• Novinky

      • Testovanie 5

      • Dňa 21.11.2018 sa uskutoční celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka T5 - 2018. Bližšie informácie sa dozviete v tomto odkaze.

      • Strieborné medaily pre ZŠ Komenského

      • Už tradične na vysokej úrovni pripravilo Občianske združenie mládež 21. storočia Bardejov dňa 9. novembra 2018 netradičné športové podujatie v prehadzovanej. Turnaja sa zúčastnili zmiešané družstva žiakov a žiačok vo vekovej kategórií od 10 do 12 rokov. V silnej konkurencií ôsmich družstiev sa nestratili ani žiaci našej školy, ktorí našli premožiteľa až vo finále v podobe Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša z Prešova. Perličkou turnaja bola na záver už tradičná tombola, v ktorej sa šťastie taktiež usmialo aj na žiakov našej školy. Družstvo ZŠ Komenského nastúpilo v tomto zložení: M. Vateha, T. Vaľko, B. Richvalský, R. Kollarovič, T. Haneková, L. Jašeková, T. Geffertová, L. Hlavinková. Ďakujeme organizátorom za krásne športové podujatie a tešíme sa na ďalší ročník.

       Mgr. Róbert Senčák

      • Senzačné úspechy bardejovských mladých atlétov - súhrn

      • V priebehu 10 dní sa mladým atlétom z ŠŠK JAK Bardejov podarilo dosiahnuť výborne výkony  na majstrovstvách Slovenska. Na školských majstrovstvách Slovenska v rámci Kalokagatie v Trnave sa dievčatá ZŠ na Komenskéhu ulici v Bardejove pod vedením učiteľa trénera Z. Kollároviča umiestnili na 2. mieste so ziskom 854 bodov s bodovým náskokom pred ŠG Nitra. Víťazom sa stalo družstvo ŠG Trenčín. Bardejovske družstvo žiačok reprezentovali B. Mihňaková, S. Voľanská, J. Knišová, S. Ratvajská, D. Hudáková, K. Hersteková, T.- Vaneková, D. Laktičová, V. Kažimirová a S. Stojáková.

       O niekoľko dní neskôr na M-SR dorastencov a dorasteniek v Banskej Bystrici sa slovenskému reprezentantovi Radoslavovi Voľanskému (tréner Kollárovič) podarilo splniť limit na majstrovstvá Európy do 18 rokov. V prekážkovom behu na 110 m behu potvrdil postavenie slovenskej jednotky, kde suveréna zvíťazil s časom 14,82 s. Na druhý deň sa v skvelej forme predstavil Marek Vašičkanin (tréner Pečeňuk) v behu na 400 m prekážok, v ktorom zvíťazil s časom 58,12s.

       V závere júna sa v Šamoríne okrem medzinárodného mítingu P-T-S konalo aj finále Detskej P-T-S v šiestich disciplínach. Najmladší žiaci ŠŠK JAK Bardejov pod vedením trénera Pečeňuka suverénne zvíťazili takmer vo všetkých disciplínach a stali sa celkovým víťazom pred AC Malacky a CVČ Brezová pod Bradlom. Bardejovské družstvo mladších žiakov a žiačok reprezentovali J. Vrabec, T. Hudák, M. Macej, L. Ščerbatá, B. Macečková a K. Pillárová. Ceny deťom odovzdávali ozajstné svetové atletické osobnosti, niekoľkonásobný olympijský medailista Jan Železný a stále ešte držiteľ svetového rekordu v skoku do výšky (245 cm) Javier Sotomayor.
       Pokračovanie článku TU

     • Aj nepotrebné veci majú svoju cenu
      • Aj nepotrebné veci majú svoju cenu

      • Každý má doma nejaký starý nepoužívaný mobil, toner, vybité batérie alebo inú malú elektroniku. Možno sa to nezdá, ale aj to obsahuje dôležité materiály ako zlato, meď, striebro, hliník alebo lítium, ktoré môžu pomôcť pri objavovaní vesmíru, liečení ľudí alebo vzdelávaní. Do 16. novembra sa na našej škole koná zber starej elektroniky, so zámerom zmierniť dopad na životné prostredie. Ak chcete pomôcť našej planéte a zachovať ju budúcim generáciám, prineste elektroniku do kabinetu Fyziky na 3. poschodí alebo environmentálnej hliadke, ktorá bude chodiť po triedach na škole.

