• Novinky

      • Na krídlach fantázie

      • Hovorí sa, že tie najlepšie nápady vznikajú náhodou. Asi tak tomu bolo aj v oddelení nášho školského klubu. Žiaci dostali za úlohu vytvoriť čokoľvek z daného odpadového materiálu. Pri pohľade na papierové rúrky a rôzne rolky skrsol u tvorivých tretiakov z 3.D nápad vytvoriť lietadlo. Hlavný vynálezca a obdivovateľ týchto okrídlených strojov Miško spolu s ostatnými najprv načrtol plán. Vďaka nim vznikol prototyp lietadla, ktorý po úspešnom otestovaní spustil v našom školskom klube doslova veľkovýrobný ošiaľ. Momentálne naše oddelenie pripomína skôr letisko, na ktoré pristávajú i odlietavajú tie najoriginálnejšie lietadlá druhákov i tretiakov. Zároveň však sú výsledkom  prepojenia hry a fantázie, ktorú každým dňom v škole i školskom klube s našimi žiakmi rozvíjame.

       Mgr. Eva Pergerová

      • Matematický klokan

      • Matematický klokan je najväčšia medzinárodná žiacka súťaž na svete. Súťaž pozostáva z jediného testu, ktorý píšu v rovnakom čase viac ako štyri milióny žiakov v takmer 40 krajinách sveta.

       Súťaž prebieha v týchto vekových kategóriách:

       • Klokanko 1 – žiaci 1. ročníka ZŠ
       • Klokanko 2 – žiaci 2. ročníka ZŠ
       • Klokanko 3 – žiaci 3. ročníka ZŠ
       • Klokanko 4 – žiaci 4. ročníka ZŠ
       • Školák 5 – žiaci 5. ročníka ZŠ
       • Benjamín 6 – žiaci 6. ročníka ZŠ
       • Benjamín 7 – žiaci 7. ročníka ZŠ
       • Kadet 8 – žiaci 8. ročníka ZŠ
       • Kadet 9 – žiaci 9. ročníka ZŠ

        

       Ak chceš súťažiť aj ty, do 8. februára 2019 sa môžeš prihlásiť:

       •  na 1.stupni u svojej pani učiteľky triednej alebo p.uč. Senajovej,
       • na 2.stupni u svojej pani učiteľky matematiky alebo p.uč. Varcholovej.

       Viac o súťaži a jej pravidlách sa dozvieš na stránke matematickyklokan.sk.

      • Najkrajší snehuliak

      • Deň pred polročnými prázdninami sme si v III. odd. ŠKD spríjemnili popoludnie tvorivou dielničkou. Troška netradične si deti z ostatných odd. vyrobili snehuliakov  nie zo snehu, ale  z ponožiek naplnených ryžou. Takýto „antistresový“ snehuliačik potešil detičky nielen svojim výzorom, ale aj najmä hmatom. Deti si ho ozdobili podľa svojej fantázie a verím, že svoje využitie bude mať nielen v zime, ale aj  počas celého školského roka :-).

       Mgr. Jozefína Džundová

       Stojí si tam ako pán,
       náš ryžový snehuliak.
       Z ponožky ho vyrobíme,
       dáme ryžu, naplníme.
       Na hlavičke čiapočka
       a na krku mašlička.
       Gombík, nos a očičká,
       na čiapočke gulička.
       Nezabudni naňho v lete,
       Nie je zo snehu – veď to viete.

      •  PLAVECKÝ VÝCVIK

      • Krytá plaváreň v Bardejove je po dvojročnej rekonštrukcii konečne otvorená a tak žiaci štvrtého ročníka našej školy absolvovali v januári v dopoludňajších hodinách dlho očakávaný plavecký výcvik. Boli rozdelení do skupín podľa úrovne  plaveckých zručností a celý výcvik potom pracovali v týchto skupinách pod vedením trénerov, našich učiteľov: Mgr. Andreja Pečeňuka, Mgr. Zorana Kollároviča a Mgr. Mareka Petnucha. 

