V matematike 8.ročníka sa žiaci ponárajú do tajomstiev algebry. Zapisujú výrazy, robia s nimi rôzne matematické operácie, riešia rovnice s jednou neznámou. Vôbec netušia, že matematické postupy, ktoré pritom používajú sú staré viac ako 1000 rokov a ich prameňom je matematik Muhammad al Chorezmí. Jeho tajomstvá sme poodkryli trochu iným spôsobom ako zvyčajne.
Využitím zážitkovej metódy sa stane matematika zábavnou a pre žiakov zaujímavou. Takto získané vedomosti sú trvácnejšie a pri ich získavaní si žiaci trénujú mnoho tzv. softskills. Pracujú v tíme, prezentujú, zlepšujú svoju kreativitu a komunikáciu. Úloha pre žiakov na dnešnú hodinu teda znela: vyhľadať doma informácie o mene Muhammad al Chorezmí a do školy doniesť rekvizity, ktoré použijú pri vlastných skupinových prezentáciách o diele tohto významného matematika.
Bolo zábavné, ako sa žiaci ešte cez prestávku pred hodinou matematiky zmenili na fúzatých mužov odetých v arabskom štýle. Vyrobili plagáty s arabskými číslami, písmená X v rôznych podobách, v rukách mali predmety ako ďalekohľad, glóbus, mapy, počítadlo, kocky, šeky či kalendáre. Všetky tieto predmety názorne odrážali prácu učenca al-Chorezmího. Vrcholom bol čerstvo urobený indický čaj, z ktorého som dostal aj ja ochutnať (Ďakujem, Sofia).
Videli sme a navzájom sme ohodnotili mnoho pekných predstavení, ktoré žiaci pripravili v pracovných skupinách o diele zakladateľa algebry Muhammada al-Chorezmího. Hodina matematiky ubehla veľmi rýchlo, ale najlepšie na nej bolo to, že aktivitu prevzali žiaci a učiteľ sa iba prizeral :-) Ozaj, kde sa v Európe vzali arabské číslice ?
Mgr. Martin German