína Brychtová a po nej sa  oblečení v tričkách s logom Integrácie  všetkým deťom prihovorili prezident SR Andrej Kiska, predseda NR SR Peter Pellegrini, minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler a primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Na koncerte vystúpili mnohé spevácke a herecké hviezdy ako napr.: Tublatanka, Olympic, Rytmus,  Kontrafakt, Kali, Nela Pocisková, Tomáš Maštalír, Zuzka Šebová, Diana Mórová, Adela Banášová... Nenudili sa ani  milovníci športu, pretože tam vystúpila aj slovenská reprezentácia vo futbale s kapitánom družstva Marekom Hamšíkom a hokejová reprezentácia vedená Mariánom Hossom - trojnásobným držiteľom Stanleyho pohára. Nesmieme zabúdať ani na integrované deti, pre ktoré bol tento charitatívny koncert určený a ktoré sa asi najviac tešili z úžasnej atmosféry. Sponzori projektu deťom a rodinám, ktoré majú ťažší osud ako my, rozdávali vecné dary, liečebné pobyty a dokonca aj auto.  Všetci sme sa skvelo zabávali. Tento rok vystúpili aj americkí speváci, ktorí chceli týlmto spôsobom tiež pomôcť  deťom na Slovensku - Tre Buggs, Hilton Buggs, Sela Gomes, Don Omar... Na záver odznela hymna Integrácie - Žijeme len raz  v podaní Ega.

Po skončení úspešného koncertu sme sa autobusmi v sprievode polície presunuli do auly Právnickej fakulty UK, kde sme napäto čakali na  ministra školstva, vedy, výskumu a športu Jurajova Draxlera,  s ktorým sme mali možnosť sa porozprávať, opýtať sa ho, čo nás zaujíma a on nám ochotne odpovedal. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých skutočností, ktoré sa chystá urobiť, ako vyzerá jeho bežný pracovný deň, ale aj to, čo rád robí vo voľnom čase. Na záver besedy sme pána ministra pozvali na návštevu našej školy a urobili si niekoľko spoločných  fotografií. Program  pokračoval  na Hviezdoslavovom námestí,  kde  vystupovali rôzni speváci, s ktorými sme sa mohli fotiť, porozprávať a tí hladnejší navštívili McDonald.

Tento deň sme si náramne užili a domov sme sa opäť vracali naším špeciálnym vlakom do Prešova a autobusmi sponzorovanými firmou XAWAX do Bardejova. Nevedeli sme sa dočkať, ako všetky naše super zážitky vyrozprávame doma rodičom, kamarátom a ostatným spolužiakom.

Karin Kapsdorferová,  8.A