• Novinky

      • ŠKOLA V PRÍRODE - LIPTOVSKÝ JÁN

      • Dňa 5.6.2023 sa žiaci štvrtého ročníka vybrali spoznávať našu krajinu na Liptov, do Jánskej doliny, kde tradičné vyučovanie vymenili za učenie sa v škole v prírode. Po ubytovaní v penzióne Limba v Liptovskom Jáne sa pustili do poznávania okolia. A bolo na čo pozerať....

       V Podzemí pod vežami - Mincovníčkove v Liptovskom Jáne spoznali ako sa v minulosti razili mince. Navštívili areál  kultúrnych pamiatok - Park mini Slovensko, kde si mohli pozrieť najvýznamnejšie kultúrne pamiatky Slovenska v zmenšenej podobe. Pri prechádzke obcou Liptovský Ján  neobišli ani Kaďu s termálnym prameňom, ktorého voda má liečivé vlastnosti. Voda v prameni je vlažná, ale po niekoľkých minútach zistíte, že vám rozohrieva kĺby. Na dlhšiu túru sa vybrali do Stanišovskej jaskyne, kde obdivovali čarovné tajomstvá podzemia, ktorej súčasťou je aj šamanské miesto OBO. Je to posvätná stavba z kameňov, prípadne vetiev stromov postavená na vrcholoch hôr, na horských priesmykoch, pri riekach, prameňoch, brehoch jazier alebo iných miestach uctievaných ľuďmi.

       Okrem poznávacích výletov sa deti zabavili rôznymi športovými aktivitami v blízkosti prírodnej scenérie penziónu Limba. Nechýbala ani ranná rozcvička, rôzne popoludňajšie súťaže i večerné aktivity, vrátane diskotéky, na ktorej sa  mohli všetci do sýtosti vyblázniť.

       Týždeň ubehol ako voda. Ani spiatočná cesta domov nebola nudná, zastávka na farme Východná obohatila štvrtákov o ďalšie poznatky o chove a starostlivosti o hovädzí dobytok. Prezreli si sýpku, dojáreň, pôrodnicu i hotel spokojných kráv, kde si mohli zvieratá aj pohladkať.

       Deti sa vrátili domov zrelaxované, obohatené o nové vedomosti a veselé zážitky.

       Poďakovanie patrí  všetkým pedagogickým pracovníkom, zdravotníčke i asistentke, ktorí vytvárali príjemnú atmosféru  a  postarali sa o  bezproblémový priebeh celého pobytu.

       Vedúca ŠvP

      • Čarovné jablko

      • Výtvarnú súťaž Čarovné jablko netreba hádam nikomu špeciálne predstavovať. V Bardejove má svoju tradíciu  a žiaci sa do nej každoročne zapájajú. Nebolo tomu inak ani v tomto školskom roku. O to viac nás teší že sa žiačky 2.C triedy pod vedením vychovávateľky Mgr. Ľ. Kurimskej umiestnili na prvých dvoch miestach v 2. kategórii. 1. miesto Alina Kykynezhdy a 2. miesto Hana Harničárová. Oceneným dievčatám srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov aj v ďalších súťažiach.

       PaedDr. Jana Paľuvová

      • Vynikajúci  úspech našich žiakov na M-SR ZŠ v atletike družstiev

      • V dňoch 12.6.-14.6.2023 sa v priestoroch Národného tréningového olympijského centra X-Bionic sphere v Šamoríne uskutočnilo  SUPERfinále Školský šport 2023 a v rámci neho M-SR ZŠ družstiev v atletike. Postúpilo 10 družstiev, 8 víťazi majstrovstiev kraja a dve družstvá z druhých miest s najväčším počtom bodov. Súťažilo sa v 7. disciplínach- 60m, 800m, skok do diaľky, skok do výšky, vrh guľou, hod wortexom a štafeta 4x60m. V každej disciplíne bodoval len jeden člen družstva a každý mohol nastúpiť maximálne v dvoch disciplínach + v štafete. Po zrátaní  bodov vo všetkých disciplínach vypukla obrovská radosť v obidvoch družstvách. Chlapci sa stali súčtom bodov 661 Školskými M-SR a dievčatá so súčtom bodov 518 skončili na 3.mieste,  len 13 bodov  im chýbalo na víťazky. Všetkým dvanástim reprezentantom školy blahoželáme a zároveň ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy na športovisku, ale aj mimo neho.

       Poďakovanie patrí aj učiteľom,  ktorí chlapcov aj dievčatá pripravovali, Mgr. Andrej Pečeňuk, Mgr. Sergej Kravec, Mgr. Zoran Kollárovič.

