• Novinky

      • Popoludnie spoločenských hier 

      • Súťaživosť detí je už od útleho veku prirodzená. Túto  vlastnosť často prejavujú nielen v športových aktivitách, ale i spoločenských hrách. Na našej škole sú spoločenské hry veľmi obľúbené, a preto sme dňa 22. 02. 2024 zorganizovali mini turnaje v hraní rôznych spoločenských hier. Do súťaže sa zapojili žiaci z každého oddelenia. Svoje sily si zmerali v hraní šachu, v hre človeče nehnevaj sa, pexese či v rôznych kartových hrách. 

       A aby to celé nebolo len o hraní, žiaci si preverili svoje vedomosti o pravidlách hier a dozvedeli sa zaujímavé informácie o ich zrode.

       Žiaci si toto ,hravé“ popoludnie užili a za aktívnu účasť a spoluprácu si odniesli pochvalné diplomy a sladkú odmenu. 

       Mgr. Miroslava Dráčová, Vlll. oddelenie

      • Olympiáda v nemeckom jazyku

      • Ako sa hovorí: „ Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.“ Súčasná doba si vyžaduje znalosť cudzích jazykov, a preto naša škola poskytuje žiakom okrem výučby anglického jazyka, ktorý sa učia od 1.ročníka aj výučbu ďalšieho cudzieho jazyka, ktorému sa žiaci venujú od 7.ročníka. Žiaci našej školy si môžu vybrať z bohatej ponuky, ktorú tvoria tieto jazyky: nemčina, ruština, španielčina a francúzština.

       ​​​​​​​V tomto školskom roku sa naša škola zapojila do Olympiády v nemeckom jazyku v kategórii 1C – germanofónni žiaci. Víťazom školského kola sa stal Peter Hendel, žiak 7.B triedy, ktorý bol zároveň úspešným riešiteľom krajského kola.

       Víťazovi blahoželáme a ostatných žiakov povzbudzujeme k učeniu sa cudzích jazykov.

       Mgr. A.Hudáková

      • Okresné kolo dejepisnej olympiády

      • Dňa 5.2.2024 sa uskutočnilo okresné kolo dejepisnej olympiády. Prví dvaja víťazi jednotlivých kategórií školského kola úspešne reprezentovali našu školu. Dvaja žiaci - Filip Tomko a Martin Matiaš postupujú na krajské kolo DO v Prešove.

       Vyhodnotenie okresného kola DO:

       7. ročník: ktg. E
       1. miesto: Filip Tomko (7.A)
       3. miesto: Matúš Tyšš (7.A)

       8. ročník: ktg. D
       2. miesto: Martin Matiaš (8.A)

       Srdečne blahoželáme a postupujúcim budeme držať palce! :-)

      • ŠKOLA S DOBRÝM SRDCOM

      • V týchto dňoch naša škola obdržala vzácny certifikát, v ktorom nám občianske združenie „Koľko lásky“ vyjadruje čo najsrdečnejšie poďakovanie. Aj ZŠ na Komenského sa totiž stala  dôležitou súčasťou zbierky Koľko Lásky sa zmestí do krabice od topánok v roku 2023. Vďaka našim žiakom, ich rodičom a pedagógom bola zbierka mimoriadne úspešná a potešila 73881 seniorov na celom Slovensku.  Ako malé poďakovanie nám bolo udelené čestné ocenenie „Škola s dobrým srdcom“. Nech je pre nás pripomenutím, že aj malá pomoc dokáže naozaj veľa, keď je dlhodobo udržateľná a jednotná.

      • Zumbovanie v školskom klube deti

      • Aj tohto roku sme spojili pohyb s hudbou a spoločne sme zumbovali s našou cvičiteľkou pani Jankou Pangrácovou. Už tretí rok nás veľmi ochotne pri tomto cvičení sprevádza a povzbudzuje. Naučila nás unášať  sa týmto tanečným dobrodružstvom,  ktoré naplno preverilo našu vytrvalosť a dodalo nám energiu a dobrú náladu.

       Bc. D. Kostárová

      • Výsledky našich strelcov

      • Vo štvrtok 15. februára 2024 sa konalo tretie (záverečné) kolo tohtoročnej streleckej ligy žiakov a žiačok ZŠ v okrese, v ktorej súťažilo takmer 40 strelcov.

       Najúspešnejšou strelkyňou celej ligy sa stala Miška Kašperová (9.D), ktorá je víťazkou v kategórii starších žiačok. Jej výsledok je 790 bodov.