         V úvode boli žiaci poučení o bezpečnom správaní na plavárni. Začiatkom každodenného výcviku bola rozcvička na suchu aj vo vode. Tréneri žiakom  vysvetlili  základy plaveckého štýlu kraul a prsia. Učili ich ako správne dýchať a používať horné a dolné končatiny pri plávaní. Tí zdatnejší v plávaní sa zdokonaľovali aj v ďalšom plaveckom štýle - znak.      Okrem odbornej časti plaveckého výcviku sa žiaci zahrali rôzne hry - vodné polo, hľadanie závažia hodeného na dno bazéna, naháňačky vo vode, najvtipnejší skok do bazéna... Zábavnými aktivitami vo vode sa  tréneri snažili odbúrať strach z vody u bojazlivých detí. Plavecký výcvik žiaci absolvovali s nadšením a radosťou. Výsledky snahy detí i trénerov boli zreteľné. Na záver kurzu  žiaci predviedli, čo sa naučili.  Žiaci  dostali diplomy - „Mokré vysvedčenia“, na ktoré boli  právom pyšní.  Radosť mali nielen z diplomov, ale predovšetkým zo zvládnutých plaveckých zručností. Z plaveckého výcviku odchádzali s dobrým pocitom, spokojní a usmiati.  Musíme povedať, že aj my učiteľky štvrtého ročníka sme boli pyšné, pretože všetky deti,  boli úžasné, usilovné a disciplinované a zaslúžia si veľkú pochvalu. 

       Za profesionálny prístup a vynaložené úsilie patrí trpezlivým trénerom veľká vďaka.

       Mgr. Beatrix Palubová

     • Súťaž Všetkovedko
      • Súťaž Všetkovedko

      • Vo štvrtok 29. novembra 2018 zasadlo 63 našich žiakov  do lavíc a s plným nasadením bojovalo o titul Všetkovedko v súboji o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími.

       V 10. ročníku súťaže Všetkovedko bolo 20  žiakov v riešení úloh úspešných a získali tak za perfektné umiestnenie titul a diplom Všetkovedko. K tomu súťažiacim organizátori pribalili aj malý darček.

       Šampiónom školy  sa tento rok  stal Samuel Švec z 3.D triedy, ktorý sa umiestnil v rámci Slovenska na 12.mieste. Svojimi vedomosťami zahviezdil na škole a za preukázanú múdrosť  získal  titul a diplom Všetkovedko školy.

       Titul Všetkovedko získali:

       - z druhákov: Filip Tomko, 2.C, Oliver Falat, 2.B,
       - z tretiakov: Samuel Švec, 3.D,  Martin Matiaš, Filip Seipel, Ronald Fedoročko, všetci z 3.D, Nela Vantová, 3.A, Patrícia Udičová, 3.C, Jakub Roman, 3.D, Simona Senčáková, 3.C, Ján Zuskin, 3.B, Michal Hubler a Filip  Onufer z 3.D.

       - zo štvrtákov: Patrik Lenart, 4.B, Tobias Novák, 4.C, Alžbeta Lojdlová, 4.A, Karaffová, 4.C, Patrik Šuľa, Lea Milá a Patrik Peniak,  všetci  zo 4.D

       Aj ostatní zúčastnení žiaci sa úspešne zapojili  do súboja o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími a získali titul Všetkovedkov učeň.

       Srdečne blahoželáme a veríme, že v 11. ročníku súťaže Všetkovedko bude zapojených a úspešných žiakov našej školy ešte viac ako v tomto roku.

       Mgr. A.Senajová, koordinátor súťaže

      • Šaliansky Maťko

      • Dňa 24. 1. 2019 sa v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela konal v poradí už 26. ročník súťaže v prednese slovenských povestí Šaliansky Maťko. Okresné kolo súťaže prebehlo v troch kategóriách. Našu školu reprezentovali Patrícia Udičová, Alžbeta Lojdlová a Miroslava Kožlejová. Prednes žiačok porotu i poslucháčov zaujal natoľko, že Patrícia Udičová a Miroslava Kožlejová  vo svojej kategórii zvíťazili  a budú nás reprezentovať na krajskom kole súťaže, ktorá sa bude konať v Prešove.  

       Dievčatám držíme palce!

