• ARCHÍV ČLÁNKOV

    • 2.D na Spišskom hrade

    • 21.06.2017 14:42
    • V jeden krásny júnový piatok sme sa my, 2.D trieda, rozhodli vycestovať za dobrodružstvom. Predsavzali sme si, že preskúmame Spišský hrad. Rýchle ranné nastúpenie do autobusu, krátke inštrukcie a mohli sme sa vydať na cestu. Detské  očká  plné očakávaní a nadšenia z krásneho slnečného dňa, ktorý nás čakal. Ani sme sa nenazdali a cieľ našej dnešnej cesty pred nami. Vysnívaný Spišský hrad sa hrdo vynímal nad Spišským Podhradím. Väčšina z nás videla mestečko pod hradom po prvýkrát.

    • Rýchlo sme vystúpili a  po krátkej chôdzi prešli cez hradnú bránu. Ocitli sme sa uprostred stredného nádvoria. Na ľavej strane bola silná brána do dolného nádvoria, kde sa konalo hradohranie.  Cestou na pravej strane sa dalo dostať do predhradia a horného hradu.

     Naše kroky viedli najprv na dolné nádvorie, kde nás čakalo netradičné putovanie hradnými nádvoriami vo forme súťaží. Rozdelili sme sa do 4 družstiev. Po absolvovaní 15 súťaží a získaní odtlačiek pečiatok sme mali získať certifikát a sladkú odmenu. Rozbehli sme sa a každá skupina naplno spolupracovala.

     V rámci vstupu sme sa zúčastnili aj sokoliarskeho vystúpenia. Asi najviac nás zaujala najväčšia sova na svete, či orol skalný, ktorý priletel až z veže hradu na zapískanie sokoliara.

     Po získaní certifikátu sme sa pod odborným slovom sprievodkyne vybrali preskúmať aj ďalšie časti hradu: hradnú kuchyňu, kaplnku a mučiareň. Asi najväčší dojem v nás zanechal výstup na hradnú vežu. Strach, ktorý poniektorí zacítili cestou v úzkych priestoroch, zmizol ako čarovným prútikom pri pohľade, ktorý sa naskytol, keď sme vyšli hore na vežu. Pred nami ako na dlani ležal celý Spiš.

     Ďalší adrenalín nás čakal cestou dole. No povzbudzovala nás myšlienka nákupu suvenírov, na ktorý sme sa veľmi tešili.

     Cestou domov sme sa zastavili na obed v dedinke Vrbov. Rýchle poobedné pobehanie si v okolí reštaurácie a šup, ide sa domov.

     Unavení, ale s úsmevom na perách a dobre naladení sme sa bezpečne dostali do Bardejova. Krásny deň plný nezabudnuteľných zážitkov sa pomaly, ale isto chýlil ku koncu.

     Ďakujeme!

     Mária Vantová, rodič

    • Naspäť na zoznam článkov