• Novinky

      • Cestopis z kraja kultúrnych pamiatok

      • Pri príležitosti Európskeho roka kultúrneho dedičstva Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska vyhlásila literárno-výtvarnú súťaž „Cestopis z kraja kultúrnych pamiatok“, ktorá bola určená žiakom I. a II. stupňa základných škôl. Do súťaže sa zapojilo takmer 500 detí z celého Slovenska. Prešovský kraj je  mimoriadne bohatý na kultúrne pamiatky, preto sa žiaci 4.A triedy rozhodli zapojiť do súťaže. Spísali svoje zážitky z návštevy hradov, zrúcanín, drevených kostolíkov a iných kultúrnych pamiatok a doplnili ich kresbou alebo fotografiou z výletu. Najzaujímavejšie práce poslali do súťaže a čakali na  vyhodnotenie.  Vo februári sa v detskej knižnici Slniečko v Prešove uskutočnilo dlho očakávané otvorenie výstavy detských diel spojené s odovzdávaním cien a besedou so  spisovateľkou Gabrielou Futovou, ktorá nad súťažou prevzala záštitu.                                                               

       Svojim pekným dielkom pod názvom Krížom krážom Strážkami oslovil porotu žiak Róbert Guľa, ktorému sa podarilo získať vo svojej kategórii  2. miesto.     

       Z jeho úspechu máme veľkú radosť a srdečne mu blahoželáme!

       Mgr. Beatrix Palubová

      • Maľované bardejovské historky

      • Dňa 5.marca 2019 sa konala druhá časť výtvarnej súťaže pre žiakov 3 - 9. ročníka na tému Maľované bardejovské historky. Výtvarnej súťaži predchádzala dňa 29. januára beseda s akademickou maliarkou Annou Gaiovou a 5. marca to bola beseda s maliarkou Martou Augustínskou. Ešte pred besedou sa konala výtvarná súťaž, kde naše žiačky Ninka Krjaková a Sofia Kapsdorferová obsadili každá druhé miesto v svojej kategórii. Súťaž hodnotila samotná maliarka .Srdečne blahoželáme!             

       Tatiana Vavreková

      • Športové dopoludnie pre predškolákov a ich rodinu

      • Naši strelci znova úspešní

      •             V sobotu 26. januára 2019 sa v Prešove konali krajské majstrovstvá v streľbe zo vzduchovej pušky, na ktorých našu školu reprezentovala Magdaléna Kuzmová. V konkurencii 14 pretekárok nakoniec obsadila krásne 3. miesto s počtom 269 bodov.

                   Tretie ( záverečné) kolo okresnej streleckej ligy sa uskutočnilo v stredu 27. februára 2019. Družstvo našich žiakov v zložení Magdaléna Kuzmová, Matúš Nižník a Adrián Hanko získalo v konečnom súčte bodov perfektné 2. miesto. Magdaléna Kuzmová v kategórií starších žiačok získala striebro a Matúš Nižník v kategórií starších žiakov získal bronz.

       Srdečne blahoželáme.

       Mgr. Ľudmila Frančáková

      • Školské kolo 7. ročníka Logickej olympiády

      • Aj tohto roku sa 27. februára 50 intelektovo nadaných žiakov 1. a 2. stupňa našej základnej školy zapojilo do  školského kola 7. ročníka Logickej olympiády.

       Školské kolo LO preverilo vedomosti,  najmä logiku, predstavivosť a myslenie žiakov.

       Nadaní sa s veľkým sústredením pustili do lúskania „ťažkého orieška“. A že boli testovacie úlohy tohto roku ozaj ťažké svedčí aj fakt, že na 1. stupni boli zo 16 žiakov úspešní iba štyria riešitelia.

       Na druhom stupni bolo úspešných 30 nadaných.

       Žiaci riešili 15 úloh. O výslednom poradí rozhodoval počet bodov. Pri rovnakom zisku ďalej počet správne vyriešených dvojbodových úloh a nakoniec lepší čas. Úspešným riešiteľom je žiak, ktorý dosiahol min. 8 bodov (bodov za správne vyriešené úlohy). Súčet bodov celého testu  bol 21 bodov v oboch súťažných kategóriách.

