• Novinky

            • Deň ZEME (22.4.) a  Deň NARCISOV (18.4.)

            • Aj Zem má svoj sviatok, každoročne ho slávime 22. apríla. V tento deň sa milióny ľudí na celom svete spájajú s cieľom poukázať na environmentálne problémy, znečistenie a klimatickú krízu, ktoré ohrozujú ľudstvo aj našu planétu. Mottom tohtoročného Dňa Zeme 2024 je „Zem verzus plasty.“ Tento rok chcú organizátori poukázať na škodlivosť plastov a zvýšiť povedomie o ich negatívnom vplyve na životné prostredie. Kampaň vyzýva k vyradeniu jednorazových plastov do roku 2030 a podporuje navýšenie investícií do výskumu, aby mohli plasty v budúcnosti nahradiť menej škodlivé materiály.

              V duchu ochrany našej planéty sme si vo všetkých oddeleniach ŠKD urobili aktivity, či projekty, ktorými zvyšujeme povedomie o jej dôležitosti nielen medzi deťmi, ale aj širším okolím. Okrem toho, že sa každoročne podieľame na zbere odpadkov v okolí našej školy, snažíme sa zveľaďovať nielen exteriér školy, ale aj jeho vnútorné priestory. Pri našom tvorení často recyklujeme a využívame odpadový materiál. Kreativita našich detí, pod vedením vychovávateliek nepozná hraníc. Nebolo tomu inak ani tento raz.

              Pri príležitosti Dňa Zeme sme viedli besedy a rozhovory o tom, aké globálne problémy trápia Zem, ako chrániť našu planétu a ako k tomu aj ja môžem prispieť. Predsa každý jednotlivec sa ráta! Čo pre to urobiť?

              1. Šetrite energiou.

              2. Šetrite vodou.

              3. Trieďte odpad.

              4. Zasaďte nejakú rastlinu.

              5. Miesto vyhadzovania vecí ich radšej recyklujte.

              6. Choďte častejšie pešo alebo na bicykli.

              7. Obmedzte používanie plastov.

              8. Neplytvajte potravinami.

              9. Nenakupujte, čo skutočne nepotrebujete.

              10. Rozprávajte sa so svojimi blízkymi o dôležitosti ochrany Zeme a prírody vo vašom okolí.

              11. Pohľadajte vo svojom okolí nejakú dobrovoľnícku aktivitu, do ktorej by ste sa mohli zapojiť.

              V oddeleniach ŠKD deti tiež presádzali kvety alebo sadili uhorky, rukolu, patizón, paradajky, žeruchu,  hrach či medovku. Iné robili rôzne výtvarné aktivity, spoločné plagáty, vytvorili si hru nebo-peklo, či písali dojímavé listy našej Zemi.

              Nezabudli sme ani na ďalší výnimočný deň v mesiaci apríl – Deň narcisov. Deň narcisov je verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine, ktorá sa koná na Slovensku od roku 1997. Ako symbol bol zvolený žltý kvet narcisu, ktorý si prispievatelia môžu pripnúť na viditeľné miesto na oblečení. Cieľom Dňa narcisov je poukázať na problematiku boja proti rakovine a finančne prispieť na boj proti rakovine. Z peňazí vyzbieraných počas Dňa narcisov sú financované projekty a programy, cez ktoré Liga proti rakovine pomáha konkrétnym pacientom. Slúžia aj ako investícia do preventívnych a vzdelávacích programov pre verejnosť, na podporu nemocníc a na podporu aj výskumu liečby onkologických ochorení.

              Zbierka sa konala aj na našej škole, kde sme si spolu s deťmi hrdo pripínali narcis. Viedli sme tiež rozhovory o tejto zákernej chorobe, ktorú porazí len málokto. Každý z nás má vo svojom okolí niekoho, kto bojuje s rakovinou alebo bohužiaľ už dobojoval. Prispeli sme a budeme prispievať aj naďalej, takisto budeme šíriť myšlienku pomoci onkologickým pacientom a na otázku „Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?“ , si v našich srdciach so smútkom odpovieme...

