• Mesiac úcty k starším žiakov 3.D: Receptár starých mám

• 14.11.2018 13:52
        • Za nami je október. Je už tradične mesiacom úcty k starším. V tento čas možno akosi viac myslíme na našich starých rodičov a na tých starších, ktorí sú sami a potešia sa záujmu i prejavenej úcte. Zdá sa totiž, že práve oni sú mnohokrát a neprávom na okraji spoločnosti. Pritom práve starí ľudia sú studnicou toho, čo získame jedine prežitým a rokmi získaným – skúsenosťami. Aj preto tretiaci z triedy pre intelektovo-nadaných žiakov dostali zaujímavú  úlohu práve v súvislosti s ich vlastnými starými rodičmi.

• Keďže v tomto školskom roku si vytvárajú knižnicu  vlastných  kníh, v mesiaci október padla voľba na knihu Recepty starých mám. Už aj názov dáva tušiť, čo bolo predmetom jej obsahu. Keďže  sme v nej uplatnili októbrovú tému pracovného vyučovania a to príprava jednoduchej nátierky, úlohou žiakov bolo s babkou alebo dedkom pripraviť a spoločne si vychutnať chvíle pri príprave  fajnovej domácej nátierky. Aby však naši starí rodičia nad našimi zručnosťami nezalomili rukami,  predprípravu naši tretiaci absolvovali v školskej kuchynke. Spoločne sme si ukuchtili zdravú mrkvovú nátierku, vďaka ktorej sme otestovali šikovnosť rúčok pri strúhaní i rôznorodosť chuťových kanálikov pri jej dochucovaní. Každopádne, nezostalo po nej ani stopy. No najviac sme boli  po prázdninách  zvedaví na verzie našich babičiek. A veru bolo sa čím inšpirovať. Naše knižné kuchárske prvotiny priniesli návody na rôzne vajíčkové, šunkové, sardinkové, syrovú či drožďovú nátierku. Ak sa aj vám zbiehajú slinky, ste srdečne vítaní pri inšpirácii v našej triede.  No ak ste si práve spomenuli na fajnotku vašich starkých, neváhajte a venujte im svoj čas. Úcta k starším je totiž časovo neohraničená.

PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.