Školský športový klub J.A. Komenského v Bardejove

Školský športový klub J.A.Komenského v Bardejove vznikol  26. decembra 1992 a dodnes funguje ako občianske združenie zamerané na šport orientovanú mládež.

Za roky pôsobenia sa v ŠK vystriedalo veľa učiteľov, medzi nestorov patrí p. uč. Ivan Dzuriš po jeho odchode do dôchodku sa o dobré fungovanie klubu a o skvelú reprezentáciu starajú páni učitelia  Mgr. Pečeňuk a Mgr. Kollarovič. Žiaci športových tried sa zúčastňujú súťaži v rámci SAŠŠ reprezentujúcich školu a pod hlavičkou klubu súťažia na podujatiach, ktorých  garantom je SAZ ( Slovenský atletický zväz).

Na základe úspechov na súťažiach organizovaných SAŠŠ sa škola stala už 2 krát nositeľom titulu "ŠKOLA ROKA".

Videovizitka ŠŠK JAK Bardejov:

Genéza vzniku športového klubu

Podnet na vznik samostatného športového klubu dali zlé vzťahy a ekonomika v BSC Bardejov, kde mali svoje oddiely šachisti i atléti, v druhej polovici roku 1991. Názov mu vymyslel vtedajší učiteľ telesnej výchovy na ZŠ Komenského v Bardejove Mgr. Igor Bačišín. Skratka JAK pripomína aj sovietske lietadlo.

3. júla 1991- ustanovujúci snem Slovenskej asociácie športu na školách v Bratislave schválil Stanovy SAŠŠ. Registrácia týchto stanov na MV SR bola vykonaná 13. augusta 1991.

31. októbra 1991 - bola ustanovujúca schôdza Školského klubu pri I. ZŠ Bardejov za účasti učiteľov telesnej výchovy a vedenia školy. 1. novembra 1991 bola odoslaná registračná prihláška za člena Slovenskej asociácie športu na školách na VV SAŠŠ v Bratislave pod názvom klubu:    I. ZŠ, Komenského 23, 085 01 Bardejov

16. decembra 1991- bola I. ZŠ Bardejov zaregistrovaná v Slovenskej asociácii športu na školách.

26. decembra 1992- sa konala ustanovujúca členská schôdza Školského klubu J. A. Komenského Bardejov.

29. marca 1993- valné zhromaždenie ŠŠK JAK Bardejov schválilo svoje „Stanovy ŠŠK JAK“.

30. marca 1993- bola na Ministerstva vnútra SR, odbor všeobecnej vnútornej správy v Bratislave podaná žiadosť o registráciu. Výbor ŠŠK JAK v tom čase tvorili: Mgr. Ivan Dzuriš, Mgr. Miroslav Mačej a Mgr. Margita Bukovská.

16. apríla 1993- boli Stanovy ŠŠK JAK Bardejov zaregistrované.

11. mája 1993- bola na Oblastnú správu Štatistického úradu SR poslaná žiadosť i pridelenie identifikačného čísla organizácie, ktoré bolo ŠŠK JAK Bardejov pridelené 19. mája 1993. V ten istý deň si ŠŠK JAK otvoril základný bežný účet vo VÚB Bardejov.

24. mája 1993- bol odoslaný „Dotazník Asociácie telovýchovných jednôt a klubov SR“. ŠŠK JAK sa tak stal členom tejto organizácie.

15. januára 1999- poslal atletický oddiel ŠŠK JAK prihlášku do Slovenského atletického zväzu so sídlom v Bratislave a stal sa jeho členom.

Organizačná štruktúra ŠŠK JAK v roku 2000

Názov a adresa:                 Školský športový klub J. A. Komenského

Organizačný prac.:            Mgr. Ivan Dzuriš

Počet členov:                     220/z toho 182 mládež do 18 rokov

Počet oddielov:                  4 oddiely

- atletický              121/116

- rekreačnej TV     35/10

- volejbalový          34/31 (volejbalistky ZŠ B. Krpelca boli členmi ŠŠK JAK)

- šachový               30/25

Miesto pôsobenia:            - športový komplex ZŠ na Komenského ul.

- športový štadión BŠK

- mestská športová hala

- krytá plaváreň pri ZŠ na Wolkerovej ul.

- Hornošarišské osvetové stredisko

Súťaže družstiev:

atletika

- OM ml. žiactva, st. žiactva

- KM ml. žiakov, ml. žiačok, st. žiakov, st. žiačok, ml. dorastencov

- M-SR st. žiakov, st. žiačok, ml. dorastencov

volejbal

- KM st. žiačok

šach

- OM seniorov

- M-SR ml. žiactva, st. žiactva

- žiacka liga