       Za aktivitu pri šetrení nášho prostredia vedenie školy odmení 5 najlepších zberačov vecnými cenami.

       Starý mobil do koša nepatrí !

      • Mesiac úcty k starším žiakov 3.D: Receptár starých mám

      • Za nami je október. Je už tradične mesiacom úcty k starším. V tento čas možno akosi viac myslíme na našich starých rodičov a na tých starších, ktorí sú sami a potešia sa záujmu i prejavenej úcte. Zdá sa totiž, že práve oni sú mnohokrát a neprávom na okraji spoločnosti. Pritom práve starí ľudia sú studnicou toho, čo získame jedine prežitým a rokmi získaným – skúsenosťami. Aj preto tretiaci z triedy pre intelektovo-nadaných žiakov dostali zaujímavú  úlohu práve v súvislosti s ich vlastnými starými rodičmi. Pokračovanie článku TU.

      • Žiaci ZŠ Komenského majstrami okresu

      • Dňa 7.11.2018 sa v telocvični ZŠ Pod Papierňou uskutočnili majstrovstvá okresu žiačok a žiakov v stolnom tenise družstiev. V súťaži žiakov pri účasti 8 družstiev si titul majstrov okresu vybojovali naši chlapci po veľmi krásnom a  kolektívnom výkone. Chlapci v zložení Vateha, Kapec, Vaľko, Tomko zároveň postupujú na majstrovstvá kraja, ktoré sa uskutočnia vo februári v Kežmarku.

       Dievčatá napriek veľkému úsiliu nepostúpili zo skupiny. V skupine prehrali dva zápasy v úplnom závere 4:3 a napokon obsadili konečné 5. - 6. miesto. Ďalším stolnotenisovým podujatím, na ktoré sa veľmi tešíme, bude vianočný turnaj žiakov a žiačok našej školy, ktorý sa uskutoční tohto roku v decembri.

       Na záver sa v mene vedenia školy chcem poďakovať všetkým stolným tenistom za príkladnú a úspešnú reprezentáciu školy.

       Mgr. Róbert Senčák

      • Tekvicová párty, alebo jesenné šantenie...

      • Tak ako každý rok, tak aj tohto roku sme sa nesmierne tešili na našu tekvicovú párty. V piatok pred jesennými prázdninami vychovávateľky všetkých oddelení pripravili pre svoje deti množstvo rozličných súťaží a  inej zábavy, aby jesenné šantenie prinieslo deťom radosť, ale aj zážitky, na ktoré budú dlho spomínať. Už celý týždeň sa na túto akciu pripravovali a svoje oddelenia vyzdobili pestrými tekvičkami. Niektoré boli ozajstné, iné z papiera, ale napokon všetky boli veľmi pekné a dotvárali nám jesenné obdobie, ktoré maľuje všetko vôkol nás krásnymi a pestrými farbami. Po školských chodbách sa vznášala hudba, detský džavot a smiech. To bola pre každú vychovávateľku veľká radosť, pretože sme videli deti šťastné a veselé. Všetci sme sa zabavili a potvrdili sme si, že našu tekvicovú párty si každý rok zopakujeme. Už teraz sa na ňu veľmi tešíme....

                                                                               Bc. Darina Kostárová - vedúca vychovávateľka

      • RIADITEĽSKÉ VOĽNO 29.10.2018 (pondelok)

      • OZNAM

       Riaditeľstvo školy oznamuje, že v súlade so zákonom 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (podľa § 150 ods.5) dňa 29.10.2018 (PONDELOK) udeľuje 
       riaditeľské voľno z prevádzkových dôvodov.

       V prevádzke v tento deň nebude ŠKD ani školská jedáleň.

