• A je to za nami...

• Päť rokov ubehlo ako voda a pár vystrašených piatačikov sa z bezpečia svojej triedy a jednej pani učiteľky ocitli na druhom stupni, kde na nich čakalo množstvo zmien. Popasovali sme sa s nimi tak, ako sa patrí. Občas zaškrípali zbrane, občas zavládlo prímerie, sem-tam sme viedli mierne boje, ale nakoniec sme všetci víťazne prišli k vytúženému cieľu. Stali sa z vás stredoškoláci. Základná škola má svoje opodstatnenie, preto sa volá základná. Má vás pripraviť do života, má vzdelávať, ale aj vychovávať. Pre vás, žiakov z intelektovo-nadanej triedy, mala ešte aj pridanú hodnotu v práci a aktivitách navyše. V prvom rade to boli ročníkové práce, na ktorých ste poctivo pracovali a ktoré ste vždy hravo obhájili. Témy boli pre nás nevyčerpateľnou studnicou informácií, zaujímavostí, občas aj kuriozít, ale najdôležitejší bol proces bádania, hľadania informácií, ich triedenia a spracovania do prijateľnej podoby. Ďalšou nezabudnuteľnou súčasťou našej triedy boli vianočné charitatívne zbierky, počas ktorých sme pomohli mnohým, no určite sme tým pomohli aj sami sebe, aby sme sa stali ešte lepšími ľuďmi. Získali sme za to nomináciu na ocenenie Detský čin roka. No a popritom sme stíhali pripravovať aktivity pre mladších spolužiakov k Oslobodeniu mesta Bardejov, Fašiangom, separovaniu odpadu či na logické sústredenia. Skrátka, nenudili sme sa. To všetko sa volá škola života a určite je na nezaplatenie, pretože čo ste sa raz naučili, nikdy nezabudnete a zužitkujete to v takej či onakej podobe. A nielen pre vás to bola škola života, za päť rokov som sa toho pri vás a od vás naučila veľa aj ja. Človek sa nemá prestať učiť a tak, ako hovorievala moja babka, treba sa učiť od mladších, oni to vedia lepšie. Minimálne sa treba od detí učiť pozerať na svet s optimizmom, radosťou, zvedavosťou a očakávaním toho najlepšieho. Ružové okuliare už máme dávno zapadnuté prachom, ale nezaškodí si ich občas nasadiť a zistiť, že svet nie je iba čierno-biely. To všetko mi moji žiaci opäť pripomenuli a ja im za to veľmi ďakujem. Prajem mojim budúcim stredoškolákom veľa zdravia a trpezlivosti pri štúdiu, a aby každý, koho stretnete, od vás odchádzal lepší a šťastnejší.

Vaša triedna učiteľka.

Mgr. Erika Baldovičová