      • Oznam vedúcej ŠJ

      • Oznamujem stravníkom, že "strava zadarmo" pokračuje aj v novom školskom roku. Návratku, ktorú stravníci odovzdali v mesiaci máj, platí do decembra 2023.

       Noví žiaci (aj budúci prváci), ktorí majú záujem o "stravu zadarmo" od 1.9.2023, musia odovzdať vyplnenú návratku do 30.6.2023 na vrátnicu školy, kde si tlačivo môžu aj vyzdvihnúť. Návratku si taktiež môžete stiahnuť TU: Navratka_strava_zadarmo_2023.pdf

      • Popoludnie s Infomajkom

      • Už druhé tohtoročné stretnutie nadšencov informatiky sa konalo poobede 12.6.2023 v priestoroch našej školy. Skoro päťdesiat žiakov I. stupňa si zmeralo sily v súťažiach, kde ukázali svoje počítačové zručnosti, algoritmické myslenie a kreativitu. Čakali ich tri Infomajkove miestnosti. V prvej  žiaci riešili na počítači algoritmický problém s prechodom cez rieku a skladali drevené tangramy do 4 obrazcov. Druhá miestnosť preverila ich logické myslenie v krátkom teste informatických úloh. Posledné tretie stanovište bolo zábavné, kde sa žiaci okrem rozprávania o online priestore pobavili sledovaním dvoch krátkych rozprávok na tému - nástrahy internetu. Celé popoludnie sa nieslo v zábavnej ale aj súťažnej atmosfére. Žiaci budú netrpezlivo čakať na vyhlásenie 3 najlepších súťažiacich v každom ročníku.

       PaedDr. Gabriela Voľanská, PaedDr. Jana Paľuvová, Mgr. Anna Kostárová, Mgr. Martin German

      • PLAVECKÝ VÝCVIK

      • Žiaci štvrtého ročníka našej školy absolvovali v mesiacoch apríl - máj základný plavecký výcvik. Boli rozdelení do skupín podľa úrovne plaveckých zručností, kde pracovali pod vedením trénerov, našich učiteľov: Mgr. Andreja Pečeňuka, Mgr. Róberta Senčáka, Mgr. Zorana Kollároviča, Mgr. Sergeja Kravca, Mgr. Aleny Zavackej a Mgr. Aleny Geffertovej.  

       V úvode boli žiaci poučení o bezpečnom správaní na plavárni. Začiatkom každodenného výcviku bola rozcvička na suchu aj vo vode. Tréneri žiakom  vysvetlili  základy plaveckého štýlu kraul a prsia. Učili ich ako správne dýchať a používať horné a dolné končatiny pri plávaní. Zdatnejší plavci sa zdokonaľovali aj v ďalšom plaveckom štýle - znak.  

       Okrem odbornej časti plaveckého výcviku sa žiaci zahrali rôzne hry - vodné polo, hľadanie závažia hodeného na dno bazéna, naháňačky vo vode, najvtipnejší skok do bazéna...

       Plavecký výcvik žiaci absolvovali s nadšením a radosťou. Výsledky snahy detí i trénerov boli zreteľné. Na záver kurzu  žiaci predviedli, čo sa naučili.  Žiaci  dostali diplomy - „Mokré vysvedčenia“, na ktoré boli  právom pyšní. Z plaveckého výcviku odchádzali s dobrým pocitom, spokojní a usmiati.

       Boli sme na našich žiakov pyšní, naozaj sa veľmi snažili, boli disciplinovaní, ale hlavne mnohí prekonali strach z vody, čo bolo hlavným cieľom výcviku. Všetci žiaci si zaslúžia veľkú pochvalu.

       Za profesionálny prístup a vynaložené úsilie patrí trpezlivým trénerom veľká vďaka.

       Triedne učiteľky štvrtého ročníka

      • RIADITEĽSKÉ VOĽNO 16.6.2023 (PIATOK)

      • Riaditeľstvo školy oznamuje, že v súlade so zákonom 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (podľa § 150 ods.5)

       na deň 16.6.2023 (PIATOK) udeľuje riaditeľské voľno

       z dôvodu aktualizačného vzdelávania pedagogických zamestnancov školy.

       V prevádzke v tento deň nebude ŠKD ani školská jedáleň.
       Stravníci sú z obedov vyhlásení automaticky.