       V kategórii mladších žiakov sa víťazom po záverečnom kole stal Filip Stach (6.C) a druhé miesto obsadil Miroslav Hanko (6.C).

       Srdečne blahoželáme.

      • Lyžiarsky kurz 2024 v destinácii Dedinky Mlynky.

      • V termíne 12.2.2024 – 16.2.2024 sa naši žiaci zúčastnili lyžiarskeho kurzu v stredisku Gugel , ktoré sa nachádza v katastri obce Dedinky Mlynky v Slovenskom Raji. Napriek abnormálne komplikovaným podmienkam s počasím, na túto ročnú dobu, sa podarilo prevádzkovateľom strediska pripraviť svah na profesionálnej úrovni k našej spokojnosti. Dobré podmienky ubytovania a pre animáciu voľného času, s výbornou stravou sme našli v penzióne Salamander, ktorý už tradične bol na tých pár dní našim druhým domovom. Mnohí účastníci využili výhodnú možnosť zapožičania výstroja priamo v stredisku , a tak už nám nič nebránilo vnikať do tajov tohto nádherného športu či už na začiatočníckej alebo na pokročilejšej úrovni. Celý kurz sme absolvovali bez úrazu vďaka profesionálnej práci inštruktorov, menovite sa chcem poďakovať Mgr. Zoranovi Kollárovičovi, Mgr. Róbertovi Senčákovi a Mgr. Petrovi Purdešovi. Oceňujem a vyjadrujem obrovskú vďaku nášmu zdravotníkovi, pánu Petrovi Mihalovičovi, ktorý ako profesionálny záchranár si vždy vedel poradiť s každým zdravotným problémom, ktorý trápil našich zverencov, vedel včas a správne zareagovať, poradiť, ošetriť a naplánovať ďalšiu starostlivosť.

       Celý pobyt sme ukončili relaxom v Aquaparku v Poprade, pevne verím, že pozitívom tejto akcie bude trvalejší vzťah k zjazdovému lyžovaniu a príjemné spomienky na toto podujatie.

       vedúci kurzu Mgr. S. Kravec

      • Školské kolo biologickej a chemickej olympiády

      • Dňa 6.2.2024 sa uskutočnilo školské kolo biologickej olympiády v kategórii E online formou v časti zoológia a botanika. Vyhodnotenie školského kola:

       Zoológia:

       1. miesto- Bruno Voška-Ratvaj  – 7.B trieda
       2. miesto- Filip Tomko – 7.A  trieda

       Botanika:

       1. miesto Šimon Artim - 8.B trieda

       Dňa 8.2.2024 sa uskutočnilo školské kolo chemickej olympiády, ktorého sa zúčastnili štyria žiaci. Všetci žiaci boli úspešnými riešiteľmi. Vyhodnotenie školského kola:

       1. miesto - Roan Roguľa - 9.A trieda
       2. miesto - Nikolas Šoltys - 9.A trieda
       3. miesto - Nina Gallová - 9.B trieda

       Víťazom a úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme.

       PK BIO a CHE

      • KVÍZMÁNIA OVLÁDLA AJ NÁS

      • Minulý piatok nás naša spolužiačka Dorotka prekvapila svojou úžasnou hodinou. Pripravila pre nás populárny kvíz. Najprv sme sa rozdelili do skupiniek, ktoré navrhla naša milá pani učiteľka. Keď sme zaujali svoje miesta, každá skupina si vymyslela svoje meno a dostala odpovedníky na otázky. Dorotka nás prekvapila aj chrumkami. Mňam. Každej skupine ich spravodlivo nadelila. Rozdelené sme mali aj otázky na štyri okruhy – Harry Potter, Rozprávky z čias našich rodičov, Slovensko a Zo života našej triedy. Bola to veľká zábava. Nakoniec naše odpovede Dorotka vyhodnotila. Zaujala nás aj svojim malým kvízom. Najprv sme mali uhádnuť, koľko percent má čokoláda, ktorú sme samozrejme aj ochutnali. Následne nám dala ovoňať bylinku, ktorej názov sme mali uhádnuť podľa vône. Napokon Dorotka ocenila každú skupinu a prvému miestu odovzdala krásnu cenu. Ďakujeme za perfektný zážitok!

       Terezka Lešková, 4.A

      • VALENTÍNKY

      • „Jediná vec, ktorej nikdy nemáme dosť, je láska; a jediná vec, ktorej nikdy nedávame dosť, je láska.“ - Henry Miller

       Deň sv. Valentína (14.2.) patrí zaľúbencom, ale či už ho milujete alebo nenávidíte, my sme si v našom oddelení ŠKD povedali, že máme o jeden dôvod viac rozdať lásku  svojim blízkym.