      • Deň sporenia 31.10.

      • Finančná gramotnosť je schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti.

       V rámci jednotlivých vyučovacích hodín sa aj na základnej škole snažíme sprostredkovať žiakom základné poznatky, rozvíjať v nich zručnosť a skúsenosti z oblasti finančnej gramotnosti.

       Pri príležitosti Dňa sporenia 31.10. pripravila pracovníčka VÚB  Ing. Monika Purdešová pre žiakov 4. roč. zaujímavú , veku primeranú prezentáciu, doplnenú besedou   a milými darčekmi .

       V závere mohli žiaci nakresliť obrázok svojho sna, na ktorý určite bude treba sporiť.

      • Zážitkové učenie na farme

      • Ak chceme u detí vytvoriť trvalý pozitívny vzťah k prírode a zvieratám,   potom musíme uviesť do vyučovacieho procesu zaujímavé situácie. Vyučovanie na čerstvom vzduchu prináša zážitky, ovplyvňuje náladu, zlepšuje schopnosť myslieť, sústrediť sa, odstraňuje stereotyp vo vyučovaní, zmenšuje únavu, regeneruje organizmus. Učenie priamo v prírode „mimo školských lavíc“ je zážitková forma učenia.

       Svetový deň zvierat, ktorý je 4. októbra, mali  naši prváci takéto zážitkové vyučovanie v podobe exkurzie na farme Busov v Gaboltove. Dozvedeli sa, ako to chodí  na pravom gazdovskom dvore, mali priamy kontakt so zvieratami a zažili pravú vidiecku atmosféru. Týmto dňom sme si spravili zo svojho vyučovania zážitok.

       PaedDr. Gabriela Voľanská

      • Celoslovenské testovanie pohybových predpokladov žiakov prvých ročníkov

      • Ministerstvo školstva zabezpečuje raz ročne v súčinnosti so základnými školami, vysokými školami a športovými organizáciami celoslovenské testovanie pohybových predpokladov žiakov prvých ročníkov základných škôl, Na našej škole sa uskutočnilo za pomoci učiteľov telesnej výchovy, asistentov učiteľov a  starších spolužiakov - deviatakov 19. októbra. Deti boli testované v 9 športových disciplínach.  Testovanie pohybových predpokladov slúži ako dôležitá informácia pri nasmerovaní detí tam, kde môžu uplatniť vrodené predpoklady. 

       Osvedčenie, ktoré dieťa dostane, hovorí o druhoch, resp. okruhu športov z pohľadu ich charakteru .

       Vďaka dobrej organizácii a vzájomnej spolupráci organizátorov sme všetko zvládli za jedno dopoludnie. Ako to v našich telocvičniach vyzeralo si môžete pozrieť vo fotogalérii.

      • Školské kolo Olympiády zo SJL

      • Prvou predmetovou olympiádou je každoročne OSJL a jej školské kolo sa uskutočnilo 23. októbra 2018. Zúčastnilo sa ho 37 žiakov 8. a 9. ročníka a až 20 z nich dosiahlo v troch náročných kolách  viac ako 39 bodov a stali  sa tak úspešnými riešiteľmi. Porotu tvorili vyučujúce SJL: Mgr. Viktória Vasilegová, Mgr. Jarmila Gubová, Mgr. Jarmila Dzambová.

       Naši víťazi:

       1. Magdaléna Kuzmová - 9. D

       2. Alena Soroková - 9. B

       3. Dominika Laktičová - 9. E, Alexandra Valková -  9. D

      • 16.10. – Svetový deň výživy

      • 16. októbra si pripomíname Svetový deň zdravej výživy. Výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje zdravie. Poskytuje nielen krytie základných potrieb energie a jednotlivých živín potrebných pre život, ale je spojená s emóciami, často aj s pocitom uspokojenia. Svetový deň výživy vyzýva k spolupráci, aby sa základné ľudské právo, právo na potraviny, zabezpečilo všetkým obyvateľom planéty. Ako pomôcka pri zdravom a správnom stravovaní nám môže poslúžiť tzv. potravinová pyramída. Podľa nej by 40% nášho denného príjmu mali tvoriť potraviny zo skupiny obilniny, chlieb, ryža a cestoviny, 35%  ovocie a zelenina, 20% mlieko, mliečne výrobky, mäso, hydina, ryby, strukoviny a orechy, 5% tuky, oleje a sladkosti. Samozrejme nesmieme zabúdať ani na dostatočný príjem tekutín.