              Vychovávateľky ŠKD

            • Včely, mravce a motýle

            • Spoločenstvo mravcov

              Počas školského roka majú žiaci možnosť tvoriť rôzne projekty so zameraním  na preberané učivo. Prvouka v druhom ročníku nás práve prevádza spoznávaním drobných živočíchov, čo je pre deti srdcu blízke. Spoznávanie hmyzu sme si rozdelili na tri časti. Prvá časť - Spoločenstvo mravcov, druhá časť - Včelstvo a tretia časť Metamorfóza motýľov. Vyučovacie hodiny, štúdium rôznych materiálov, samostatná príprava projektu, to všetko čakalo na žiakov. Všetky tieto vedomosti vložili následne do prezentácie svojho projektu. Čo vyšlo na výbornú. Myslím, že nič nepoteší učiteľa viac, ako to že sa deti navzájom učia, upevňujú si poznatky a dokážu si poznatky z vyučovania uchovať. Fantázia žiakov je neskutočne veľká a je pre nás dospelých veľkou inšpiráciou. Posúďte to koniec koncov sami.

              PaedDr. Gabriela Voľanská

              Včelstvo 🐝

              Ďalšia vynikajúca téma v druhom ročníku sa ponúkla v prvouke a to život včiel v spoločenstvách. Druhá časť spoznávania hmyzu v 2.B smerovala k včelstvu. Naši druháci už tvoria pekné a zaujímavé projekty. Žiaci si mohli vybrať ako tému spracujú a tu je výsledok v pedantne vypracovaných projektoch. Ako žijú včielky, čo všetko robia a aký z nich máme úžitok. A keďže si človek najviac zapamätá nielen z počutého, ale aj z videného, výnimkou nebola ani už spomínaná prezentácia projektov o včelách. Tvorivosť žiakov, pomoc rodičov viedla k nádhernému spracovaniu témy. A nezabúdajme na to, ak by včely zmizli z povrchu Zeme, človek by mal už len štyri roky na to, aby žil.  Tak skúsme chrániť to, čo nám bolo dané.

              Metamorfóza motýľa

              Metamorfóza? Poviete si, ťažké slovo pre druhákov. Ale toto bola tretia časť pozorovania a skúmania v druhom ročníku. Aj v 2.B sa žiaci sa ponorili do tejto neuveriteľnej premeny. Vydali sa na poučnú cestu do sveta metamorfózy motýľov, počas ktorej sledovali fascinujúce štádiá. 

              Motýlia záhrada predstavovala skvelý spôsob pozorovania vývoja motýľa. V reálnom čase a pekne zblízka. Žiaci postupne krok za krokom, doslova minútu po minúte pozorovali vývoj motýľa a detailne tak spoznávali životný cyklus motýľa. Najprv v uzatvorenom tégliku rast húseničiek. Potom na vlastné oči videli, ako sa v priebehu niekoľkých hodín z vitálnej húseničky stane nehybná kukla. Najprv sa húsenička vešala na viečko nádobky v tvare písmena "J". A bum, behom pár hodín bola nej kukla. Napokon sledovali vyliahnutie motýľa, čo je nádherný zážitok. Potom vyliahnuté motýle v sieťke pozorovali, kŕmili a napokon ich vypustili do prírody. Pozorovať vývoj motýľa pre deti prestavuje silný emotívny zážitok, ktorý sa im navždy vryje do pamäti. S motýľou záhradou tak formou intenzívneho zážitku spoznali životný cyklus motýľa.

              PaedDr. Gabriela Voľanská 

            • SÚŤAŽILI SME O CELOSLOVENSKÉ PRVENSTVÁ!

