• Novinky

      • Tri prasiatka- Les trois petits cochons

      • Je máj a to je opäť čas na rozprávku. Tento krát to bola o prasiatkach. V slovenčine túto rozprávku poznáme, ale vo francúzštine sme si najprv nacvičili nové slová podľa obrázkov a potom vo veselej pesničke Les trois petits cochons sme si ich upevňovali. Pracovným listom sme si zopakovali aj farby. Žiaci sú veľmi šikovní a patrí im pochvala. Na budúce sa tešíme aj na tých, ktorí chýbali. Fabianová

      • Úspech na biologickej olympáde

      • Dňa 25. 04. 2019 sa uskutočnilo okresné kolo biologickej olympiády v kategórií D. Našu školu reprezentovali dve žiačky, Ema Čepigová zo VI.C a Kristiána Sarah Klebanová zo VII.C. Žiačka Ema Čepigová súťažila v teoreticko - praktickej časti, umiestnila sa na 7. mieste. Žiačka Kristiána Sarah Klebanová súťažila v projektovej časti, kde získala 1. miesto. Za dosiahnuté úspechy im srdečne blahoželáme!

       Mgr. Tomečková E.

      • Účasť na medzinárodnej výstave

      • Srdečne blahoželáme Charlotte Križákovej, žiačke 3.A triedy za účasť v Medzinárodnej výtvarnej súťaži "Naši susedia". Jej práca bude vystavená v Dome kultúry v Rzeszove v Poľskej republike.

      • Majsterky okresu vo vybíjanej

      • Dňa 30. apríla 2019 sa priestoroch ZŠ Vinbarg uskutočnili majstrovstvá okresu základných škôl vo vybíjanej mladších žiačok. Do turnaja sa prihlásilo 9 družstiev za účasti mestských ako aj obecných škôl. Družstvá boli rozdelené do 3 skupín na základe umiestnenia podľa minuloročných výsledkov. Víťazi skupín postúpili do 3-člennej finálovej skupiny, kde sa už hralo o konečné medailové umiestnenie. Po množstve vynikajúcich zápasov v skupinách sa napokon do finále dostali družstvá ZŠ Komenského, ZŠ B. Krpelca a ZŠ Marhaň. Najviac sa darilo dievčatám zo ZŠ Komenského Bardejov, ktoré prešli celým turnajom bez jedinej prehry. Dievčatám blahoželáme za úspešnú reprezentáciu našej školy a zároveň im budeme držať prsty na krajskom kole, ktoré sa uskutoční 17.mája v Humennom.

       Skupina A

       ZŠ a MŠ bl. Zefyrína - ZŠ a MŠ Pod Vinbargom 13:7

       ZŠ Komenského - ZŠ a MŠ Pod Vinbargom 19:13

       ZŠ Komenského - ZŠ a MŠ bl. Zefyrína 16:9

       Finálová skupina

       ZŠ Komenského - ZŠ Marhaň 18:10

       ZŠ B. Krpelca - ZŠ Marhaň 18:15

       ZŠ Komenského - ZŠ B. Krpelca 14:13

       Konečné poradie:

       1.ZŠ Komenského

       2. ZŠ B. Krpelca

       3. ZŠ Marhaň

       4.-6. ZŠ a MŠ bl.Zefyrína, ZŠ s MŠ Hertník, ZŠ Vinbarg

       7.-9. ZŠ Kurima, ZŠ a MŠ Pod Vinbargom, ZŠ Raslavice

        

       Víťazne družstvo ZŠ Komenského nastúpilo v tomto zložení:

       Bartková Soňa, Geffertová Tamara, Haneková Tamara, Hlavinková Linda, Juročková Kristína, Kocurová Lea,  Kožlejová Miroslava, Kožlejová Michaela, Lešičková Marianna, Nemcová Linda, Olčáková Sarah, Zajacová Zuzana.