       Všetkým riešiteľom patrí pochvala – za snahu, odhodlanie a rozmýšľanieÚspech ocenených žiakov potešil! Uvidíme, či to postačí na prebojovanie sa do finálového kola, ktoré sa uskutoční 20. apríla 2019 na pôde Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Reprezentovať nás budú žiaci z prvých dvoch miest v oboch kategóriách.

       Srdečne blahoželáme !

      • Talent Šariša

      • V utorok 26.2.2019 sme zorganizovali školské kolo súťaže Talent Šariša. Žiaci riešili 14 logických úloh. O výslednom poradí rozhodoval  počet bodov. (pri rovnakom zisku ďalej počet správne vyriešených dvojbodových úloh a nakoniec lepší čas). Z 25 zúčastnených žiakov sa najviac darilo týmto žiakom.

      • Okresné kolo Geografickej olympiády

      • Dňa 7.2.2019 sa konal 47. ročník okresného kola Geografickej olympiády. Už tradične ho organizovala naša škola. Táto olympiáda je medzi žiakmi ZŠ veľmi obľúbená o čom svedčí fakt, že sa jej zúčastnilo 75 žiakov z 12 škôl nášho okresu. Súťažiaci bojovali o víťazstvo v troch kategóriach.

       A tu sú naši najúspešnejší.

       Kategória G (5.ročník)       

       • 1.miesto:  Peter Vaňo  5.A

       Kategória F (6.-7.ročník) 

       • 1.miesto:  Marek Mank  7.A
       • 2.miesto:  Radan Kollárovič 7.A

       Kategória F (8.-9.ročník) 

       • 2.miesto:  Alexandra Valková 9.D
       • 3.miesto:  Dominika Paľuvová 8.A
       • 4.miesto:  Oliver Tomko 8.A

       Blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu!

      • Školské kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

      • Ó, mojej matky reč je krásota,

       je milota, je rozkoš, láska svätá...

       P. O. Hviezdoslav

       Najznámejšia postupová súťaž a prehliadka prednesu žiakov základných škôl nesie názov po najväčšom slovenskom básnikovi – P. O. Hviezdoslavovi. Vo februári a u nás uskutočnili jej triedne a školské kolá v troch kategóriách. Toto sú naši víťazi:

       Poézia:

       I.

       1.  Patrícia Udičová – 3. C

       2.  Alžbeta Lojdlová – 4. A

       3.  Tobias Novák – 4. C

       Cena poroty: Lea Milá – 4. D

       II. 

       1. Martin Kmec – 6. D

       2. Vivien Selmani – 5. C

       3. Radka Prokopovičová – 5. B


       III.

       1. Oliver Tomko – 8. A

       2. Michaela Kožlejová – 7. E

       Próza:

       I.

       1.  Samuel Švec – 3. D

       2.  Katarína Kútiková – 4. A

       3.  Liliana Skoncová – Nižná Voľa

       Cena poroty: Darina Sabóová – 4. D

       II.

       1. Alexandra Poperníková – 6. D

       2. Veronika Tyššová – 5. A

       3. Simona Olearčinová – 6. D

       III.

       1. Miroslava Kožlejová – 7. E

       2. Adela Tomková – 7. D

       Víťazi jednotlivých kategórií budú našu školu reprezentovať v okresnom kole, ktoré sa uskutoční 15. 3. 2019  na ZŠ na Wolkerovej ul. V Bardejove.

      • Vyhodnotenie súťaže EXPERT GENIALITY SHOW

      • V utorok 26.01.2019 sa aj na našej škole konalo vyhodnotenie celoslovenskej súťaže v hľadaní talentov EXPERT GENIALITY SHOW. Do súťaže sa zapojilo vyše 12 000 žiakov, z toho 45 žiakov z  druhého stupňa našej školy. V tomto roku mohli súťažiť aj piataci. Žiaci si vyberali dve témy zo šiestich, ktoré im najviac vyhovovali.