       Dôležité je aj správne rozloženie celodenného príjmu stravy. Základom sú tri hlavné jedlá- raňajky, obed a večera a 1-2 menšie porcie medzi hlavnými jedlami – desiata, olovrant. Správna výživa sa významnou mierou podieľa na zdravotnom stave obyvateľstva, ovplyvňuje kvalitu a dĺžku života a je hlavnou podmienkou prevencie a liečby najvýznamnejších ochorení.

       Počas SDV v školskej jedálni sa celý týždeň nesie v znamení výzvy k zdravému stravovaniu, v rámci ktorej budú podávané jedlá z nových MSN 2018. Počas Týždňa zdravej výživy budú v jednotlivých triedach na 1. stupniaj výstavky ovocie a zeleniny, hodiny zamerané na prípravu zdravých šalátov z plodov ovocie a zeleniny a ich ochutnávka, ako aj besedy ozdravej výžive a zdravom životnom štýle. Týždeň ZV by sme chceli začať zdravo a preto 17.10.vyhlasujeme na našej škole deň bez sladkosti.

       Veríme, že v tento deň si doprajete a prinesiete namiesto sladkosti nejaké ovocie alebo sladký úsmev.

      • Naša malá umelkyňa opäť zožala úspech

      • V poľskom mestečku Gorlice sa konal tohto roku už 19. ročník medzinárodnej umeleckej súťaže pod názvom „Piękno Beskidów i Bieszczadów”. Do súťaže sa zapojilo 837 detí a mladých ľudí z  Poľska, Slovenska a Ukrajiny. Porota pozostávajúca z predsedu - sochára Zdzislawa Tohla, grafika Bartlomieja Belniaka a grafika Mareka Kretowicza udelila 57 cien. Jednu z nich udelili našej žiačke Alexandre Anine Klebanovej  zo 4. A triedy. Alexandra sa inšpirovala  historickými pamiatkami nášho mesta. Jeho krásu stvárnila vo svojom umeleckom diele.

       Srdečne blahoželáme!

      • Pasovanie piatakov - fotogaléria

      • Dňa 11.10.2018 sa na našej škole uskutočnilo PASOVANIE PIATAKOV. Bolo to zábavno-súťažné popoludnie s množstvom sladkých odmien. Medzi nás žiakov druhého stupňa sme prijali žiakov z troch piatackých tried. Po 4 súťažných disciplínach, ktoré vyhrala V.C a získala putovný pohár, piataci slávnostne vyslovili SĽUB PIATAKA  a triedni učitelia ich symbolicky pasovali veľkou ceruzou .

       TAK TEDA, VITAJTE PIATACI!!!

        Monika Kmecová, IX.D

      • Šťastný život zvierat

      • 4.október  je v kalendári významných dní  označovaný ako Svetový deň zvierat, ktorý bol vyhlásený na konferencii ekológov vo Florencii v roku 1931. Tento deň je zároveň sviatkom svätého Františka z Assisi, patróna zvierat, kedy  je dôvod prehodnotiť vzťah ľudí k zvieratám, najmä ich zaobchádzanie s nimi. Nech aj zvieratká zažívajú spokojné a šťastné dni v spoločnosti svojich majiteľov.  Slovensko sa prijatím novely zákona zaraďuje medzi kultúrne krajiny, ktoré nepovažuje zviera za vec, ale za živú, cítiacu bytosť. 

