• ARCHÍV ČLÁNKOV

    • Malá finančná akadémia

    • 04.05.2017 09:04
    • Aká je skutočná hodnota peňazí? Čo všetko si za ne môžeme kúpiť? Prečo sa dokážu peniaze jednoducho minúť? Aj na tieto otázky hľadala odpovede naša trieda 2.D v inovatívnom projekte Malá finančná akadémia takmer celý mesiac.

     Priviesť deti k pochopeniu zmyslu peňazí nie je jednoduché. Tvorcovia projektu nezisková organizácia Edulab a partneri:  spoločnosť Agemsoft a Tatra banka ho preto deťom priblížili hravou zážitkovou formou. Svetom peňazí v projekte deti sprevádza malý mimozemšťan Kozmix, ktorý nevie, čo je to zodpovednosť voči peniazom. Celé svoje vreckové ľahko minie a dostane sa do problémov. Vďaka svojim kamarátom však pochopí, že zodpovednosť pri narábaním s peniazmi je pre nás všetkých dôležitá a vedie k tomu v projekte i deti.


    • Pre zobrazenie kompletnej fotogalérie kliknite na obrázok.

     Napriek tomu, že sa deti učili netradičnou zážitkovou formou, všetky aktivity v projekte vychádzajú z národného štandardu finančnej gramotnosti, teda dokumentu, ktorý presne stanovuje cieľové požiadavky na rôzne stupne škôl.

     Cieľom hry Naše mesto bolo využitie vedomostí detí z oblasti finančnej gramotnosti pri budovaní mesta podľa ich vlastnej fantázie. Tie sa zadanej úlohy zhostili skutočne kreatívne. Na začiatok si museli vytvoriť vlastné peniaze, teda svoju triednu menu, ktorou boli počas celého mesiaca odmeňované a mohli si nakupovať na výstavbu mesta materiál, makety budov a postupne v tímoch vybudovať svoju mestskú časť.  V našej triede sme peniaze nazvali kozmixáče. Mesto sme nazvali Slniečkovo. Slniečkovo  preto, že je to mesto plné lúčov lásky, šťastia, pohody a úsmevu.

     Pozornosť detí bola upriamená na to, že nie všetky túžby, ktoré máme sú dôležité pre náš život. Deti spísali osobné želania a vytvorili ich rebríček. „V našej triede sme zistili, že najdôležitejšia je pre deti rodina, bezpečie a zdravie,“ „Deti tiež prišli na to, že rodičia nezabezpečujú potreby rodiny iba finančne, ale aj domácimi prácami, starostlivosťou o rodinu a poskytovaním lásky. Pretransformovali sme to na to, ako môžu deti teraz pomáhať rodičom napr. v domácnosti. “ 

     Mgr. Andrea Senajová

     Záverečnú prezentáciu si môžte pozrieť v tomto odkaze (PDF) .

    • Naspäť na zoznam článkov