      • Beseda so spisovateľkou Máriou Vrkoslavovou-Ševčíkovou

      • V stredu 7. júna do našej školy zavítala pani spisovateľka M. Vrkoslavová - Ševčíková so svojim manželom a kokršpanielom Gordonom na besedu o jej knihách. Spolu ich už napísala sedem: Pes Gordon a jeho priatelia, Šťastná ježibaba, Čokoládový Gordon zo psej lúčky, Život na štyroch labkách, Veľké dobrodružstvá malého havkáča, Pes Gordon, Bombura a záhady spod Kráľovej hole, Abeceda Psa Gordona. Beseda bola hlavne o jej dvoch posledných knihách. Zaujímavosťou je, že bývalá ekonómka začala knihy písať až na dôchodku. Prvú napísala ako spomienku na psíka Gastona, ktorý jej bol 16 rokov nielen spoločníkom, ale aj záchrancom života. Po veľkom úspechu prišli ďalšie knihy, tentoraz o jej súčasnom psovi Gordonovi, ktorý je milý, nevrčí, nešteká, rád chodí do školy a ukáže malým aj veľkým svet svojimi psími očami. A na besedy chodí spolu s autorkou.

       Tretiaci a druháci boli veľmi pozorní poslucháči,  za čo si vyslúžili od pani spisovateľky veľkú pochvalu. Odpovedala na ich všetečné otázky. Z každej jej odpovede vyžarovala láska k slovu, k životu, k deťom a k zvieratám. Celá beseda sa niesla vo veľmi príjemnej a úsmevnej atmosfére.

       Po nej sa všetci vyfotili s hlavným hrdinom jej kníh – psíkom Gordonom.

       M.Peláková

      • VÝLET-ČERVENÝ KLÁŠTOR

      • 2.6 2023 sa žiaci 5.C a 6.D vybrali na školský výlet do Červeného Kláštora. Čakala ich plavba po Dunajci na drevených pltiach. Dozvedeli sa tam rôzne zaujímavosti. Niektorí zo žiakov si na chvíľu mohli vyskúšať prácu pltníka. Cestu naspäť odhodlane zdolali na bicykloch. Potom ich už čakal chutný obed. A po dobrom obede sa vrátili späť domov do Bardejova.

      • Majstrovstvá okresu vo volejbale žiakov a žiačok ZŠ

      • Dňa 7. – 8. 6. 2023 sa v priestoroch ZŠ na Komenského ulici konali majstrovstvá okresu žiakov a žiačok základných škôl vo volejbale. Do turnaja sa prihlásilo 9 chlapčenských a 6 dievčenských družstiev. Po vyrovnaných výkonoch a v krásnej športovej atmosfére sa napokon najviac darilo žiačkam zo ZŠ na Komenského ulici a žiakom zo ZŠ Gaboltov, ktorí sa stali majstrami okresu pre rok 2022/23.

       Ďakujeme za účasť všetkým účastníkom a víťazom srdečne blahoželáme.

       Konečné poradie:

       kategória žiaci 

       1. ZŠ Gaboltov      
       2. ZŠ Komenského „B“                     
       3. ZŠ s MŠ Pod papierňou  
       4. ZŠ Zborov                
       5. ZŠ Wolkerova              
       6. ZŠ Komenského „A“  
       7. ZŠ s MŠ Pod Vinbargom
       8. CZŠ sv. Egídia
       9. CZŠ sv. Faustíny Dlhá lúka

       kategória žiačky

       1. ZŠ Komenského
       2. ZŠ Malcov
       3. ZŠ Wolkerova
       4. ZŠ s MŠ Pod papierňou
       5. CZŠ sv. Egídia

       6. ZŠ s MŠ Pod Vinbargom

       Mgr. Róbert Senčák

      • Tretiaci na medovom festivale

      • Naše kráľovské mesto sa prvý júnový piatok premenilo na jeden veľký úľ. V tento deň sa totiž uskutočnil prvý ročník Festivalu Bardejovského medu. Pre žiakov boli nachystané stanovištia na ktorých si nielenže zasúťažili, ale zážitkovou formou sa dozvedeli mnoho poznatkov a zaujímavostí o včelách. Odmenou im bola ochutnávka bardejovského medíka, mimochodom najoceňovanejšieho na svete. Naši tretiaci tak mali vyučovanie prírodovedy, dá sa povedať, z pravej ruky. Okrem toho bola jedna zo žiačok – Dominika Makhlynets z 3.A ocenená vo výtvarnej súťaži, kde získala 3.miesto.

