• Mária Onuščáková

• Informatika 9. ročník

• Bezpečnosť na internete

Kliknite si na odkaz, prečítajte  a napíšte si poznámky  do zošita

Netiketa

- súhrn pravidiel, správania sa na internete. (diskusné fórum, chat, mailová pošta, a i.)

Ich dodržiavaním si udržíme status slušného človeka vystupujúceho online. Dnes je už naivné spoliehať sa na anonymitu, pretože človek na internete  je ľahko vystopovateľný. Napriek tomu sa veľa  ľudí sa v internetových diskusiách správa vulgárne, alebo nepríjemne voči druhým ľuďom.

Netiketa je pôvodne anglicky písaný dokument, ktorý určuje relatívne veľký rozsah pravidiel od bežných ľudí až po administrátorov. Vychádza pritom zo všeobecne uznávaných noriem, na ktoré si ľudia vo virtuálnom svete zvykli, a ktoré považujú za žiaduce a morálne zdravé.

Aj keď sú pravidlá rozdelené na mail a chat vždy sa dodržiavajú všetky.

Fórum, chat

·         Píšem len to, čo by som povedal človeku aj do očí.

·         Dodržiavajte pravidlá slušnosti z normálneho života.

·         Aj keď píšeme bez diakritiky (bez dĺžňov a mäkčeňov) snažme sa o správny pravopis. Nepíšte veľkými písmenami.

·         Ak viete odpoveď, pomôžte. ak nie, nereagujte.

Mail

·         Neposielajme zbytočné a zbytočne veľké e-mailové správy,

·         pri preposielaní vymažte zbytočné prílohy a mailové adresy.

·         Omylom vám prišla správa, ktorá vám nepatrí? Vymažte ju! Správcovia serverov majú prístup k pošte ostatných, myslite na to.

·         Nešírte reťazové listy a poplašné správy HOAX ,

·         Nerozosielajte spam – správy s reklamným textom

·         Rešpektujte autorské práva iných. Nepublikujte cudzí text pod svojim menom, vždy uvádzajte meno pravého autora a zdroj odkiaľ je text prevzatý