       Šikovné ručičky detí vytvorili krásne srdcia ozdobené inými srdiečkami, ktoré sme zalaminovali a vytvorili z nich závesnú dekoráciu. Pomocou skladania papiera do „harmoniky“ sme vytvorili zapichovačku, ktorá môže robiť spoločnosť kvetu v mamkinom alebo babkinom  kvetináči. Prsty deti trocha potrápili vankúšiky, na ktorých si vyskúšali techniku uzlíkovania. Vankúšiky sme vyplnili, aby boli mäkkučké a podľa svojej fantázie ozdobili. Môžu slúžiť ako ihelník alebo zútulniť spálňu, či obývačku.

       Deti si tvorenie užili a svoje valentínky rozdali svojim najdrahším. Dali do nich svoje srdce a veľa, veľa lásky :-).

       Mgr. Jozefína Džundová a III. oddelenie ŠKD

      • MED – všeliek ľudstva

      • Dňa 6.2.2024 sa žiaci 3., 5. a 6. ročníka našej školy zúčastnili besedy o včelách s pánom Gabrielom Foťkom. Pán Foťko je predsedom Slovenského zväzu včelárov v Stropkove a zároveň a  je jediným chovateľom včelích matiek v okrese Stropkov.

       Svojim pútavým a zaujímavým rozprávaním o včelách zaujal nielen pani učiteľky, ale aj pani žiakov.

       Dozvedeli sme sa o liečivých účinkoch medu, propolisu, peľu a včelom jede. Oboznámili sme sa aj s pojmom Apidomček. Pobyt v apidomčeku je forma apiterapie, kde ide hlavne o dýchanie čistého včelieho vzduchu (apiresterapia). Táto terapia slúži na posilnenie imunity, zmierňuje zdravotné problémy a regeneruje organizmus.

       Beseda pána Foťku bola obohatená aj ochutnávkou jeho včelích produktov.

       Motto na záver: "Včelárenie je jediná droga, ktorá nekazí charakter čkoveka.....“

       p.uč. Ľ. Glittová, M. Škvareková

      • ERASMUS+  NA OTVORENEJ HODINE

      • Aby vedomosti a zručnosti, ktoré sme získali počas vzdelávacích kurzov absolvovaných na Malte, nezostali ležať v „šuflíku“, rozhodli sme sa ich prezentovať kolegom na tzv. otvorenej hodine. Tá sa uskutočnila 2.2.2024 so žiakmi zo 7.A a 7.B triedy. Pani učiteľka Mgr. Erika Baldovičová vyučovala tému Výlet do hlavného mesta Veľkej Británie a na vysvetlenie učiva použila niekoľko aplikácií, ktoré sa bežne počas vyučovacieho procesu nepoužívajú, a sú na škole novinkou. Vďaka nim sme sa na chvíľu ocitli na veľmi reálnej prehliadke Londýna. Žiaci boli aktívni, zapájali sa do aktivít a naučili sa nové pamiatky, fakty a zaujímavosti o hlavnom meste Veľkej Británie úplne iným spôsobom. Pre nás bolo inšpiratívne vidieť využitie online aplikácií v praxi a určite si niektoré z nich vyskúšame aj na vlastných hodinách.

       Je čas, aby sme do vyučovacieho procesu začali zavádzať inovatívne metódy, no najskôr je dôležité naučiť sa s nimi pracovať, aby sme ich vedeli využívať v prospech žiakov.

       Aplikácie použité na vyučovacej hodine: Voki, Genial.ly, Kahoot, Mentimeter, Edpuzzle, Goconqr

       PaedDr. Silvia Běčáková

      • Príležitosť potešiť a obdarovať

      • 14. februára sa svet už tradične v súvislosti so sviatkom zamilovaných rozdelí na dva tábory. Jeden predstavujú tí, ktorí si tento sviatok, založený na legende o svätom Valentínovi, pripomínajú a uznávajú. A tábor, v ktorom všemožne hlásajú, že tento deň je ako každý iný a teda nie je ničím výnimočný. Bez ohľadu na všeobecnú mienku však zaznávame názor, že vzhľadom k prevažne kolísajúcim medziľudským vzťahom, by akýkoľvek náznak prejavu lásky a pozornosti nemal ostať bez náležitej pripomienky. Preto sme v 4.A  tento sviatok poňali ako príležitosť, kedy nezabudneme našim najbližším odkázať, ako veľmi ich ľúbime a čo pre nás znamenajú. Ako milú pamiatku sme pre nich vyrobili handmade „valentínky“ spolu s odkazom, ktorý určite zahreje na duši a rozžiari deň. Stačí trochu šikovnosti, chuti do práce a náš svet je hneď krajším miestom pre život. A nemusí to byť len na Valentína.

       PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.

      • Futbal to je hra...

      • Povedali si štvrtáci, vytvorili  tímy a s veľkým nadšením sa pustili do súbojov. Každý tím sa snažil vybojovať pre svoju triedu čo najlepší výsledok. Padlo pár sĺz, ale tie rýchlo odohnali povzbudenia spoluhráčov  a nesmierna radosť z hry.

        A ako to dopadlo?

       1. miesto             4. A (tím doplnili žiaci 4.C)
       2. miesto             4.C /A
       3. miesto             4.C /B
       4. miesto             4.B

       Šport milujú aj naši najmladší. Chlapci si zahrali futbal a verte, nedali sa zahanbiť. Dievčatá milujú pohybové hry. Rýchlo zistili, aké sú rýchle, šikovné a vytrvalé.                                             

       Nepridáte sa?

      • UŽ SA FAŠIANG KRÁTI...

      • Po vydarenom 9. žiackom plese (8. a 9. ročník) a 2. školskej diskotéke (5. – 7. ročník) prišiel na rad aj 20. REPREZENTAČNÝ ŠKOLSKÝ PLES pre zamestnancov, rodičov a priateľov školy, ktorý sa konal v sobotu 10. februára 2024 v reštaurácii Hotela Šariš.

       V programe vystúpili tanečníci zo ZUŠ Kesel a zároveň žiaci našej školy Samuel Švec (8.C) s Laurou Demešovou (7.D) a Nina Jurčišinová (6.C) s Markom Paľuvom. Predviedli sa nám v štandardných aj latinskoamerických tancoch. Po nich nasledovalo pásmo ľudového tanca a spevu v podaní nášho DFS Prvosienka pod vedením p. vych. D. Kostárovej a za hudobného doprovodu p. uč. V. Remetovej. Program sa všetkým páčil a bol ocenený veľkým potleskom.

       O výbornú náladu sa postarala hudobná skupina AVANTI, ktorá hrala do skorého rána. Srdečne ďakujeme všetkým sponzorom za bohatú tombolu.

       Mgr. Ľudmila Frančáková

      • Ako sa zabaviť s gymnastikou

      • Našu triedu už dobre poznáte. Sme 4.A a je nás presne devätnásť. Dnes vám predstavím moju spolužiačku Terezku. Počas svojej hodiny nám totiž ukázala svoju obľúbenú činnosť – gymnastiku. Terezka si vybrala túto tému, pretože má rada pohyb. Venuje sa jej od prvého ročníka. Na hodine telocviku nás oboznámila so základmi gymnastiky. Ukázala nám jednu z techník lezenia na tyč, kotúľ vpred, stojku na hlave, mlynské kolo a mostík. Nie všetci sme však dokázali urobiť stojku a mlynské kolo. Na tom sme sa najviac zabavili a nasmiali.  Poniektorí sme sa naučili úplne nové veci. Z Terezkinej prednášky sme mali veľmi dobrý pocit. Ďakujeme jej, že nás naučila rôzne gymnastické kúsky a ukázala radosť z pohybu.

       Zuzka Gajdošová, 4.A

      • Fašiangy v plnom prúde

      • Fašiangy sú obdobím veselosti,zábavy a tanca. Aj naši žiaci si ich do sýtosti užili na 9. žiackom plese a 2. školskej diskotéke. Plný tanečný parket, šťastné usmiate tváre a boľavé nohy na druhý deň nás presvedčili, že sa akcie vydarili. Tak o rok dotancovania.

       ŽP

      • Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko

      • Do medzinárodnej súťaže vo vlastnej tvorbe, ktorú každoročne organizuje MŠVVaŠ, sa zapojilo 17 žiakov našej školy.

       Víťazmi školského kola, ktorých práce z poézie a prózy postúpili priamo do celoslovenského kola sú:

       Oliver Jančošek - 5.C, Ema Vaškaninová - 5.A, Vanesa Šuťaková - 5.A, Patrícia Udičová - 8.D, Peter Labanc - 8.D, Adam Boháč - 9.C, Liana Pivovarníková - 8.B, Šimon Artim - 8.B, Simona Senčáková - 8.D, Alexandra Tejová - 9.A, Lívia Eliašová - 9.A