      • Projekt eTwinning: Výmena vianočných pohľadníc

      • Vianočné sviatky sú už isto-iste za nami. Aby aj naďalej zostali hmatateľné a reálne aj u žiakov prvého stupňa, ich význam sa snažíme pripomenúť aj cez písanie vianočných pohľadníc. Na hodinách cudzieho jazyka  preto už tradične realizujeme ich výmenu so žiakmi partnerských európskych škôl.  Do tohtoročného eTwinningového  vianočného projektu s názvom Christmas Cards Exchange/ Výmena vianočných pohľadníc bolo zapojených až dvadsaťštyri partnerských  škôl z celej Európy. Žiaci z Poľska, Českej republiky, Litvy, Lotyšska, Turecka, Holandska, Španielska, Talianska, Rumunska, Cypru či Macedónska  si medzi sebou vymenili jedinečné vyzdobené vianočné pohľadnice písané v angličtine, ale aj v materinskom jazyku. Žiaci našej školy zaslali krásne, ručne maľované pohľadnice a to nielen v angličtine, ale aj vo francúzštine. Vďaka nim a vyučujúcim anglického a francúzskeho jazyka je aj kúsok nášho kraja nezanedbateľnou súčasťou škôl naprieč celou Európou. Priniesli pozitívne emócie, prekvapenie i menší prienik do kultúry  iných krajín v podobe nenáročnej a predsa stále vzácnej pohľadnice.    

       PaedDr. Andrea Tribusová, PhD. PK CJ na 1. stupni

      • Karneval 2019

      • Fašiangy sú v plnom prúde a kým my – dospelí chystáme róby a smokingy,  naše ratolesti v myšlienkach žijú karnevalmi. Vďaka nim,  s každou rozprávkou,  príbehom, animovanou postavičkou, ožíva ich  dočasný vzor a všetky jeho vlastnosti. Aj keď  zvyčajne  deti nemajú možnosť tieto privilégia naplno precítiť, vďaka karnevalu  sa aj ich rozprávkové sny aspoň na chvíľočku menia na skutočnosť.

       A inak tomu nebolo ani na ZŠ na Komenského 23 v Bardejove. 25. januára 2019  všetky triedy prvého stupňa naplnili princezné, šašovia, piráti, udatní bojovníci i nežné víly, aby sa v karnevalovom sprievode  vybrali na svoju púť naprieč chodbami školy až na miesto konania – telocvične, zmenenej na rozprávkovú tanečnú sálu. A keďže v nej už miesto zaujal Bobor spolu so svojou družinou, každému bolo jasné, že o nefalšovanú zábavu bude skvelo postarané. Už v úvodných tónoch chytľavých tanečných melódií masky naplno preukázali svoje tanečné kreácie a radosť zo zábavy. Rovnako sa blysli aj všetky ručne vyrobené masky, kde ruku k dielu priložili šikovné mamičky, vďaka čomu ich  ratolesti, ročník po ročníku, predviedli na móle veľký kus originality, čím boli náležite ocenené. A spokojnými tvárami, vlastne maskami, sa to len tak hemžilo aj popi štedrej tombole. Naozaj nikto neodchádzal smutný, pretože skvelá tanečná nálada a vtip moderátora Bobra, zanechal počas tejto karnevalovej zábavy v škole u každého krásne dojmy.  Apropos škola, nezmienili sme sa o vyučujúcich. Tie by ste v tento deň hľadali márne. Všetky učiteľky sa totiž tiež premenili na originálne karnevalové postavičky. Veď čo by už neurobili, aby maximálne umocnili spomienky svojich žiakov na túto skvelú fašiangovú veselicu.

       Nech teda všetky dobré vlastnosti prezentovaných postáv z ríše zvierat, rozprávok či rozličných kráľovstiev ožijú a pretrvajú minimálne do tej najbližšej oslavy víťazstva dobra nad zlom. 

      • Prvý bardejovský mrakodrap

      • Architektonicko-konštrukčné štúdio 3.C sa opäť raz činilo. Postavilo prvý bardejovský mrakodrap. Má 43 poschodí a je postavený v mierke 1:100. V skutočnom svete by mal vyše 200 metrov.

      • Majsterka Slovenska

      • Naša spolužiačka Emma Jacenková, žiačka 4.C triedy sa v októbri zúčastnila Majstrovstiev Slovenska v modernej gymnastike v Prešove. Vybojovala si tam  1. miesto a získala titul majsterky Slovenska vo svojej vekovej kategórii. Emka trénuje v klube KMG LASER – DELTA v Bardejove pod vedením trénerok Anastasie Sakal a Jany Müllerovej.

