• Beseda so spisovateľom Braňom Jobusom

• 29.09.2014 11:43
        • V jeden sychravý septembrový deň (presne 23.9.) na našu školu zavítal spisovateľ, ktorý najradšej píše pre deti – Braňo Jobus. Mnohí dospelí ho poznajú aj ako speváka, hudobníka na netradičných hudobných nástrojoch ( napríklad rýľ, vysávač), či moderátora najväčšieho slovenského hudobného festivalu Bažant Pohoda.

Naši žiaci, ktorí čítali jeho knihy, ho po prvý raz uvideli naživo. Tí, ktorí nečítali – tiež a navyše sa zoznámili aj s jeho tvorbou.Hrdinovia jeho kníh sa nebijú s drakmi, nevyslobodzujú princezné a nezískavajú pol kráľovstva za to. Oni rozdávajú namiesto získavania hmotných statkov radosť, zmierenie, pohodu, spravodlivosť a pokoj. Lebo to je už dnes rozprávkou.

• Zaujímavosťou pre mnohé deti, ktoré sa besedy zúčastnili bolo, že Braňo rozprával akosi „čudne“ – nie celkom po slovensky. Je to jeho typický prejav. Je totiž silný lokálpatriot a rozpráva zásadne vrbovským nárečím. Aspoň naši žiačikovia, malí Šarišania, mali možnosť zistiť, aké rozdielne sú nárečia na našom malom Slovensku.

Deti, ktoré poznajú jeho knihy, pozorne počúvali príbehy, ktoré  Braňo rozprával. Tie, ktoré sa s ním stretli po prvý krát sa potešili pesničkám, ktoré zložil k divadelným predstaveniam a audionahrávkam jeho rozprávok. Iste nejakú knihu od neho po tejto besede ešte len prečítajú. Nebolo ich málo Celkovo ich už napísal deväť:

• Láskavé rozprávky (2006; 2007, Edition Ryba; 2012, Slovart)
          • Až na vrchol (2008, Edition Ryba)
          • Zázračné rozprávky (2009, Edition Ryba)
          • Na výlete do vesmíru (2010, Agentúra Pohoda)
          • Muflón Ancijáš a jeho spanilá jazda (2010, Slovart)
          • Ako Muflón Ancijáš cestoval na západ (2011, Slovart)
          • Komisár Mrodge (2012, Slovart)
          • Ako muflon Ancijáš sľub dodržal (2013, Slovart)
          • Ja nič, ja muzikant (2014, Slovart

Audiokniha:  Láskavé rozprávky (2010)

Po besede nasledovala dlhá autogramiáda. Braňo Jobus rozdával podpisy do kníh, čitateľských denníkov, pamätníčkov, deťmi vyrobených pamätných listov, či plagátov.Boli aj takí, ktorí si dali podpísať autogram aj pre súrodencov, ktorí na besedu nemohli prísť.

Príbehy v knihách spisovateľa Braňa Jobusa sú vtipné, veselé, napínavé, veľmi dobre sa čítajú (aj počúvajú). A ako sám hovorí sú určené nie len deťom, ale aj dospelým. Môžete ich teda čítať spolu so svojími rodičmi. Mnohé majú nábeh stať sa bestsellermi. Vyskúšajte sa do niektorej z nich zahĺbiť aj VY a potom sa podeľte so svojím zážitkom s kamarátmi. Lebo chýr o dobrej knihe letí rýchlejšie ako raketa a dobrých kníh nikdy nie je dosť.

M. Peláková