       Témy boli naozaj rôznorodé:  Mozgolamy ,    Svetobežník ,  Tajomstvá prírody ,  Dejiny, udalosti, umenie ,   Do you speak English?,  či  Góly, body, sekundy a pre piatakov –   Ako funguje svet      a     Päť jazykov kultúry

        TOP EXPERTMI sa stali títo žiaci:

        Linda Šinaľová 7.C,                                      Alexandra Valková 9.D

       Soňa Sidorjáková 7.C,                                Marián Barančík 7.C

       Dávid Čech-Gut 7.A,                                  Sofia Biloveská 8.A

       BLAHOŽELÁME !

       Mgr. Šinaľová

      • TV Štelka 01-2019

      • Televízna relácia ZŠ Komenského 23, Bardejov

      • Valentínske pečenie

      •      Deň ako každý iný a predsa v niečom odlišný. 14. február 2019- svätý Valentín, sviatok všetkých zamilovaných. Nech už je náš názor na sviatok zaľúbených akýkoľvek, 14. február, kedy slávi meniny Valentín, je ideálnou príležitosťou prejaviť si lásku intenzívnejšie ako po iné dni. Deti oslavy zbožňujú a určite neuškodí, keď im porozprávame, aký význam má láska v rodine, či láskavosť voči ostatným. Vôbec netreba nakupovať drahé valentínske darčeky alebo pripravovať veľkolepé oslavy,  stačí trošku kreativity a deťom ukázať lásku prostredníctvom rôznych aktivít.

           Tak ako minulý rok, aj tohto roku sa niektorí žiaci druhých ročníkov so svojimi pani učiteľkami rozhodli obdarovať svojich spolužiakov vlastnoručne upečenou maškrtou.         

       Nebolo dôležité, či naše  maškrty boli srdiečkové, okrúhle alebo hranaté, či podarené, hlavné bolo, že boli vyrobené z lásky               

       Veď nakoniec, láska ide cez žalúdok :)

       Ľubica Sabolová, Jana Paľuvová

      • Na skle maľované valentínky

      • 14. február je už aj v našich končinách zapísaný ako sviatok všetkých zamilovaných. Napriek svojej šľachetnej myšlienke ho mnohí vnímajú iba ako komerčnú záležitosť. Žiaci 3.D si však  jeho podstatu a to lásku pretransformovali do vlastného odkazu. Farbami na sklo vyčarovali počas pracovného vyučovania originálne valentínky pre svojich rodičov. Láska má totiž veľa podôb. Často väzí v každodenných maličkostiach, milom slove, povzbudení, pochvale. Doma, v škole, na pracovisku. Medzi rodičmi a deťmi, priateľmi, kolegami. Hoci sú jej prejavy neuchopiteľné, zanecháva jedinečný pocit, ktorý zotrváva oveľa dlhšie  ako iba v dnešný výnimočný deň.

       Krásneho Valentína želajú a s inšpiráciou  ostávajú žiaci 3.D  a  PaedDr. Andrea Tribusová, PhD. 

      • VALENTÍNSKA POŠTA!!!

      • Valentínski poštári opäť zavítali aj k nám, aby rozdali pozdravy plné priateľstva a možno aj lásky:-).Krásneho Valentína!! ŽP

      • 17. reprezentačný školský ples

      • Vystúpenie DFS prvosienka a otvorenie plesu - foto a video.

       Foto pre účastníkov plesu búdu na stiahnutie k dispozícii na sekretariáte školy.

      • Kurz finančnej gramotnosti

      • V dňoch 29.-30. januára nás navštívili lektori finančnej gramotnosti z nadácie OTP Ready. Celkom 48 žiakov ôsmych a deviatych ročníkov sa mohlo zúčastniť aktivít, ktoré dúfame zlepšili ich pohľad na svet financií. Pomocou rôznych aktivít sa naučili uvažovať o svojich prioritách, osvojili si pojmy z finančnej oblasti a zamysleli sa aj nad príjmami a výdavkami v bežnej domácnosti.

