• Novinky

      • Na kolobežkách bezpečne

      • 22.september  ako Európsky deň bez áut sa oslavuje už od roku 2000. Ľudia sú každodenne vystavení hluku a znečistenému ovzdušiu. Cieľom tohto dňa je podpora ekologických foriem dopravy ako je pešia, verejná, cyklistická doprava a upozorniť na znečistené životné prostredie automobilmi a následne škodlivé dopady na ľudské zdravie.  Dôležité je viesť k tomu ľudí už od malička.

       Aj našim tretiakom  išlo v slnečný septembrový deň  práve o to, aby si bezpečne zajazdili,  aj ovzdušie zostalo čisté. Preto si na školský dvor vytiahli kolobežky. Najprv si pripomenuli dopravné značky, aj pravidlá, ktoré je potrebné pri jazde dodržiavať. Nasledovala jazda zručnosti okolo kužeľov. Hoci tretiaci patria na prvom stupni k starším žiakom, ovládanie kolobežiek nebolo pre každého až také jednoduché.  No napokon to  zvládli a verím, že aj takýto ekologický spôsob dopravy si deti osvoja a budú ho využívať na presun na kratšie vzdialenosti.

       Učiteľky 3.ročníka

      • Šarkaniáda

      • Piatkové popoludnie v ŠKD sa nieslo v duchu Šarkaniády. Počasie nám prialo, slnko svietilo, šarkany lietali v povetrí, žiaci sa zabávali.Každé oddelenie bolo odmenené pochvalným listom a sladkou odmenou. Myslím, že k tomu netreba nič dodať. Fotky hovoria za všetko. 

       Bc. M. Škvareková

      • Ponuka tričiek s logom školy a čipových náramkov

      • Pre veľký záujem žiakov a rodičov sme zabezpečili dotlač tričiek s logom školy. K dispozícii sú tričká detské vo veľkostiach pre vek 8, 10, 12 rokov v červenej, žltej, zelenej a modrej farbe, dámske tričká bielej a čiernej farby vo veľkostiach S a M a pánske tričká vo veľkostiach L, XL, XXL. Cena detských tričiek je 5€, cena dámskych a pánskych je 5,50€. Tričká sú vyrobené z kvalitného materiálu zo 100% bavlny a s kvalitnou a trvácnou potlačou. Zakúpiť si ich môžte na sekretariáte školy.

       Taktiež sme na základe požiadavky rodičov pripravili ponuku alternatívy k bezplatným čipovým kartám a to čipové náramky. Tie budú k dispozícii na kúpu u vedúcej školskej jedálne. Model A je už k dispozícii na okamžitý odber a ostatné budú dodané cca v druhej polovici októbra. Model E už nebude. Farby náramkov sú rôzne podľa dostupnosti.  Jednotlivé modely si môžte predbežne zarezervovať na emaile janka.adamikova@gmail.com alebo osobne. Doplnenie: čipové náramky plne nahrádzajú čipovú kartu na dochádzku ako aj obedy. Na dochádzku môže slúžiť karta aj náramok súčasne, ale pri obedoch je nutné si zvoliť, či bude fungovať karta, alebo náramok, kedže v obedovom systéme môže byť zaregistrované len jedno zariadenie. 

      • Na hrade Zborov

      • Žiaci 7. C triedy  naplno využili krásne počasie ľudmilsko-matúšskeho leta a vydali sa po stopách bývalých makovických hradných pánov.

       Sprievodcom im bol ten najpovolanejší - súčasný "kastelán" Ing. Vladimír Kaminský z Občianskeho združenia za záchranu Zborovského hradu.

       Na novom dubovom moste  pri opravenej vstupnej bráne sa žiaci dozvedeli, že história hradu má korene v 14. storočí, spoznali mená najvýznamnejších rodov Uhorska, ktoré hrad vlastnili, aj to, že obnova hradu trvá už 10 rokov. Po prehliadke nádvorí prvýkrát navštívili aj zrekonštruovanú "Modrú" pivnicu, v ktorej sledovali  prezentáciu o tom, ako hrad vyzeral pred desiatimi rokmi, ako sa chátrajúca zrúcanina postupne mení na pyšné hradné múry a bašty, ako sa hrad stáva pre turistov bezpečným, a čo všetko  sa na ňom za ten čas urobilo. Nasledovala návšteva krásnej galérie Dorota, v ktorej si žiaci pozreli  hradné pamiatky a artefakty ako 3D modely v rozšírenej a  virtuálnej realite, ale aj animácie maľovaných obrazov od klubu AV Activities.  Zaujalo ich, že si prácu s rozšírenou realitou mohli sami vyskúšať a s jej objektmi si urobiť fotografie na pamiatku.

       Žiaci  boli počas celej návštevy svedkami  čulého pracovného ruchu na hrade a v jeho okolí, na vlastné oči videli murárske práce, ale aj archeologické vykopávky. Priložili ruku k dielu a zapojili sa do akcie pre turistov  „Vynes vedro piesku, pomôžeš zachrániť Zborovský hrad­."