            • Posledný aprílový štvrtok patril takmer vo všetkých školách na celom Slovensku medzinárodnej súťaži v anglickom jazyku ENGLISHSTAR. Päťdesiatšesť žiakov prvého stupňa pustilo do riešenia jej úloh, keďže hlavným poslaním súťaže je propagovať a popularizovať anglický jazyk ako vyučovací predmet, ale aj motivovať žiakov k úspešnému riešeniu zaujímavých zadaní. Súťaž umožnila žiakom zábavnou formou otestovať svoje vedomosti a predviesť svoje schopnosti. Súťaž navyše prispieva k vyhľadávaniu talentovaných žiakov a preto veríme, že už čoskoro spoznáme nové jazykové hviezdy, keďže výučba cudzích jazykov našej škole má výborné odozvy.

              PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.
              koordinátor súťaže

            • Slávik Slovenska

            • 11.4. 2023 a 18.4.2023 sa na našej škole konalo školské kolo speváckej súťaže s dlhodobou históriou Slávik Slovenska 2024. Žiaci 1.- 6. ročníka si zmerali svoje sily. Súťažilo sa v dvoch kategóriách. V prvej kategórii súťažili žiaci 1. – 3. ročníka. Víťazkou sa stala Alina Kykynezhdy z 3.C triedy.

              V druhej kategórii súťažili žiaci 4. – 6. ročníka. Víťazkou sa stala Barbora Jurčišinová zo 6.C triedy. Víťazom školského kola oboch kategórii srdečne blahoželáme a držíme prsty v okresnom kole.

              J. Paľuvová

            • Nové výrobné technológie na škole

            • Od nepamäti sa ľudia obklopovali vecami, ktoré im uľahčovali prácu. Začali pákou, pokračovali kolesom a kladkou a dnes máme hydrauliku a veľa vecí na elektrinu. Digitálne technológie spôsobili, že za nás vo fabrikách pracujú roboty, doma máme  spotrebiče, ktoré za nás perú, umývajú riad a pod.

              Vzťah k programovaniu a novým výrobným postupom budujeme u žiakov v rámci predmetu technika.  Zoznamujeme  žiakov s rôznymi  výučbovými  programami a zároveň sme im prezentovali, ako fungujú takéto nové výrobné zariadenia, ktoré sú vhodné aj pre domáce použitie.

              Náš informatik Mgr. Ľubomír Kuča zoznámil žiakov všetkých tried 2. stupňa s 3D tlačiarňami a laserovou rezačkou/vypaľovačkou. Žiaci videli, ako vzniká výrobok naprogramovaný v počítači a ako ho potom 3D tlačiareň vyrobí. Ako laser za pár minút vypáli ozdobu na stromček či učebnú pomôcku. Malá výstavka výrobkov (LED lampy, hračky, ozdoby či učebné pomôcky) žiakov zaujala a každý si domov odniesol ako darček malú drevenú korytnačku.

              Ing. Mária Onuščáková
              Ved. PK techniky a fyziky

            • Logická olympiáda – školské kolo

            • Celoslovenská súťaž intelektovo nadaných žiakov Logická olympiáda je určená žiakom základných škôl a 8-ročných gymnázií do 15 rokov. V tomto školskom roku sa uskutočňuje jej 12. ročník. Hlavnou myšlienkou je spájanie,  žiakov s intelektovým nadaním s cieľom spoločnej (celoslovenskej) aktivity, ktorá preverí ich znalosti, zručnosti v logickom myslení, priestorovom úsudku, matematickom úsudku a verbálnom myslení.

              Každoročne ju vyhlasuje Centrum poradenstva a prevencie v Sabinove v spolupráci s Prešovskou Univerzitou. V tomto školskom roku

              riešilo logické úlohy na 2. stupni našej školy14 žiakov. Najviac sa darilo Lukášovi Mizerákovi, Martinovi Matiašovi a Michaele

              Kašperovej. Prví dvaja postupujú na finálové kolo.

