• IQáčik

• 26.11.2013 08:18
        • V dňoch 13.-15. novembra 2013 sa  žiaci z 2. E a 3. D našej školy  zúčastnili logického sústredenia žiakov so všeobecným intelektovým nadaním pod názvom IQáčik. Táto aktivita bola súčasťou aktivít projektu „Deti v sieti“, ktorý organizuje ZŠ Šmeralova 25 v Prešove spolu s  CPPPaP Sabinov. Spolu so žiakmi ZŠ Šmeralova 25 v Prešove sme ako  80 členná skupina  úspešne reprezentovali svoje školy  na tomto jedinečnom „logickom sústredení“, ktoré prebehlo na Zelenom brehu (Sigord pri Prešove).
        • Podujatie prinieslo okrem množstva aktivít, riešení logických úloh a podpory kreatívneho myslenia aj nové kamarátstva a výmenu skúseností pedagógov, ktorí sa venujú edukácii nadaných žiakov.

Realizácia programu logického sústredenia „IQáčik“ prebiehala formou rozličných skupinových  aktivít zameraných na logiku - tvorivosť - myslenie - kreativitu - zručnosť, obľúbenými sa stali aj spoločné aktivity, medzi ktoré patrila diskotéka, filmový večer, „malá“ turistika, športové aktivity či koncert Martina Husovského (speváka hudobnej skupiny Komajota).
          Ako prebiehala špecifická časť logického sústredenia určená špeciálne nadaným?

Tá bola rozdelená do niekoľkých oblastí, prostredníctvom ktorých sa žiaci zapájali do riešenia logických úloh zameraných najmä na matematický, logický a priestorový úsudok. Obľúbenými sa stali aj Sudoku, spoločenské hry zamerané na podporu logického myslenia a fantázie detí.

Tvorivý workshop pre všetkých účastníkov „priniesli“ psychológovia  CPPPaP Sabinov. V rámci neho   zmiešané skupiny po vzájomnej dohode pripravili vlastnú charakteristiku svojho tímu spočívajúcu v samostatnom názve skupiny, erbe a charakteristikách vystihujúcich každého člena skupiny. Nielen samotné grafické prevedenie, ale aj spolupráca členov skupín vystihovali osobitosť každého zo žiakov. V záverečnom spoločnom hodnotení žiaci predvádzali prezentačnou formou jednotlivé práce.

Samostatnou zložkou bola časť venovaná besedám zameraným na dve oblasti - ľudskú reč, vývin a výchova ľudskej reči (Rozprávam správne) a Šikanovanie (spoločne s „príbuznou témou“ Kyberšikanovanie). Kým prvá zo spomínaných  besied spočívala najmä v praktických cvičeniach (cvičenia na zlepšenie obratnosti pier a jazyka, dychové a hlasové cvičenia), beseda o šikanovaní bola vedená formou diskusie (od objasnenia základných pojmov až po diskusiu a názory žiakov).
          Novinkou boli úlohy zamerané na verbálne myslenie, ktoré „potrápili“ hlavu nejedného žiaka. Práve takéto úlohy napomáhajú rozvíjať schopnosť človeka narábať s jednotlivými písmenami, slovami, ale aj so vzťahmi medzi pojmami.

Aktivity počas prvých dvoch dní pobytu mali žiakov pripraviť na záverečný „test“ zameraný, samozrejme, na logické myslenie, priestorové i matematické usudzovanie. Najúspešnejšími riešiteľmi testu sa stali  Matej Dugas (1. roč., ZŠ Šmeralova, Prešov), Sophia Dinis (2.roč., ZŠ Komenského 23, Bardejov), Ľubomír Durkáč (3.roč., ZŠ Šmeralova 25, Prešov), Lujza Lukáčová a Samuel Kubanka (obaja rovnaký počet bodov aj čas/ 4.roč., ZŠ Šmeralova 25, Prešov). Víťazi získali za preukázanú šikovnosť sladkú odmenu, odmenenými boli všetci účastníci logického sústredenia.