       Oheň v upravenom ohnisku, slaninka, špekáčiky a pohľad  na ožívajúci hrad boli krásnou bodkou za pohostinnosťou hradu Zborov a Ing. V. Kaminského. Srdečne ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu návštevu.

       Mgr. Mária Ovšonková

      • Oznam vedúcej ŠJ

      • Oznamujeme rodičom, ktorí v mesiaci september dali prihlášku alebo odhlášku na stravovanie a zmenili názor, (keďže už sú známe rozvrhy a iné detaily) môžu opätovne podať prihlášku alebo odhlášku zo školského stravovania u vedúcej ŠJ od 23.09.2019 do 27.09.2019. Bc. Janka Adamíková

      • Odpovede na časté otázky rodičov stravníkov

      • Aktualizovali sme zoznam Najčastejších otázok rodičov a ich odpovedí na tému Elektronický stravovací a dochádzkový systém. Nájdete ho v tomto odkaze.

       Ak tam nie je zodpovedaná otázka, na ktorú by ste chceli odpoveď, zašlite ju na email janka.adamikova@gmail.com, alebo ju položte na najbližšom rodičovskom združení a triedny učiteľ nám ju tlmočí na zodpovedanie.

      • Riaditeľské voľno 18.9.2019

      • Riaditeľstvo ZŠ Komenského 23, Bardejov oznamuje, že v súlade so zákonom 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon)

       udeľuje dňa 18.9.2019 (streda)
       RIADITEĽSKÉ VOĽNO

       z dôvodu konania cyklistických pretekov (Okolo Slovenska) v okolí školy a s nimi súvisacimi uzávierkami prístupových ciest. Školská jedáleň ani školský klub detí tento deň nebudú v prevádzke.

      • Beseda s Lenkou Šingovskou

      • Voda v rôznych podobách a formách nás obklopuje na každom kroku. Bez vody nie je život, nie je nič. Štvrtý diel knižnej série Slovensko - krajiny plná tajomstiev s podtitulom Vodné dobrodružstvá bol obsahom zaujímavej besedy s autorkou knihy Lenkou Šingovskou. Príjemné stretnutie žiakov 6. A a 6. B s autorkou a ilustráciami Zuzany Fuskovej sa konalo v priestoroch OKDG. Okrem mnohých informácií, ktoré nám autorka sprostredkovala, nás zaujala hlavne tá, že Slovensko je druhou krajinou na svete v zásobách pitnej vody na jedného obyvateľa. Všetky časti tejto knižnej série si môžete požičať v knižnici, odporúčame.

       Žiaci 6.A a 6.B

      • Otvorenie nového školského roka 2019/2020

      • Riaditeľstvo školy oznamuje, že otvorenie nového školského roka 2019/2020 sa bude konať 
       2. septembra 2019 (pondelok) o
        8:00 hodine
       na školskom dvore.

       Zadelenie žiakov do tried 1. a 5. ročníka (a novoprijatých žiakov) bude vyhlásené po skončení slávnostného otvorenia

       Školský klub a školská jedáleň začína fungovať od 3.9.2019.
       Ďalšie dni v škole budú prebiehať podľa pokynov triednych učiteľov.

       Tešíme sa na vás!

      • Informácia – Letný plavecký tábor (LPT)   8. – 12. júl 2019

      • Kapacita plaveckého tábora
       je už PLNE OBSADENÁ

       Vážení rodičia.

       Pozrite si, prosím, stránku krytej plavárne -  „Návštevný poriadok“, kde sú uvedené pokyny pre všetkých návštevníkov, ktoré sú pre nás záväzné ( Napr. aké plavky sú dovolené a aké zakázané. )Tiež nezabudnite na plaveckú čiapku, neplavci si prinesú aj nafukovacie rukávniky.

       Web: http://www.plavarenbj.sk/17-14-Bazen/

       Dôležité:
       V deň nástupu na tábor je potrebné odovzdať podpísanú 2. časť prihlášky!
       Prihláška 2. časť: prihlaska_do_tabora19-2.cast.docx

       Tábor začína každý deň od 8:00 hod a trvá do 16:00 hod.  Dodržujte prosím, stanovený čas.

       Vybavuje : Mgr. Mária Peláková
       Kontakt : sekretariát školy : 054/4722383, Mobil: 0948311775

       Jedálny lístok: http://www.eskoly.sk/komenskeho23/jedalen 

      • Netradičné dopoludnie žiakov 3.B

      • Žiaci 3.B zažili netradičné dopoludnie na futbalovom ihrisku obce Kľušov, ktorého náplňou bola prehliadka záchranných zložiek SR. Všetko to začalo príletom vojenského vrtuľníka leteckej pátracej a záchrannej služby z Prešova. Nasledovala praktická ukážka odstránenia následkov dopravnej nehody, kde svoje schopnosti a zručnosti predviedli hasiči, záchranári RZZS a policajti. Hasiči na štvorkolke predviedli zásah zneškodnenia požiaru v neprístupnom teréne. Príslušníci finančnej správy predviedli zneškodnenie „pašeráka“ cigariet. Nasledovala obhliadka všetkých vozidiel a techniky záchranných zložiek SR. Najväčší záujem bol o vrtuľník. Konečnou bodkou a nezabudnuteľným zážitkom tohto dopoludnia bol odlet vrtuľníka. Poďakovanie patrí p. Kaliňákovi, ktorý zabezpečil žiakom 3.B bližšie poznať prácu záchranárov, hasičov, policajtov a príslušníkov finančnej správy.