              Na 1. stupni sa do súťaže zapojilo 29 žiakov, z toho 9 prvákov, 6 druhákov, 6 tretiakov a 8 štvrtákov. Úspešných riešiteľov bolo 17. Z nich najlepšie výsledky dosiahli:

              Dominika Machlynec zo 4. A  a Boris Čejka z 3.B, ktorí postupujú do finále Logickej olympiády, ktorá sa uskutoční 15. mája v Prešove. Na 3. nepostupovom mieste sa umiestnil Alex Salamon zo 4. A. Víťazom blahoželáme a držíme im palce v celoslovenskom kole súťaže.

              M.Peláková, J. Varcholová

            • Na návšteve Europarlamentu v Bruseli

            • Európsky parlament má svoje sídlo v Štrasburgu, ale aj v Bruseli a Slovensko má v tejto dôležitej inštitúcii taktiež svojich zástupcov. Pán europoslanec Jozef Mihál prijal svojich hostí zo Slovenska na pôde parlamentu v Bruseli a medzi nimi aj 12 učiteľov a zamestnancov našej základnej školy. O fungovaní Europarlamentu a svojich každodenných povinnostiach nám porozprával nielen pán Mihál, ale aj pani Čarná. Na malú chvíľu sme nazreli do rokovacej sály a potom sme sa presunuli do Múzea európskej histórie. V tomto modernom a interaktívnom múzeu sme sa dozvedeli o kľúčových míľnikoch v dejinách Európy. Počas dvojdňového výletu sme si vychutnali atmosféru krásne zdobeného námestia Grand Place a pozreli najväčšiu atrakciu hlavného mesta – fontánu s cikajúcim chlapcom. Za tento informáciami nabitý výlet patrí veľké poďakovanie pánovi poslancovi, vedeniu školy, ako aj pánovi Chrzanovi za celú organizáciu a bezpečný návrat domov. :-)

               Učitelia a zamestnanci školy

            • Nenechajme ich vyhynúť!

            • Naša spolužiačka Lilli miluje zvieratá a nejedno už zachránila. Vybrala si hodinu, ktorou sme si pripomenuli dôležitosť Dňa Zeme. Predstavila nám cez prezentáciu mnohé zvieratá, ktorým hrozí vyhynutie. Napríklad nosorožec, sviňucha, korytnačka alebo orangutan. Naučila nás, že nosorožcom pytliaci vyrezávajú kly najmä kvôli ich vysokej cene. Orangutany strácajú svoj domov, lebo tropické lesy sú ohrozené rozvojom. Sviňucha je ohrozená kvôli znečisťovaniu. A takých zvierat je naozaj veľa. Po ich predstavení nám Lilli pripravila rôzne hry. Jednou z nich bolo rozoznávanie stôp podľa stop zvierat, zaujímavé priradzovačky či hľadanie rozdielov. Lillka nás naučila aj to, ako sa starať o škrečka. Najlepšia bola odmena. Na konci hodiny sme mohli všetci nakŕmiť jej škrečka Jerryho, ktorý bol  na vyučovaní s nami. Najdôležitejšie je, aby sme sa starali o životné prostredie i zvieratká a nenechali ich vyhynúť! 

              Peter Vanta, 4.A

            • Okresné majstrovstva v trojkovom basketbale.

            • Basketbalový šprint, tak definujú hru na jeden kôš  troch  proti trom. Práve v tomto športe sa v termíne 16. -17. 4. 2024 uskutočnili OM žiakov a žiačok ZŠ.

              V oboch kategóriach  si naši žiaci počínali veľmi úspešne. Naši chlapci v celom turnaji našli iba jediného premožiteľa , keď podľahli iba celkovému víťazovi a obsadili 2. miesto. Obdobné očakávania  boli aj pred vystúpením dievčat, ktoré ich aj svojim účinkovaním naplnili. Obsadili konečné 3. miesto, keď so súpermi na vyšších priečkach prehrali až po predlžení. Pri troške športového šťastia by mohol úspech byť ešte výraznejší , ale taký je šport. Veľká vďaka obom  družstvám za úspešnú reprezentáciu našej školy, vďaka patrí aj tím, ktorí sa pripravovali a do nominácie sa nedostali kvôli obmedzenému počtu hráčov/4/ na súpiske.

