• Triedny projekt 4.E - Nauč nás, čo vieš: Ukrajina

• 19.10.2015 08:17
        • Učíme sa celý život. V škole, mimo nej, ale najlepšie asi zážitkami, ktoré sami prežijeme. Taký je aj náš triedny projekt s názvom Nauč nás, čo vieš, ktorý pre nás vymyslela naša pani učiteľka Andrea Tribusová. Odohráva v našej triede 4.E na Komenského ulici č. 23 v Bardejove.
        • Každý žiak našej triedy postupne predstaví činnosť, alebo zaujímavosť, ku ktorej ma blízko ako je napríklad  povolanie, recept, šport alebo umenie. V mesiaci september sa nám predstavil náš spolužiak Marek Mank, ktorý nám so svojou mamkou, pochádzajúcou z Ukrajiny, bližšie predstavil túto krajinu. Marek nám, oblečený v tradičnej ukrajinskej, ručne vyšívanej košeli vysvetlil, čo predstavujú farby vlajky tejto krajiny. Dozvedeli sme sa o azbuke, dokonca nám Marekova mamka prečítala báseň v ukrajinčine a bližšie vysvetlila život i dielo známeho ukrajinského spisovateľa Tarasa Ševčenku. Veľkým zážitkom pre nás bola príprava tradičného ukrajinského vianočného receptu, známeho ako kuťa. Ak si aj vy chcete pochutiť, na jeho prípravu potrebujete varenú pšenicu, trochu mlieka, chalvu, sušené ovocie a mak. Ak naopak, máte radi hudbu, tak len pre zaujímavosť, typický ukrajinský strunový hudobný nástroj sa volá kobzar. A ak raz budete v Kyjeve, hlavnom meste Ukrajiny, nezabudnite si pozrieť sochu Matka vlasť.

Keďže málokto z našej triedy pozná ukrajinskú kultúru, bolo toto stretnutie veľmi zaujímavé a náučné, za čo veľmi pekne ďakujeme. Verím, že aj to najbližšie stretnutie bude rovnako prínosné. Naučíme sa ako sa podkúvajú kone a pracuje s vyhňou. Ale o tom nabudúce.

Sophia Dinis
          žiačka 4.E, ZŠ na Komenského 23 Bardejov

Foto: PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.
          Text: Štvrták Marek Mank z triedy pre intelektovo-nadané deti zo ZŠ na Komenského 23 v Bardejove,
          spolu so svojou mamkou, počas triedneho projektu Nauč nás, čo vieš, bližšie predstavil Ukrajinu.