       Reakcie žiakov:

       • Robili sme veľa zaujímavých cvičení, napr. cvičenie, v ktorom sme presviedčali nášho spolužiaka o tom, či je lepšia hotovosť alebo karta.
       • V jednej aktivite sme sa ocitli na pustom ostrove a naše hodnoty sa celkom premenili...  (aktivita o speňaženom hodnotovom rebríčku)
       • Rozprávali sme sa o úveroch, ktoré sú najvýhodnejšie, o sporení, o akciách a ich stúpaní a klesaní. Skúsili sme si postaviť maják s obmedzeným rozpočtom...
       • Uvedomila som si koľko peňazí míňam na zbytočné veci...
       • Robili sme aktivity, kde sme sa naučili niečo nové a zabavili sme sa...
       • Naučila som sa ako ušetriť, či vybrať si správny účet...

       Reakcie žiakov na tento kurz boli pozitívne, preto dúfam, že o rok túto akciu zopakujeme.  

       Mgr. Varcholová a účastníci kurzu.

      • Na krídlach fantázie

      • Hovorí sa, že tie najlepšie nápady vznikajú náhodou. Asi tak tomu bolo aj v oddelení nášho školského klubu. Žiaci dostali za úlohu vytvoriť čokoľvek z daného odpadového materiálu. Pri pohľade na papierové rúrky a rôzne rolky skrsol u tvorivých tretiakov z 3.D nápad vytvoriť lietadlo. Hlavný vynálezca a obdivovateľ týchto okrídlených strojov Miško spolu s ostatnými najprv načrtol plán. Vďaka nim vznikol prototyp lietadla, ktorý po úspešnom otestovaní spustil v našom školskom klube doslova veľkovýrobný ošiaľ. Momentálne naše oddelenie pripomína skôr letisko, na ktoré pristávajú i odlietavajú tie najoriginálnejšie lietadlá druhákov i tretiakov. Zároveň však sú výsledkom  prepojenia hry a fantázie, ktorú každým dňom v škole i školskom klube s našimi žiakmi rozvíjame.

       Mgr. Eva Pergerová

      • Matematický klokan

      • Matematický klokan je najväčšia medzinárodná žiacka súťaž na svete. Súťaž pozostáva z jediného testu, ktorý píšu v rovnakom čase viac ako štyri milióny žiakov v takmer 40 krajinách sveta.

       Súťaž prebieha v týchto vekových kategóriách:

       • Klokanko 1 – žiaci 1. ročníka ZŠ
       • Klokanko 2 – žiaci 2. ročníka ZŠ
       • Klokanko 3 – žiaci 3. ročníka ZŠ
       • Klokanko 4 – žiaci 4. ročníka ZŠ
       • Školák 5 – žiaci 5. ročníka ZŠ
       • Benjamín 6 – žiaci 6. ročníka ZŠ
       • Benjamín 7 – žiaci 7. ročníka ZŠ
       • Kadet 8 – žiaci 8. ročníka ZŠ
       • Kadet 9 – žiaci 9. ročníka ZŠ

        

       Ak chceš súťažiť aj ty, do 8. februára 2019 sa môžeš prihlásiť:

       •  na 1.stupni u svojej pani učiteľky triednej alebo p.uč. Senajovej,
       • na 2.stupni u svojej pani učiteľky matematiky alebo p.uč. Varcholovej.

       Viac o súťaži a jej pravidlách sa dozvieš na stránke matematickyklokan.sk.

      • Najkrajší snehuliak

      • Deň pred polročnými prázdninami sme si v III. odd. ŠKD spríjemnili popoludnie tvorivou dielničkou. Troška netradične si deti z ostatných odd. vyrobili snehuliakov  nie zo snehu, ale  z ponožiek naplnených ryžou. Takýto „antistresový“ snehuliačik potešil detičky nielen svojim výzorom, ale aj najmä hmatom. Deti si ho ozdobili podľa svojej fantázie a verím, že svoje využitie bude mať nielen v zime, ale aj  počas celého školského roka :-).

       Mgr. Jozefína Džundová

       Stojí si tam ako pán,
       náš ryžový snehuliak.
       Z ponožky ho vyrobíme,
       dáme ryžu, naplníme.
       Na hlavičke čiapočka
       a na krku mašlička.
       Gombík, nos a očičká,
       na čiapočke gulička.
       Nezabudni naňho v lete,
       Nie je zo snehu – veď to viete.