       Mgr. Anna Kostárová

      • PREMIÉROVÝ ÚSPECH V ENGLISH STAR

      • ENGLISH STAR je medzinárodná súťaž v anglickom jazyku, ktorej hlavným poslaním je propagovať a popularizovať anglický jazyk ako vyučovací predmet, ale aj zábavnou formou motivovať žiakov k úspešnému riešeniu zaujímavých úloh. Súťaž umožňuje žiakom netradičnou formou porovnávať svoje vedomosti s rovesníkmi z iných škôl, predviesť okoliu svoje schopnosti a dosiahnuť za ne uznanie. A práve toho sa dostalo všetkým žiakom našej školy, ktorí v tejto súťaži získali viac ako 80%  počas testovania, ktoré prebehlo 10.mája 2019.  Z celkového počtu 44 žiakov, od prvého až po ôsmy ročník,  sa medzi úspešných riešiteľov zaradilo svojimi skvelými výsledkami až 37 žiakov našej. Z toho traja žiaci sa umiestnili so 100%-ným skóre – Henry Baranok (2.C), Štefan Vasiľov (2.C) a Martin Matiaš (3.D). Všetkým držiteľom diplomov so zlatou medailou blahoželáme. Zároveň želáme všetkým žiakom, aby mali aj naďalej radosť z objavovania anglického jazyka. Otvára totiž brány do sveta, rúca komunikačné bariéry, no v prvom rade spája.

       PaedDr. Andrea Tribusová, PhD., Mgr. Erika Baldovičová, PK CJ na 1. a 2. stupni

       Ešte raz blahoželáme týmto žiakom:

       1.ročník: Oliver Gurský (1.C), Jakub Hudák (1.C), Jakub Kubis (1.C), Lucia Majerníková(1.C), Lenka Olejárová (1.C), Daniel Pavlišin(1.C), Jafaar Shamsaldeen (1.C), Alan Vonsovych (1.C),

       2. ročník: Timotej Soroka (2.A), Henry Baranok (2.C), Timotej Kmec (2.C), Štefan Vasiľov (2.C)

       3. ročník: Adam Galejczuk (3.B), Natalie Sofia Vadászová (3.B), Michal Hübler (3.D), Martin Matiaš (3.D), Soňa Semáneková (3.D), Filip Sokol (3.D), Samuel Švec (3.D)

       4. ročník: Krištof Baldovič (4.A),  Eliáš Balovič (4.A), Róbert Guľa (4.A), Alexandra Anina Klebanová (4.A), Katarína Kútiková (4.A), Alexandra Vasilišinová (4.A), Oliver Nachtmann (4.B)

       5. ročník: Nina Krjaková (5.A),  Veronika Tyššová (5.A), Peter Vaňo (5.A)

       6. ročník: Alex Cifra (6.A), Michaela Jackaninová (6.B), Peter Pangrác (6.C)

       7. ročník: Soňa Sidorjaková (7.C), Matúš  Vateha (7.E)

       8.ročník: Linda Hlavinková (8.C), Viktória Kravčišinová (8.C)

      • „Zápalky v rukách detí“

      • 20. júna 2019 sa žiaci 3.A a 3.B triedy zúčastnili  na vyhodnotení výtvarnej a literárnej súťaže „Zápalky v rukách detí“, ktorú vyhlásila Územná organizácia Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR  v Bardejove. Z našej školy v literárnej súťaži 1. mieste získala Ninka  Petnuchová z 3.A triedy, ktorej literárna práca sa zúčastní na celoslovenskej súťaži. Vo výtvarnej časti boli ocenení žiaci  Tomáš Kaliňák a Terezka Kaliňáková z 3. B triedy. Po vyhodnotení sa žiaci obidvoch tried zúčastnili na prehliadke hasičských vozidiel a ďalšej hasičskej techniky s odborným výkladom. Oceneným blahoželáme.

      • Beseda "Chrbtica školáka"

      • Dňa 17. júna  2019 sa žiaci tretích ročníkov zúčastnili besedy s p. Mullerovou z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva,  z Oddelenia podpory zdravia a výchove k zdraviu na tému „ Chrbtica školáka“. Túto besedu v rámci Zdravej školy zorganizovala koordinátorka PaedDr. Ľudmila Glittová v spolupráci s Mgr. Ľ. Kurimskou. Beseda bola veľmi poučná a žiaci si mohli vyskúšať teoretické a praktické poznatky.