• ORANGE - SeMaFoR

• Divadlo separácia

• Odpadky v parkoch, na sídliskách, v lesoch. Svedčia nielen o našej ľahostajnosti, ale doslova o zautomatizovaní návyku, ktorý je už nášmu mysleniu a konaniu takmer prirodzený. Akoby sme  si ani neuvedomovali dôsledky nášho správania nielen pre aktérov súčasnosti, ale ani pre budúce generácie. Smutným však ostáva konštatovanie, že len ťažko naučíme správnym návykom naše potomstvo, keď vlastným postojom nás dospelých je rezignácia voči aktuálnym, priam na poplach bijúcim, environmentálnym problémom blízkeho i okolitého sveta. Istou alternatívou je ponúknuť možnosť, ktorou tento problém nielen prežijeme a pochopíme, ale dostaneme aj jednoduchý návod na jeho nápravu.

S námetom ako pomôcť prírode a zároveň si uvedomiť čo našou pasivitou spôsobujeme, prišli tretiaci z triedy pre intelektovo-nadané deti zo ZŠ na Komenského 23 v Bardejove. Okrem pravidelných recyklačných aktivít rôznych materiálov v rámci projektu SEparuj MAterál FORmuj SVET, podporeného grantom Nadácie Orange programu Školy pre budúcnosť, poukázali na dôvody separovania odpadu rýmovaným farebným divadielkom. Počas troch odohraných predstavení demonštrovali  všetkým svojim spolužiakom z prvého stupňa ZŠ na Komenského 23 ako aj škôlkarom z celej MŠ na Komenského 24, ako smúti naša Zem, zahádzaná a znečistená odpadkami.  Prostredníctvom dvoch hlavných aktérov – nezodpovedného školáka Peťka a naopak jeho vnímavej sestričky Zuzky poukázali na dôsledky nášho nedbanlivého správania, ktoré často vyústi nielen do znečisťovania našej planéty, ale aj vlastného ublíženia. Možno sa poniektorí sami spoznali v role Petríka, ktorý za sebou na detskom ihrisku zanecháva spúšť v podobe rôznych odpadkov. Ako sa ale hovorí,  dovtedy sa chodí s krčahom po vodu kým... kým si Petríkova sestrička nezranila nožičku na skle,  ktoré tam mimochodom „odložil“ jej braček. Kým Zuzanku odváža záchranka, nešťastný Petrík si uvedomuje svoju vinu a uvažuje, ako jej napomôcť. Petríkova prosba o pomoc je našťastie vypočutá a napomôcť kľúčovými slovami prichádza samotná Zemeguľa. Po našepkaní indícií Separuj materiál formuj svet, sa snaží Petrík naplniť význam týchto viet. Silou jeho chcenia ožívajú  farebné odpadky, ktoré pomáhajú objasniť akú farbu majú radi a do akého odpadkového domčeka by mali patriť. Po vyslovení zaklínadla Plasty do žltého koša vhoď, s kovom do červena choď, sklo ma farbu zelene, do modrej vhoď papiere, ožívajú  aj odpadkové koše na separovanie a spolu s farebným odpadkami sa spájajú na základe farieb daného materiálu. Petrík tak vyzdravenie svojej sestričky odpláca vyzbieraním a vyseparovaním všetkých odpadkov z ihriska. Pritom nielen on, ale aj mnoho iných detí pochopí, že niekedy stačí naozaj málo, aby sme urobili náš svet krajším.

Začať však treba od seba, trebárs aj zahodením odpadkov do správneho koša. A to nielen 22. apríla, ale po celý náš život. Aby sme aspoň malú časť toho, čo si denno-denne od našej Zeme požičiavame, s vďakou aj vrátili.

PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.

ZŠ na Komenského 23 Bardejov

Pre zobrazenie kompletnej fotogalérie kliknite na obrázok