       A tu je niekoľko faktov, priamo od našich včelárov: Bardejovský med patrí k najchutnejším a nepochybne k najlepším na svete, čo potvrdzuje mnoho ocenení získaných každoročne na súťažiach v rámci celého sveta. Vďaka vzácnym ľuďom robí naše mesto ešte viac výnimočným a jedinečným. Pochádza zo zemepisnej oblasti, ktorá je charakteristická súvislými porastmi jedlí a vlhkým a chladnejším podnebím. Všetky tieto ukazovatele vytvárajú vhodné podmienky voškám, ktoré sú hlavným producentom medovice. Vošky sa živia cicaním šťavy z vetvičiek jedlí, alebo listov iných stromov. Niektoré zložky, ktoré ich metabolizmus nedokáže zo šťavy spracovať, vylúčia v podobe sladkých kvapiek. Práve tieto kvapky sú hlavnou zložkou pri tvorbe medu so špecifickou chuťou a hustou konzistenciou, ktorý nielen výborne chutí, ale má aj preukázateľne pozitívne účinky na ľudské zdravie. Nuž, na zdravíčko s bardejovským medíkom!

       triedne učiteľky tretích ročníkov

      • Mamka, ocko, babka, dedko, vy ste ozaj naše všetko!

      • Čo je to rodina? Rodina je, keď ocko jednou rukou chytí brata a druhou mamu. A keď mamička chytí jednou rukou mňa a druhou ocka. Rodina je mamka, ktorá dokáže nahradiť desiatky ľudí, no ju nenahradí nik a aj medzi tisíckou hlasov rozozná ten náš, keď s láskou vyslovíme slovko MAMA. Rodina je otec. Ten, kto chce celý život zabrániť, aby sme robili chyby, no namiesto toho nám umožní nájsť vlastnú cestu, aj keď jeho srdce puká, keď na nej padneme. A bez ohľadu na vek, do obdobia detstva sa vrátime vždy, keď sme so svojimi súrodencami. A kto má srdce na dlani, kto svoje vnúča ako košatý strom pred nebezpečenstvom ochráni?  Mamka, ocko, babka, dedko, vy ste ozaj naše všetko! Predstavujete našu rodinu. No nie rukami, ale srdcom. Vytvárate základy domova, kde aj maličkosti znamenajú každodenné zázraky života, prebolí každá boliestka a kde sa malými krôčikmi tvoria mosty do našej budúcnosti. No každý z nich stojí na pilieroch rodičovskej lásky, pochopení, prijatí, istote. Ak teda chcete robiť veľké veci a meniť svet, choďte domov a milujte svoju rodinu. A akokoľvek už definujete tú svoju, so všetkými nezdarmi i nedokonalosťami, nech v nej neprestajne prebýva tolerancia, rešpekt a pokora.

                  Význam rodiny sa snažili priblížiť a to najlepšie z vďaky za ňu odovzdať aj tretiaci zo ZŠ na Komenského ulici v Bardejove. Vystúpením pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny  pod názvom „Mamka, ocko, babka, dedko, vy ste ozaj naše všetko!“ na Radničnom námestí vyslali odkaz, ako veľa pre nich rodina znamená. Poďakovanie preto patrí dievčatám a chlapcom z tretích ročníkov za skvelé vystúpenie s množstvom pozitívnych ohlasov, pri ktorom zahriali srdcia a privodili nejednu slzičku. Vďaka prináleží aj ich trom pani učiteľkám - druhým mamám, ktoré so žiakmi tento program pripravili  Mgr. Anne Kostárovej, PaedDr. Andrei Tribusovej, PhD. a za umelecký scenár a réžiu Mgr. Alene Geffertovej.  Za úžasnú ukážku folklórnych tradícii prislúcha poďakovanie vedúcim DFS Prvosienka – Bc. Darinke Kostárovej, akordeonistke PaedDr. Vierke Remetovej a ich talentovaným folkloristom. Krásnu spomienku na tento deň vo forme ručne robených srdiečok s odkazom pre mamičky i široké publikum s deťmi pripravili šikovné pani vychovávateľky - Mgr. Katarína Grocká, Bc. Darina Kostárová a Jana Petričová. Poďakovanie za ústretovosť patrí vedeniu našej školy i pánovi riaditeľovi PhDr. Jánovi Mikovi za technickú podporu celého podujatia. Napokon veľká vďaka Mestu Bardejov, ktoré celú akciu finančne podporilo, keďže išlo o jednu z troch navrhovaných a schválených aktivít projektu pod názvom Živý Bardejov. Zrealizovaná aktivita dotovaného projektu bola iniciovaná Okresnou organizáciou Únie žien Slovenska v Bardejove a konkrétne zameraná na oživenie Radničného námestia. 

       PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.

       ZŠ na Komenského ul., OO ÚŽS v Bardejove

       Foto: KTC Bardejov