       Blahoželáme a prajeme ešte veľa športových úspechov!

       Žiaci 4.C triedy

      • Oslobodenie Bardejova inak

      • Základné fakty o oslobodení Bardejova pozná určite každý. Stalo sa to 19. januára 1945, keď vojaci 1. čs. armádneho zboru ZSSR postupne oslobodili mesto Bardejov a priľahlé obce. Bojovalo sa vo veľmi náročných podmienkach, a hoci si to nikto z nás nevie živo predstaviť, dnes sme vojakom za ich obetu a hrdinstvo vďační.

       Popri známych informáciách  sú tu však aj také, ktoré si bežne „nevygúglite“, ale ktoré sa získavajú od tých, ktorí tam boli a ktoré majú nevyčísliteľnú hodnotu. Práve takéto informácie, ale aj reálne artefakty, zbierajú a ďalej šíria bratia Baranoví, ktorí prostredníctvom Múzea na kolesách v spojení s Dobovým táborom,  zážitkovým spôsobom približujú žiakom informácie o druhej svetovej vojne. My sme ich pozvali k žiakom z tried pre intelektovo-nadaných na ZŠ na Komenského ulici 23 v Bardejove, aby sa pri príležitosti oslobodenia Bardejova dozvedeli aj niečo iné, ako iba už osvojené fakty. A tých informácií bolo viac než dosť. Vedeli ste napríklad, že vojaci si prilby na zimu natierali vápnom?  Žiaci si vyskúšali dobové oblečenie a prilby, či podržali si v ruke zbraň, aby zistili, ktorá patrí nemeckému a ktorá sovietskemu vojsku. Na vlastnej koži okúsili ako vojaci spali, či akým spôsobom odnášali ranených z bojiska. Už vtedy bojovali aj ženy a zastávali rovnaké funkcie ako muži. A keď sa chceli poparádiť, tak museli použiť to, čo bolo k dispozícii, ako napr. rozdrvená tehla namiesto rúžu a farby na líca. Dozvedeli sa ako vojaci riešili svoje maskovanie v závislosti od ročného obdobia i to, ako prebiehala taká navigácia tankistu. Informácií bolo neúrekom, podaných s nadhľadom, no predsa trefne, približujúc nášmu publiku náročný život vojakov na fronte.

       Opäť sme zistili, že keď sa stretne talent a zanietenosť, podškrtnuté štipkou humoru a herectva, dá sa aj z náročnej témy urobiť nezabudnuteľný zážitok obohatený o veľa nových vedomostí.  No čo viac, Múzeum na kolesách u mladej generácie udržiava akýsi  plameň poznania toho, čo obetovali naši predkovia, aby sme my mohli žiť v mieri.     

       E. Baldovičová, A. Tribusová  

      • Okresné kolo olympiády v anglickom jazyku

      • Okresné kolo OAJ sa konalo 16.1.2019 na V. ZŠ v Bardejove. Žiaci boli rozdelení do dvoch kategórií podľa veku. Súťažilo 19 žiakov – víťazov školských kôl  bardejovského okresu. Úlohy boli náročné, pozostávali z písomnej a ústnej časti. Zo všetkých žiakov sa v mladšej kategórii 1A na prvé miesto prebojoval žiak 6.A triedy našej školy Alex Cifra. Víťazom v staršej kategórii 1B sa stal žiak V. ZŠ. Obaja víťazi postupujú na krajské kolo, kde im budeme všetci držať palce. Blahoželáme!

       Mgr. Z Šinaľová

      • Nový projekt mladých konštruktérov

      • Nádejní konštruktéri z 3.C si pre nás opäť pripravili ďalší stavebný projekt - – po megalodi TITANIC postavili multifunkčný viacposchodový športový štadión spolu s prianím nového roku 2019. 

      • Školské kolo Geografickej olympiády

      • Dňa 7.12.2018 sa konal 47. ročník školského kola Geografickej olympiády . Táto olympiáda je medzi žiakmi ZŠ veľmi obľúbená o čom svedčí fakt, že sa jej zúčastnilo 43 žiakov. Súťažiaci bojovali o víťazstvo v troch kategóriach.

       A tu sú  najúspešnejší.