              Súpiska žiakov:                                  

              1. Hríbik Tomáš
              2. Kravec Quido
              3. Zuskin Ján
              4. Filip Poláček  

              Súpiska žiačok:

              1. Bohinská Vivien
              2. Gorunová Klaudia
              3. Hlaďová Nela
              4. Šimová Soňa

              Ešte ráz veľká vďaka za vzornú reprezentáciu školy s prianím mnohých ďalších športových a osobných úspechov!

              Mgr. Sergej Kravec                                               

            • Naši žiaci postúpili na celoslovenské finále Olympijský odznak zdatnosti všestrannosti.

            • Dňa 16.4.2024 sa v hale Strednej športovej školy v Poprade uskutočnilo krajské kolo súťaže Olympijský odznak všestrannosti. Zúčastnených bolo 33 ZŠ prešovského kraja. Súťažilo sa v piatich disciplínach - prekážková dráha, skok do diaľky z miesta, člnkový beh 10x5m, ľah-sed za 30s a preskoky cez švihadlo za 1min. Družstvá tvorili vždy jedno dievča a jeden chlapec za 6. až 9.ročník, spolu 8 žiakov/čok. Našu školu pod vedením Mgr.Zorana Kollároviča reprezentovali  Barbora Jurčišinová, Timotej Kopas, Simona Macejová, Jakub Konfederák, Patrícia Udičová, Peter Labanc, Ema Jacenková, Samuel Bucholz. Všetci podali výborné výkony a nevzdali to ani po nevydarenom skoku do diaľky. Veľmi dobrý kolektívny duch ich vyburcoval a dosiahli cieľ, s ktorým sme tam išli, a to 1.miesto a postup na celoslovenské finále, ktoré sa uskutoční 20.6.-21.6. v Šamoríne. V jednotlivých disciplínach sme skončili nasledovne: 3x1.miesto (prekážková dráha, člnkový beh 10x5m, preskoky cez švihadlo 1min), 1x3.miesto (ľah-sed 30s) a 1x16.miesto (skok do diaľky z miesta). Chcem sa poďakovať naším žiakom a žiačkam za výbornú reprezentáciu, nadšený kolektívny výkon a pevne verím, že sa na celoslovenské finále pripravíme tak, že budeme dôstojnými reprezentantami našej školy a mesta Bardejov.

              Mgr.Zoran Kollárovič

            • Rozprávková Escape room

            • Určite ste už zachytili pojem escape room, čo v preklade znamená úniková miestnosť. Kým vo všeobecnosti túto aktivitu poznáme ako zážitkový model pre deti i dospelých, postupne sa tento koncept lúskania úloh a odomykania zámkov dostáva aj do vzdelávania. A úspešnú premiéru má za sebou aj na našej škole.

              Na vlastnej koži ju okúsili vybraní zástupcovia všetkých tried prvého stupňa pri zdolávaní piatich základných zadaní na tému rozprávok a to v slovenskom i anglickom jazyku. Súťažiaci rozdelení do troch skupín sami prišli na to, že zámky im pomôže odomknúť jedine spolupráca, rozdelenie úloh a rozloženie spoločných síl. Najprv totiž museli na základe ukážky rozprávky The City Mouse and the Country Mouse/ Mestská a vidiecka myš rozlúsknuť úlohy na princípe pravda alebo lož. Hneď po nej skladali z rozstrihaných príbehov správny dej. Výborne im išlo i hádanie zvieracích rozprávkových postavičiek v angličtine. Aj ďalšia z úloh a to dopĺňanie názvov známych i menej známych rozprávok dokazovala, že kniha je verným spoločníkom našich súťažiacich a to nielen v marci-mesiaci kníh. Napriek tomu, že posledná úloha v skladaní rozprávkových puzzle našich súťažiacich trochu potrápila, každá skupina získala za splnené úlohy jedinečné kódy. Až po ich vyskladaní do odkazov sa žiaci dopracovali k reálnemu kľúču, ktorý otvoril nielen únikové brány z Rozprávkova, ale aj zámok truhlice so sladkou odmenou a osvedčením, že naši súťažiaci úspešne splnili úlohy Escape room.

