• ARCHÍV ČLÁNKOV

    • Po stopách literárnych velikánov – Literárna exkurzia 16.5.2018

    • 22.05.2018 12:00
    • Bola streda   5:20 ráno a my všetci šťastní, že ideme na výlet...Cesta nám trvala 3 hodiny na ďalekú Oravu s jednou jedinou prestávkou pod majestátnymi Tatrami- na Štrbe.

     Cca 8:30 sme dorazili do Jasenovej, kde sa pýšil dom spisovateľa, lekára, učiteľa, publicistu... Martina Kukučína s jeho nadrozmernou sochou v parku.
      

    • M. Kukučín, vlastným menom Matej Bencúr, sa narodil 17. mája 1860 v Jasenovej. Keď mal 7 rokov, začal študovať na ľudovej škole v rodnej dedine.  Potom študoval na rôznych gymnáziách. Od jesene 1885 do júla 1893 študoval na Lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. V roku 1894 dorazil na ostrov Brač v Chorvátsku. Rok 1904 bol v jeho živote veľmi dôležitý, nakoľko vstúpil do manželstva s Petronelou Dídoličovou.  V roku 1907 odplával do Patagónie a v roku 1908 začal ordinovať v mestečku v Chile, kde prežil 14 rokov. V r. 1923 sa vrátil do Chorvátska, kde v máji 1928 skonal. Toto všetko sme sa dozvedeli od pani sprievodkyne, ktorá nás previedla jeho malebným, veľmi skromným domčekom, začo jej veľmi ďakujeme.

     Naša cesta pokračovala do Dolného Kubína, v ktorom sme navštívili ORAVSKÉ MÚZEUM P.O. Hviezdoslava. O živote tohto velikána sme sa dozvedeli cez video a hovorené slovo. Myslíme si, že treba spomenúť, že bol nadaným žiakom,neskôr advokátom, prekladateľom a autorom mnohých literárnych diel, ktoré dodnes tvoria vrchol slovenskej literatúry.  Písal vo všetkých troch lit. žánroch a jeho  pre nás asi najznámejšie dielo je sociálna balada Zuzanka Hraškovie.

     V múzeu sa nachádza aj Čaplovičova knižnica, ktorá obsahuje vyše 90 tisíc zozbieraných kníh od najstarších dôb po súčasnosť. Po výklade naplnenom zaujímavými informáciami nám pracovníčka knižnice   ukázala 3 knihy z archívu, medzi ktoré patrili  aj národne noviny, ktoré  vydával Ľudovít Štúr či kniha od Mateja Bella. Keďže sú to veľmi vzácne a staré knihy, pani pracovníčka mala na rukách biele rukavičky.

     Obohatený o informácie o Hviezdoslavovi a Vavrincovi  Čaplovičovi  sme sa presunuli do Martina, kde sa nachádza Matica slovenská a Národný   cintorín .V Matici sme sa dozvedeli o jej vzniku ,významnom období Slovákov, kedy sa vyvíjať náš jazyk a o predstaviteľoch tohto obdobia. Po prehliadke Matice a jej zákutiach sme sa prešli po martinskom námestí  a  pobrali sme sa na cintorín, kde sa nachádzajú významné literárne  osobnosti .

     Táto naša cesta PO STOPÁCH LITERÁRNYCH VELIKÁNOV sa ukončila príchodom do nášho rodného mesta Bardejov vo večerných hodinách .

    • Naspäť na zoznam článkov