        Mgr. Róbert Senčák

     • Termín náhradného testovania do 5. ročníka
      • Termín náhradného testovania do 5. ročníka

      • Zajtra, 7.5.2019 (utorok) o 14:00 hod, 

       sa v telocvični ZŠ uskutoční

       náhradné testovanie žiakov pre výber do športovej triedy v 5. ročníku

      • Eko aktivity 3.D:  Starostlivosť o zvieratká

      • Mesiac apríl žiaci z triedy pre intelektovo-nadaných žiakov zo ZŠ na Komenského 23 v  Bardejove poňali ekologicky. Vyrobili si ekologický prací prostriedok a navrhli svoj vlastný Eko magazín, aby do neho zaznamenali zaujímavé aktivity, ktoré v súvislosti s Dňom Zeme realizujeme. Ďalšia z nich bola zameraná na zvieratká, ktoré sú súčasťou našich domácností alebo po spoločnosti ktorej naše deti túžia.  Dokážeme sa však o ne náležite postarať? Vieme čo obnáša každodenná starostlivosť o psíka či papagája? Pre lepšiu  predstavu sme si ich  preto priniesli priamo do našej triedy. A tak nám piatkové, posledné aprílové vyučovanie obohatili psíci Lili a Viki, papagáj Lori, ktorý bol s nami online a kalifornské dážďovky.

       Bez problémov sa svojej úlohy predviesť sa, zhostila Lili a jej kamarát Miško. Vysvetlil, že tento Maltézsky psík je vhodný do rodín s deťmi, je prítulný a hravý. Aj keď časť dňa prespí, samozrejmosťou sú pravidelné prechádzky a zo zdravotného hľadiska očkovanie.  Je možné ho aj vycvičiť, pričom svoje kúsky ako podanie labky či poprosenie ukázal nielen svojmu pánovi, ale aj vybraným spolužiakom z publika tretiakov a prváčikov. Samozrejme, Lili neodišla bez odmeny v podobe špeciálnych piškót. Štvornohého domáceho miláčika vystriedal papagáj Lori a jeho „pán“ Samko. Zaujal hneď v úvode a to prostredníctvom videí, kde papagáj nazývaný žako, mimochodom jeden z najinteligentnejších vtákov našej planéty, napodobňuje reč svojich majiteľov. Lori nám zaspieval Kukulienku, poslal hlasnú pusu a predstavil nám svoj papagájí slovník. Samko nám vysvetlil, že sa dožíva až 60 rokov. Jeho domovom je Afrika. V podmienkach nového domova u Samka, má k dispozícii zabezpečený balkón a primeranú klietku, v ktorej sa rád hojdá a hrá.   Obľubuje ovocie,  najmä hrozno, ktoré si dokonalo ošúpe. Pozor však na avokádo. Ako sme boli upozornení, pre papagáje je prudko jedovaté. Ktovie, ako by naň zareagoval ďalší zo psíkov a to Viki. Jeho pán - Tibor zo 7.A nás tiež presvedčil, že spoločnosť psíka je pre neho iba prínosom. Jeho štvornohý miláčik, Yorkshirský teriér, je rovnako ďalším adeptom do rodín s deťmi. Ako správny pes, obľubuje mäso, granule mu veľmi nevoňajú. Tibor sa o neho príkladne stará a jeho Viki sa mu odvďačuje prítulnosťou a spokojnosťou, ktorú sme odpozerali aj počas vyučovania. Problém môže nastať iba v prítomnosti iných psov, kde treba byť stále v strehu. Žiadne starosti vám však nehrozia v prípade posledného, takmer ideálneho domáceho spoločníka či skôr spoločníkov, ktorých nám predstavil náš triedny priekopník v bio trendoch – Jakubko. Ak hľadáte tiché a  nenápadné, navyše prínosné zvieratko, ktoré nespôsobuje alergie, Jakubko vám všetkými desiatimi odporúča kalifornské dážďovky. Ich hlavnou výhodou je práca na vermikomposte a teda získavanie tuhého i kvapalného hnojiva, ktoré využijete vo svojej záhradke. Starosti nech vám nerobí ani potrava, zjedia len to, čo by ste nevyužili vy. Popri šupkách z ovocia a zeleniny si hravo poradia aj so suchým chlebom,  použitými čajovými vrecúškami či kávovými filtrami. Denne skonzumujú až 500 gramov potravy, ktorá by inak skončila v koši. Ťažkosti môže privodiť iba voľba ich mien.