       Kategória G (5.ročník)       

       1.miesto:  Peter Vaňo  5.A
       2. miesto: Veronika Tyššová 5.A
       3. miesto: Nina Krjaková 5.A

       Kategória F (6.-7.ročník)

       1.miesto:  Marián Barančík 7.C 
       1.miesto:  Radan Kollárovič 7.A
       2. miesto: Marek Mank  7.A
       3. miesto: Filip Biath 7.D

       Kategória F (8.-9.ročník)

       1.miesto:  Dominika Paľuvová 8.A
       2. miesto: Oliver  Tomko 8.A
       3. miesto: Alexandra Valková 9.D

       Blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu!

      • Noc výskumníkov

      • Skúmať, získavať vedomosti a vnímať svet pomocou IT,   môžu žiaci každoročne na akcii, ktorá má názov Noc výskumníkov. Je to prvotný názov akcie, ktorú robilo  Technické múzeum počas Noci múzeí.  Dnes má  táto akcia veľký rozsah, preto je  v Optime V Košiciach. Takmer všetky vedecké pracoviská SAV, študenti vysokých a stredných  technických škôl  v rámci Košického a Prešovského kraja prezentujú svoje objavy,  prístupnou formou pre žiakov základných škôl.  Získané vedomosti potom zúročili vo vedomostnej súťaží, kde získali pekné ceny.

       PK prírodovedných predmetov

      • Vyhodnotenie ŠK DO

      • 10.12.2018 sa uskutočnilo školské kolo dejepisnej olympiády. Súťažilo 28 žiakov 6.- 9.roč. v štyroch kategóriách. Toto sú víťazi jednotlivých kategórii:

       Kategória C / 9.roč.

       1. Valková Alexandra
       2. Baloga René
       3. Marcinová Tamara

       Kategória D / 8.roč.

       1. Paľuvová Dominika
       2. Tomko Oliver
       3. Kapsdorferová Sofia

       Kategória E / 7.roč.

       1. Mank Marek
       2. Biath Filip
       3. Ščerbatý Alex

       Kategória F / 6.roč.

       1. Vrabec Ján
       2. Havriš Šimon
       3. Božíková Tereza

      • Exkurzia v hlavnom meste

      •  

       Deviataci našej školy sa zúčastnili exkurzie v Bratislave, kde navštívili pamiatky mesta, parlament, Slovenské národné divadlo a závod Volkswagen.

       Naša cesta sa začala už v skorej rannej hodine, keď sme nastúpili do autobusu, ktorý nás odviezol na vlakovú stanicu do Kysaku. Dlhých, viac ako 6 hodín, sme cestovali cez celé Slovensko, aby sme objavili krásy hlavného mesta. Len čo sme vystúpili z vlaku, odviezli sme sa pred Parlament, v ktorom sme sa mohli prejsť po známom televíznom prostredí a sadnúť priamo do rokovacej miestnosti. Po tejto prehliadke nás očaril aj Bratislavský hrad, ktorý mal v deň nášho odchodu navštíviť sám francúzsky prezident. Keď sme si obzreli tieto pamiatky, išli sme sa pripraviť na program, ktorý na nás čakal v samotnom Slovenskom národnom divadle. Čas, ktorý sme boli v divadle nám spríjemnilo predstavenie Fanny a Alexander. Ráno sme sa nejako pozbierali z postelí a hor sa na ďalšie objavovanie. Keďže to bola fyzikálna exkurzia, nemohli sme vynechať návštevu bratislavského Aurélia. Tam sme mali možnosť pozrieť si laserovú šou, vyskúšať si rôzne pokusy,  ktoré boli znázornené hravou formou pre „deti“ ako sme my. Jednoducho fyzika hravou formou. Ďalšia cesta smerovala priamo do Volkswagenu. Obrovský areál, kde sa vyrábajú autá, množstvo výrobných hál, skoro 18 tisíc zamestnancov, skrátka malé mesto. Prešli sme sa po troch výrobných halách, kde boli rôzne stroje, roboty a plechy, ktoré sa ešte ani náhodou nepodobali na autá ktoré máme.

       Obohatení o nové poznatky z týchto miest sme sa nadšení vrátili opäť do nášho rodného, milovaného mesta.

       Monika Kmecová, 9.D