              Spolu s pani učiteľkami Mgr. Alenou Geffertovou a Mgr. Beatrix Palubovou preto všetkým  prajeme, nech je pre vás kniha verným spoločníkomso šancou úniku do vysnívaných krajín, miest a situácií, prostredníctvom ktorých sa z vás stávajú šťastnejší, no najmä empatickí  a chápaví čitatelia.

              PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.
              za PK CJ pre primárne vzdelávanie

            • KOZMONAUTI V ŠKD

            • "Je to malý krok pre človeka a veľký skok pre ľudstvo."

              Neil Armstrong

              Dňa 12. apríla si pripomíname Svetový deň letectva a kozmonautiky. Tento svetový deň bol vyhlásený v roku 1968 na podnet Medzinárodnej leteckej federácie (FAI). Dňa 12. apríla 1961 vyletel do vesmíru prvý človek – ruský letec a kozmonaut Jurij Alexejevič Gagarin. Prvýkrát obehol Zem na kozmickej lodi Vostok, čo mu trvalo 108 minút a otvoril tak éru letov do vesmíru.

              Na počesť tohto významného dňa, ktorý sa za zapísal do dejín ľudstva, sme si v ŠKD urobili aktivity, kde sme sa aspoň na chvíľu mohli stať kozmonautmi. Najskôr sme sa z videa dozvedeli, aký výcvik musí kozmonaut absolvovať a potom sme sa pustili do tvorenia.

              Na čierny papier deti fŕkali farbu, kde vytvorili ilúziu vesmíru, vyfarbili slnečnú sústavu, nalepili na výkres a  pridali kozmonauta - seba. Na otázku, či sme vo vesmíre sami, asi nebudeme nikdy poznať 100%-nú odpoveď. Preto deti vyfarbili mimozemšťana podľa svojich predstáv a uvažovali, ako by asi vyzeral, či ako by sa zachovali, ak by ho niekedy stretli... Boli by priateľskí? Rozumeli by nám? Prečo prišli? O odpovediach môžeme zatiaľ len fantazírovať. Tak, či onak, bola to pre nás zaujímavá téma a dobrodružná vesmírna cesta.

              Vychovávateľky ŠKD Mgr. Jozefína Džundová a Mgr. Eva Pergerová

            • Majstrovstvá okresu vo volejbale žiakov a žiačok

            • V dňoch  11.– 12.4. sa v priestoroch ZŠ na Komenského ulici konali majstrovstvá okresu žiakov a žiačok základných škôl v MIDICOOLVOLLEY. Zdá sa, že upravený formát 4-kového volejbalu na základných školách láka čím ďalej tým viac záujemcov. Svedčí o tom tohto ročná  rekordná účasť viac ako 130 súťažiacich. Do turnaja sa prihlásilo 12 chlapčenských a 10 dievčenských družstiev. Po množstve emotívnych a vyrovnaných zápasoch v prijemnej športovej atmosfére sa napokon najviac darilo žiačkam zo ZŠ na Komenského ulici a žiakom zo ZŠ Marhaň. Najlepšími hráčmi turnaja sa stala Simona Senčáková (ZŠ Komenského) a Adam Mašlej (ZŠ Marhaň). Víťazom blahoželáme a držíme prsty na krajskom kole. Ďakujeme vedeniu školy za podporu pri organizácii, rozhodcom, všetkým účastníkom za účasť a verím, že sa stretneme čoskoro pri podobných akciách.