       Nuž taká bola ďalšia z  praktických, zážitkových hodín v našej triede. Pre žiakov plná nových poznatkov, ozvláštnená priamym kontaktom so zvieratkami. Pre nás učiteľov však potvrdzujúca, že vďaku za všetky dary našej Zeme jej aspoň čiastočne, v rámci možností, vraciame. Nie však teoretizovaním, ale formovaním citu a potreby ochrany voči týmto úžasným nemým tváram,  skrz naše deti.

       PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.                                                                                                                        

      • Biblická olympiáda

      • Dňa 26.3. 2019 sa konalo školské kolo Biblickej olympiády. Žiaci súťažili v troch kategóriách. Tí najlepší z nich postúpili na seniorálne kolo, ktoré sa konalo 12.4.2019 v Evanjelickej spojenej škole v Prešove. Martin Gajdoš získal 2. miesto v 2. kategórii. Gratulujeme aj ostatným, ktorí sa umiestnili v prevej desiatke!

      • Brigáda - Deň Zeme

      • Ochrana a starostlivosť o životné prostredie je trvalou súčasťou výchovy a vzdelávania na našej škole. Najlepšou školou je však škola života. Teoretické poznatky o dôležitosti zdravého a čistého prostredia pre život je však potrebné aplikovať aj v praxi. Preto sme aj toho roku pri príležitosti Dňa Zeme zorganizovali viacero aktivít s týmto zameraním. Vysadili sme stromy a okrasné kríky, vypleli skalky pri škole, vysiali kvety do kvetináčov na dvore a 26.4. to bola brigáda na úpravu a skrášlenie nielen areálu našej školy, ale aj celého sídliska. Do upratovania sa zapojilo vyše 750 žiakov so svojimi pedagógmi. Od malých prváčikov až po deviatakov. Nazbierali mnoho vriec rôzneho odpadu, ktorý zároveň separovali. Veríme, že táto brigáda spojená so zberom odpadkov po obyvateľoch sídliska bude našich žiakov motivovať k tomu, aby aj sami udržiavali poriadok. Zároveň dúfame, že návštevníci a obyvatelia sídliska, ktorí často a radi navštevujú naše ihriská pred školou, nám tam nebudú po sebe (hlavne po víkendoch) zanechávať množstvo odpadkov. Veď kultúrni ľudia vytvárajú kultúrne prostredie.

       M.Peláková

      • Maľovanie kraslíc

      •      Veľká noc je na Slovensku bohatá na rôzne tradície a obyčaje, niektoré sa postupne vytratili, niektoré sa zachovali dodnes. Neodmysliteľne k ním patrí šibačka a oblievačka. Už niekoľko dní vopred si chlapci chystajú korbáče a dievčatá kraslice – vajíčka zdobené rôznymi výtvarnými technikami. Kraslice patria k najstarším a esteticky najpôsobivejším veľkonočným umeleckým prejavom.

              Aj naši druháci si vyskúšali zdobenie kraslíc - voskovou technikou. Niektorým sa darilo viac, niektorým menej, ale sústredenosť a radosť v ich očkách stáli za to. Deti si domov odnášali pekne vyzdobené vajíčka, ktorými  vyzdobia svoje izbičky, prípadne podarujú kúpačom.