      •  PLAVECKÝ VÝCVIK

      • Krytá plaváreň v Bardejove je po dvojročnej rekonštrukcii konečne otvorená a tak žiaci štvrtého ročníka našej školy absolvovali v januári v dopoludňajších hodinách dlho očakávaný plavecký výcvik. Boli rozdelení do skupín podľa úrovne  plaveckých zručností a celý výcvik potom pracovali v týchto skupinách pod vedením trénerov, našich učiteľov: Mgr. Andreja Pečeňuka, Mgr. Zorana Kollároviča a Mgr. Mareka Petnucha. 

         V úvode boli žiaci poučení o bezpečnom správaní na plavárni. Začiatkom každodenného výcviku bola rozcvička na suchu aj vo vode. Tréneri žiakom  vysvetlili  základy plaveckého štýlu kraul a prsia. Učili ich ako správne dýchať a používať horné a dolné končatiny pri plávaní. Tí zdatnejší v plávaní sa zdokonaľovali aj v ďalšom plaveckom štýle - znak.      Okrem odbornej časti plaveckého výcviku sa žiaci zahrali rôzne hry - vodné polo, hľadanie závažia hodeného na dno bazéna, naháňačky vo vode, najvtipnejší skok do bazéna... Zábavnými aktivitami vo vode sa  tréneri snažili odbúrať strach z vody u bojazlivých detí. Plavecký výcvik žiaci absolvovali s nadšením a radosťou. Výsledky snahy detí i trénerov boli zreteľné. Na záver kurzu  žiaci predviedli, čo sa naučili.  Žiaci  dostali diplomy - „Mokré vysvedčenia“, na ktoré boli  právom pyšní.  Radosť mali nielen z diplomov, ale predovšetkým zo zvládnutých plaveckých zručností. Z plaveckého výcviku odchádzali s dobrým pocitom, spokojní a usmiati.  Musíme povedať, že aj my učiteľky štvrtého ročníka sme boli pyšné, pretože všetky deti,  boli úžasné, usilovné a disciplinované a zaslúžia si veľkú pochvalu. 

       Za profesionálny prístup a vynaložené úsilie patrí trpezlivým trénerom veľká vďaka.

       Mgr. Beatrix Palubová

     • Súťaž Všetkovedko
      • Súťaž Všetkovedko

      • Vo štvrtok 29. novembra 2018 zasadlo 63 našich žiakov  do lavíc a s plným nasadením bojovalo o titul Všetkovedko v súboji o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími.

       V 10. ročníku súťaže Všetkovedko bolo 20  žiakov v riešení úloh úspešných a získali tak za perfektné umiestnenie titul a diplom Všetkovedko. K tomu súťažiacim organizátori pribalili aj malý darček.

       Šampiónom školy  sa tento rok  stal Samuel Švec z 3.D triedy, ktorý sa umiestnil v rámci Slovenska na 12.mieste. Svojimi vedomosťami zahviezdil na škole a za preukázanú múdrosť  získal  titul a diplom Všetkovedko školy.

       Titul Všetkovedko získali:

       - z druhákov: Filip Tomko, 2.C, Oliver Falat, 2.B,
       - z tretiakov: Samuel Švec, 3.D,  Martin Matiaš, Filip Seipel, Ronald Fedoročko, všetci z 3.D, Nela Vantová, 3.A, Patrícia Udičová, 3.C, Jakub Roman, 3.D, Simona Senčáková, 3.C, Ján Zuskin, 3.B, Michal Hubler a Filip  Onufer z 3.D.

       - zo štvrtákov: Patrik Lenart, 4.B, Tobias Novák, 4.C, Alžbeta Lojdlová, 4.A, Karaffová, 4.C, Patrik Šuľa, Lea Milá a Patrik Peniak,  všetci  zo 4.D

       Aj ostatní zúčastnení žiaci sa úspešne zapojili  do súboja o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími a získali titul Všetkovedkov učeň.

       Srdečne blahoželáme a veríme, že v 11. ročníku súťaže Všetkovedko bude zapojených a úspešných žiakov našej školy ešte viac ako v tomto roku.

       Mgr. A.Senajová, koordinátor súťaže