              Konečné poradie:

              kategória žiaci                                                            
              1. ZŠ Marhaň 
              2. ZŠ Wolkerova
              3. ZŠ Komenského

              kategória žiačky

              1. ZŠ Komenského
              2. ZŠ Marhaň
              3. ZŠ s MŠ Pod papierňou                           

              Reprezentovali nás:

              DIEVČATÁ - Grohoľová Karin, Jacenková Emma, Jajková Nina, Kendrová Karolína, Senčáková Simona, Šimová Soňa

              CHLAPCI - Guman Ivo, Kniš Lukáš, Labanc Peter, Petruš Eduard, Paľuv Oliver, Leško Alex, Jurčišin Marko, Poláček Filip

              Mgr. Róbert Senčák

            • Keď ide o život...

            • Dnes vám predstavíme našu ďalšiu spolužiačku zo 4.A triedy. Dominika Machlynec nás na svojej hodine triedneho projektu „Nauč nás, čo vieš“ naučila prvú pomoc. Na pomoc si pozvala aj svojho ocka, ktorý je lekár a na lepšie porozumenie priniesli aj figurínu. Vysvetlila nám, že keď uvidíme človeka, ktorý potrebuje našu pomoc, máme si spomenúť na slovo BAČA. Písmeno B znamená vlastná bezpečnosť, A predstavuje analýzu, Čoznačuje činnosť a písmeno A ambulanciu. Dominika nám ukázala aj masáž srdca. A porozprávali sme sa aj o život ohrozujúcich stavoch. A ako vykonávať prvú pomoc? Takzvanou masážou srdca – KPR (kardiopulmonálna resuscitácia). Najprv zakloníme hlavu, aby sme spriechodnili dýchacie cesty. Potrebných je tridsať stlačení  hrudnej kosti a dva vdychy. Na určenie rýchlosti stlačení vám napomôže melódia piesne Roľničky, roľničky alebo Stayin' Alive od Bee Gees. Hrudník stláčame do hĺbky asi šesť centimetrov, čo je približne veľkosť krabičky cukríkov Tic tac. Nezabudnite kontaktovať tiesňovú linku záchrannej zdravotnej služby 155 a ako prvé nahlásiť miesto, kde sa nachádzate. Pamätajte, že poskytnutie prvej pomoci je vašou povinnosťou a ide o to najdôležitejšie...o život.       

              Timon Dreszler, 4.A

            • NAŠE DETI V ODDELENIACH ŠKD ČÍTAJÚ

            • „Existuje veľa ciest, ako obohatiť detský svet. Láska ku knihám je tou najlepšou zo všetkých.“
              – Jacqueline Kennedy

              Marec je mesiacom kníh, preto sme si v našich oddeleniach urobili rôzne čitateľské aktivity. Aj touto cestou sa snažíme u detí rozvíjať čitateľskú gramotnosť a lásku ku knihám.

              Dobrá kniha nemá koniec a čítanie otvára dvere do čarovného sveta. Na tieto potulky sme sa vybrali spolu s deťmi v oddeleniach ŠKD, ktoré predstavili svoje obľúbené knihy, čítali z nich, kreslili ilustrácie alebo si vyrobili záložky do kníh.

              Naše deti čítajú rady a veľa, lebo vedia, že  „dom bez kníh je ako telo bez duše“.

              Vychovávateľky ŠKD

            • Darujte nám 2% z dane

            • Vážení rodičia a priatelia školy,

              pomôžte nám skvalitniť výchovno-vzdelávací proces na škole darovaním 2% z dane!

              Zákon Vám umožňuje darovať 2 % zo svojich daní z príjmov neziskovej organizácii, ako je aj naše Občianske združenie. Tento dar Vás nič nestojí, pretože daň by ste inak odviedli štátu. Vaše 2 % pre nás znamenajú prejavenie dôvery a podporu v rozvíjaní našich aktivít v prospech Vašich detí. Využite možnosť rozhodnúť o Vašich 2%!