       Ľ. Sabolová, J. Paľuvová 

      • Učíme sa pre život

      • Cudzie jazyky sa na základnej škole vo veľkej miere vyučujú sprístupnením teoretických vedomostí klasickým spôsobom. Kurikulum je veľmi bohaté a pri množstve sprostredkovaných informácií je častým problémom skutočnosť, že žiaci nadobudnuté vedomosti nedokážu neskôr použiť v praxi. Strácajú odvahu vyjadriť sa v konkrétnej situácii. Precvičovaním vedomostí v simulovanom prostredí je však možné pomôcť odbúrať ostýchavosť či nedôveru vo svoje jazykové zručnosti. Pomaly a isto sa blíži záver školského roka a všetci sa budeme tešiť na prázdniny. Čas dovoleniek je spojený aj s poznávaním iných kultúr. Práve na takýchto cestách si žiaci môžu overiť, čo a ako sa naučili. Ponúkame Vám krátky záznam z našich hodín, počas ktorých sme sa učili preniesť nadobudnuté vedomosti do praxe.  Prostredie triedy sme na krátku dobu premenili na reštauráciu. Zažili sme pri tom množstvo humorných situácií a odmenou nám je dobrý pocit z toho, že si už v zahraničí objednáme jedlá a nápoje úplne sami.

       PaedDr. Zuzana Kramárová

      • NETRADIČNÉ VEĽKONOČNÉ KRASLICE

      • Veľká Noc je predo dvermi. Naše príbytky sú už takmer pripravené na najvýznamnejšie jarné sviatky. Aj my v triede pre intelektovo-nadaných žiakov sme si našu triedu počas pracovného vyučovania zmenili na predveľkonočnú tvorivú dielničku. Prostredníctvom jednej z netradičných metód – prácou so štruktúrovacou  pastou, sme si tak vlastnoručne vyrobili „zasnežené“ veľkonočné kraslice, ktoré dozdobia  nielen naše domovy, ale môžu byť originálnou hand-made odmenou rovnako pre šibačov. Aj keď kombinácia servítkovacej techniky čiže decopauge a obaľovania snehovou pastou vyzerá jednoducho, prstíky našich tretiakov sa veru potrápili. Ale aspoň pochopili, akú cenu má kraslica, ktorá je ručne vyrobená, dekorovaná trpezlivosťou a láskou.

       PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.  

      • AJ TAKTO SA UČÍME CUDZIE JAZYKY ....

      • Hádam každý z nás vie, že marec je mesiac knihy. Malí, veľkí, mladí aj starí radi siahnu po knihe a začítajú sa do napínavého dobrodružstva, či dozvedia sa nové informácie z encyklopédie. Určite niekto bude oponovať, veď to sa dá nájsť aj na internete. Ale ten pocit, keď listujete v knihe, cítite vôňu novej knihy, keď neviete prestať čítať, určite ťukanie do klávesnice nenahradí.

       Preto sme sa rozhodli na vyučovacích hodinách cudzích jazykov prečítať si originálny krátky príbeh či rozprávku. Akciu sme nazvali „Circle reading“  (Kruhové čítanie). Posadali sme si do kruhu, vzali do ruky knihu a preniesli sa do sveta fantázie. Potom sme si porozprávali obsah, urobili projekt s ilustráciou a krátkym obsahom, mladší vypracovali pracovný list, či vyrobili obal knihy. Zapojili sa všetci učitelia cudzích jazykov na 1. aj 2. stupni. Žiaci mohli zistiť, že čítať v cudzom jazyku nie je až také náročné, že nemusia poznať každé slovo, aby pochopili obsah, ale aj to, že sa tak dokážu naučiť niečo nové a zdokonaliť sa v tom, čo už vedia. Fotodokumentáciu z vyučovacích hodín si môžete pozrieť na nástenke pred školskou jedálňou a projekty na chodbe na druhom poschodí.

       Je mnoho citátov o tom, ako čítanie obohacuje človeka, ale nepochybne to patrí k tým veciam, ktoré by sme mali robiť každý deň a ku ktorým by sme mali viesť najmä deti. A či už čítame v slovenskom jazyku alebo v cudzom jazyku, román, či encyklopédiu, je to jedno, ale je to lepšie ako nečítať vôbec. Takže, do čítania, priatelia!