        Pozitívny vzťah ľudí k zvieratám je potrebné budovať už od útleho veku detí. V súvislosti s týmto sviatkom  sme so žiakmi  2. , 3. a 4.ročníka usporiadali výtvarnú súťaž Šťastný život zvierat. Po rozhovore s nimi  o ich vzťahu a starostlivosti o zvieratká  kreslilo 24 žiakov  svoje obľúbené  a 7 najlepších  prác sme ocenili vecnými cenami a diplomami.  

       Mgr. Darina Marcinčová a Mgr. Oľga Lišivková

      • Magic night – Noc v škole

      • Dňa 5. 9. 2018 sa časť našej školy zmenila na kúzelnú. Žiaci 2.A, 2.B a 2. C triedy so svojimi triednymi učiteľkami I. Masicovou, Ľ. Sabolovou, J. Paľuvovou a pani vychovávateľkou E. Pergerovou prišli prežiť „ Noc v škole.“  Po príprave svojich „ čarovných postieľok “ si deti zašportovali na školskom dvore a poprechádzali sa s baterkami po tmavých chodbách našej školy. Až nastal očakávaný okamih „Návšteva kúzelníka Bobra“ a jeho asistentky Simony.  Čakalo nás predstavenie plné kúzel, nečakaných zvratov, smiechu a veselej zábavy, po ktorom deti so žiarou v očiach a baterkami v rukách absolvovali prehliadku večerným mestom. Prezreli si krásne vysvietenú fontánu a čarokrásne historické centrum, ktoré hýrilo rôznymi farbami.

       Po večernej rozprávke sa deti uložili do spacákov a plní zážitkov, spokojní a šťastní  všetci zaspali.

       Všetkým sa nám to veľmi páčilo a tešíme sa na ďalšie spoločné akcie.

       Pani učiteľky Ľ. Sabolová, J. Paľuvová. I. Masicová

      • DNI MESTA - OSLAVY 777. VÝROČIA

      • V piatok a sobotu 28. a 29. septembra  vyvrcholili v našom  meste OSLAVY PRVEJ PÍSOMNEJ ZMIENKY O BARDEJOVE. Tá sa v Ipatijevskej kronike objavila v roku 1241. Odvtedy ubehlo presne 777 rokov.

       Program sa začal v piatok od 1000 hodiny vystúpením žiakov materských a základných škôl na Radničnom námestí. Pochvala patrí žiakom  4.A a 4.B triedy, ktorí pri tejto príležitosti prispeli  milým  programom.

      • Ámosáčik obhájil 2. miesto a získal Cenu za najlepšiu titulku

      • Vo 4. ročníku súťaže školských časopisov základných škôl Prešovského a Košického  kraja Podtatranský školák sa náš školský časopis Ámosáčik umiestnil na 2. mieste a okrem toho prevzal Cenu za najlepšiu titulnú stranu.

       Patronát nad touto súťažou prevzala Veronika Fitzeková – hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja, ktorá súťaž zhodnotila takto: „Už to nie je len o nejakých slohoch, výsledkoch súťaží, ale časopisy naozaj mapujú život na škole, robia ankety, rozhovory, reportáže a podobne. Deti by určite mali tvoriť školské časopisy, pretože je to príprava na život. Mali by si všímať veci, čo sa okolo nich dejú, aby sa naučili vytvoriť si na ne názor, aby sa naučili priniesť o niečom informáciu, zaujať postoj, stanovisko, aby sa naučili komunikovať s verejnosťou, učiteľmi i spolužiakmi.“

       Porota v zložení: V. Fitzeková, I. Janigová, redaktorka TASR, A. Hudecová, V. Labuda z reklamného grafického štúdia VL Grafik hodnotili 6. kategórií: obsah, štylistiku a náročnosť, grafiku, fotografie, titulku a kreativitu.

       Redaktorom nášho časopisu blahoželáme a prajeme im veľa dobrých nápadov.

       Reportáž z tejto súťaže si môžte pozrieť v priloženom videou Popradskej Televízie (obsahuje aj rozhovor s našimi žiakmi a Mgr. Ovšonkovou.)

       Hodnotené čísla časopisu Ámosáčik môžte nájst v tomto odkaze https://zskombj.edupage.org/text77/?