              Finančné prostriedky OZ sme doteraz použili na :

              • detské ihriská ( hracie veže a zostavy pred školou),
              • cvičiace stroje,
              • gumová plocha pod vežou na detskom ihrisku,
              • sadenice stromčekov a okrasných rastlín v átriách a okolí školy,
              • dotykový chodník a ihrisko v átriu školy,
              • nákup cien na rôzne súťaže a podujatia : Rozprávkový les,  školský karneval,  besedy so spisovateľmi a iné výchovno-vzdelávacie aktivity.

              Ak sa rozhodnete darovať nám 2% zo svojich daní z príjmu, pripravili sme pre Vás stručný návod. Nájdete ho na tejto podstránke: https://zskombj.edupage.org/percenta2/ 

            • ZBER PAPIERA - APRÍL 2024

            • ZBER PAPIERA

              ! POSLEDNÝ DEŇ ZBERU 17.4.2024 (streda) !
              Zber prebieha počas prac. dní školy od 7:30 do 16:00 na vrátnici školy.

              Papier je potrebné nosiť zviazaný v balíkoch s hmotnosťou najviac 15 kg.
              ! Kartón sa NEZBIERA !

              Väčšie množstvo môžete odviezť individuálne do zberných surovín na Kacvninského ulici (za stanicou). Tam nahláste názov školy a prineste kópiu potvrdenia na sekretariát školy.

            • TÝŽDEŇ ZDRAVIA

            • „Choroba učí, aké cenné je zdravie.“

               Latinské príslovie

              To, že máme len jedno zdravie a mali by sme sa oň aktívne starať, nám každoročne 7. apríla pripomína Svetový deň zdravia už od roku 1950. Vyhlásený bol Svetovou zdravotníckou organizáciou WHO pri príležitosti jej vzniku v roku 1948.

              Pri tejto príležitosti sme si v našom oddelení ŠKD urobili „týždeň zdravia“. Nielen toho telesného, ale aj duševného. V dnešnom hektickom svete, v ktorom už aj deti pociťujú jeho tlak v podobe rôznych zlých vplyvov a návykov, je o to dôležitejšie vytvárať pre deti také prostredie, v ktorom by cítili fyzickú i psychickú pohodu. Takúto funkciu plnia aj školské kluby detí, kde deti plnohodnotne využívajú svoj voľný čas.

              S deťmi sme sa rozprávali o tom, ako posilniť svoje telo a „byť v pohode“. Tu je návod ako na to:

              1. Jedz zdravé jedlá.

              2. Napi sa čistej vody.

              3. Spi aspoň 8 hodín.

              4. Relaxuj.

              5. Pravidelne cvič alebo športuj.

              6. Dodržuj hygienické zásady.

              7. Relaxuj.

              8. Nauč sa niečo nové.

              9. Nájdi si dôvod na úsmev.

              Nevynechali sme ani potravinovú pyramídu, kde sme si vysvetlili, ktoré potraviny by mali mať prevahu na našom tanieri. V rámci kultúry stolovania sme si vytvorili podložky na stolovanie, ktoré budú na ich domácich stoloch každodennou záležitosťou. Vďaka nim bude jedlo nielen viac chutiť, ale tiež zistia, čo jedlo obsahuje a pre ktorú časť tela je prospešné.

              S myšlienkou „nech je strava tvojou medicínou“ sme náš zdravý týždeň uzavreli, ale snahu o náš zdravší životný štýl nie...

              Vychovávateľka Mgr. Jozefína Džundová

            • Školské kola biologickej olympiády v kategórii D – teoreticko- praktická časť

            • Dňa 25.3.2.2024 sa uskutočnilo školské kolo biologickej olympiády v kategórii D- teoreticko- praktická časť online formou.

              Vyhodnotenie školského kola:

              Štefan Vasiľov- 1.miesto- 7.A

              Filip Tomko- 2. miesto- 7.A

              Ela Hribová – 3. miesto- 7.A

              Víťazom a úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme.

              PK BIO a CHE