       Za PK CJ na 1. a 2. stupni, Mgr. Erika Baldovičová

      • Potopenie TITANICU v 3.C

      • Pri príležitosti potopenia smutne slávnej zaoceánskej lode (v noci zo 14. na 15. apríla 1912) sa naši malí konštruktéri z 3.C triedy  rozhodli ho zopakovať aj so svojim prepracovaným modelom postaveným z plastových kociek. Rekonštrukciu udalosti si môžte pozrieť v priloženom videu.

      • Riešitelia súťaže Maksík POZOR!

      • V zadaní úlohy 5c) Hopkoši v kategóriách Maksík 3 a Maksík 4 zaúradoval škriatok. Prosím, tretiaci a štvrtáci, opravte si zadanie úlohy tak, že Maksík sa postavil na číslo 4. 

       V zadaní úlohy 5c) Hopkoši v kategóriách Maksík 2 je otázka, koľko kruhov bolo medzi Popletkom a Hopíkom po 3. hvizde. Neuvedomili sme si, že každý skáče v svojom rade a teda je ťažké na otázku odpovedať. Prosíme Vás, milí maksáči odpoveď napíšte, ako keby obaja skákali spolu v jednom rade. 

       redakcia Talentídy, n.o.

      • Eko aktivity 3.D: Výroba pracieho prostriedku

      • Pred nami je mesiac apríl. Je to mesiac lesov a jeden z jeho dní, konkrétne 22. apríl,  známy skôr pod názvom Deň Zeme,  celosvetovo upozorňuje aj  na dopady ničenia  životného prostredia. Zvyčajne aspoň vtedy mnohým zasvieti výstražné svetielko, že je čas zamyslieť sa, či naozaj vraciame našej Zemi to, čo nám požičiava.  A už tretím rokom na to nezabúdame ani v triede pre intelektovo-nadaných žiakov. Tentokrát sme ho poňali ekologicky a to doslovne, cez naplánované aprílové eko aktivity. Tá prvá súvisela so starostlivosťou o bielizeň. Kupovanie pracích práškov či gélov je pre nás už rutina. Možno práve preto si ani neuvedomujeme, že práve priemyselne vyrábané pracie prostriedky môžu byť vstupnou bránou napríklad kožných alergií. Sú totiž plné agresívnych chemických látok, škodiacich nám i nášmu životnému prostrediu. My sme si preto na hodine pracovného vyučovania vyrobili ich ekologický variant. Recept naň nám prezradili výrobcovia vyhľadávaného bardejovského mydla Bardfa. A hravo ho zvládnu aj deti. Stačí postrúhať zvyšky toaletných mydiel (500 g) a v rovnakom pomere zmiešať s kryštalickou sódou, ktorú bežne dostať kúpiť v drogérii. Túto zmes zalejeme piatimi litrami teplej vody a poriadne zamiešame. Takto jednoducho získame účinný ekologický prací prostriedok pri ktorého výrobe  sa zabavia aj deti, minimálne tak, ako naši tretiaci. A keďže každým mesiacom aktuálne témy spracúvajú aj literárne, už teraz usilovne pracujú na obálkach apríloveho Eko magazínu. O všetkých ďalších ekologických  aktivitách vás preto budeme informovať nielen cez web, ale najmä cez  plnú verziu nášho občasníka, ktorý pre inšpiráciu nájdete v triede našich mladých eko výskumníkov z 3.D :-).     

       PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.

      • TURNAJ V MINIHÁDZANEJ

      • Dňa 5. 4. 2019 sa žiaci 3. – 5. ročníka zúčastnili turnaja v minihádzanej. Súťaže sa zúčastnilo 8 družstiev. Naše družstvo sa umiestnilo na krásnom 2. mieste. Medailám a poháru sa žiaci  veľmi potešili. Predsavzali si, že na budúci školský rok budú zodpovedne trénovať a určite vybojujú zlato. 

       Všetkým zúčastneným blahoželáme!

      • Ďakujeme Heľpa!

