• Logické sústredenie pre intelektovo nadaných žiakov

• 15.10.2018 13:13
        • Bez usilovnej pracovitosti nie je ani talentov ani géniov.

D.I.Mendelejev

Týmto výrokom slávneho vedca sa riadili aj vyučujúce, ktoré pripravovali tretí ročník Logického sústredenia pre intelektovo nadaných žiakov zo Základnej školy na Komenského ulici v Bardejove. Pripravili pre nich aktivity, ktoré potrápili nie len intelekt, ale podporili aj tvorivosť, trpezlivosť, vzájomnú spoluprácu a zasiali možno semienko ochoty pomáhať druhým, či starať sa o iných. Veď posúďte sami.

Vo štvrtok popoludní sme sa stretli v Zorničke v Bardejovských kúpeľoch a hneď po ubytovaní sa sme otestovali vedomosti a zručnosti žiakov v anglickom jazyku a pri riešení matematicko – logických úloh. Po náročných úlohách sme sa posilnili a nasledovala beseda s pánom M. Ceľuchom, ktorý nám povedal veľa zaujímavých faktov o netopieroch a vyvrátil nám zaužívané mýty, napr. o tom, že sa netopiere zamotávajú do vlasov. No a potom už prišiel dlho očakávaný okamih, keď sme nastražili siete a pokúšali sa odchytiť nejakého netopiera. Chvíľu sme museli trpezlivo a hlavne potichu (to bol ten väčší problém :-) ) počkať, ale podarilo sa. Do siete sa nám chytil jeden netopier a my sme si ho mohli zblízka pozrieť. Nadšení sme netopiera vypustili a išli sme si vychutnávať večerný program.

• Na druhý deň sme sa pod vedením psychológa pokúšali spoločnými silami vyriešiť sériu úloh, aby sme získali kľúč od skrinky s pokladom. Obom skupinám sa to podarilo, aj keď to bola riadna fuška. Poobede sme si užili kreatívnu chvíľu s pani K. Kostárovou, ktorá nás naučila techniku pieskovania. Každý si vyrobil obrázok a aj ten bude pripomínať zážitky zo sústredenia. A to ešte zďaleka nebolo všetko. Na besedu prišli Mladé filantropky A. Humeníková a T. Valíčeková, ktoré priblížili svoju dobrovoľnícku prácu a možno zasiali to pomyselné semienko, ktoré časom vyklíči a z niektorých sa stanú mladí filantropi. No a keďže sme ešte stále mali energiu, tak si deti zasúťažili vo vedomostnom kvíze, ktorý pripravili žiaci 7.A.

Ale všetko sa raz skončí, a tak sa ku koncu priblížilo aj naše sústredenie. Vyhodnotili sme súťaže, ocenili najlepších, ale keďže všetci vynaložili veľa úsilia, zaslúžili si malú odmenu na pamiatku. Myslím, že tak žiaci ako aj pani učiteľky Šianaľová, Tribusová a Baldovičová si odniesli množstvo zážitkov a nových vedomostí, ktoré sa v škole nedajú získať.

Mgr. E.Baldovičová

FOTO: Baldovičová, Šinaľová, Tribusová