      • V dňoch 1.4.-5.4.2019 sme absolvovali atletické sústredenie so žiakmi 7.E a 8.D triedy v podtatranskej obci Heľpa.O maximálnu pohodlie sa nám postarali zamestnanci  penziónu Majk ,pohodlné izby, vynikajúca strava a  možnosť  zregenerovať v bazéne nám pomohli zvládať tréningové dávky, ktoré nám naordinovali tréneri Mgr. Zoran Kollárovič,Mgr. Andrej Pečeňuk a Mgr. Róbert Senčák na doobedie a poobedie. Absolvovali sme jednu kratšiu turistickú vychádzku po okolitých lúkach a pasienkoch v dĺžke cca 8km.Podmienky na trénovanie boli výborné, využívali sme miestne futbalové ihrisko, multifunkčné ihrisko a krásne podhorské lúky. Pevne veríme, že čo sme natrénovali, nám pomôže v dosiahnutí kvalitných výkonov v nadchádzajúcej sezóne. Sme radi ,že pani zdravotníčka Jana Geffertová nemusela zasahovať a boli sme všetci zdraví. Najviac teší pochvala personálu penziónu, ale aj obyvateľov obce Heľpa, že naše deti sú slušné a  každého slušne pozdravili. Zistili akú moc majú obyčajné dve slová: Dobré ráno!

       Ďakujem  personálu penziónu Majk v Heľpe za ústretovosť a skvelú klímu, ktorá mala pozitívny  vplyv na atmosféru sústredenia. Ďakujem kolegom aj p. zdravotníčke za ich prácu ,deťom za prístup, správanie a pevne verím ,že okrem natrénovanej práce a zážitkov si odniesli aj ponaučenia do ďalšieho života.

       Mgr. Zoran Kollárovič vedúci sústredenia

      • MAREC S JANOM

      • ...a z Jana sa stal statočný človek. Práve takouto vetou sa končí posledná kapitola knihy Jano od Fraňa Kráľa, ktorú si iste zo svojich školských čias pamätajú ešte naši rodičia. Ba z reálneho života si možno podobné udalosti  na vlastnej koži okúsili aj niektorí prarodičia. V mesiaci marec sa do medzivojnového obdobia spolu s hlavným hrdinom Janom preniesli aj tretiaci z triedy pre intelektovo-nadaných žiakov.

        Cieľom nebolo iba zdokonaliť čitateľskú zručnosť, ale aj okúsiť chudobu, ťažkú prácu či boj s nespravodlivosťou.  Počas dvoch týždňov spoznávali žiaci neľahký život osemročného dedinského chlapca, no na druhej strane načerpali z jeho odvahy i obety.  Spoločne sa tak  priblížili k relatívne smutnému koncu knihy, na ktorej však svitla nádej lepšiemu životu v samotnom literárnom diele, ale  i v myšlienkach žiakov.  Pýtate sa ako? Žiaci 3.D dostali po dočítaní knihy úlohu vymyslieť poslednú kapitolu a osud Jana a jeho rodiny zmeniť podľa vlastných predstáv. Nuž, ak sa aj vy ťažko vyrovnávate s faktom, že toto dielo nepatrí medzi rozprávky s tradične šťastným koncom, čerpať môžete z myšlienkových zvratov našich mladých literátov. Tí napríklad prinavrátili Janovho otca, ktorý chorý skonal v ďalekej Amerike. List rodine bol omylom, keďže došlo k strate a výmene dokladov. Otec sa tak zdravý vracia postarať sa aj so zárobkom o rodinu. Mnohí zo žiakov dopriali Janovi čestný život na salaši spolu s dobrou  manželkou i kamarátom Jožom. Jeho dobré srdce zhmotnili do povolania lekára, ale i vytúženého zbojníka. V posledných kapitolách žiakov nachádzame aj ospravedlnenie a nápravu panského chlapca Igora. Prianie šťastného života badať aj v návrate na Štrbské pleso, kde žiaci  nezabúdajú ani na Janových  súrodencov a chorú mamku.

       Hoci sú posledné kapitoly písané myšlienkami deväťročných detí, cítiť z nich súcit i empatiu. Vidieť, že dej knihy prenikol do ich srdiečok a možno i poodhalil, čo by si, ukrytí v roli Jana, želali aj oni sami.

       PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.