• Dotýkať sa exponátov je žiadúce!

• Presne takéto odporúčanie dostali naši štvrtáci počas vernisáže výstavy hračiek pod názvom Koleso-vedecká hračka. Uplynulý piatok namiesto školských lavíc strávili dopoludnie v galérii Poľsko-slovenského domu. Tentokrát neprišli za umením, ale za učením, hrou a najmä zábavou, ktorú zorganizovalo Kultúrne a turistické centrum v spolupráci s občianskym združením Vedecká hračka. Mali totiž ako prví možnosť vyskúšať si viac než sto exponátov, vďaka ktorým sa nielen výborne zabavili, ale aj odhaľovali kúzla fyziky. Interaktívnou výstavou ich previedla aj pani Ing. Beata Puobišová, ktorá je autorkou výstavy a zároveň predsedníčkou OZ Vedecká hračka. Ako sa sama vyjadrila, výstavu neodporúča iba školám, ale rovnako rodinám, keďže vedecké hračky zbližujú celé generácie. Súčasťou výstavy sú aj panely s informáciami o histórii kolesa, o kolesách vo vesmíre, prírode, technike, vede, múzeách, karikatúrach, vtipoch, športe, zábave, optoklamoch a vynálezoch. Aj vďaka tejto expozícii si ešte viac možno uvedomiť, aký dopad má vynález kolesa na náš každodenný život. Okrem toho jednoduchým a jednoznačným spôsobom demonštruje a približuje prírodné zákonitosti, javy i technické fenomény. V našom prípade v takej vysokej miere, že mladí obdivovatelia edukatívnej výstavy len veľmi ťažko opúšťali priestory galérie. No odniesli si mnoho zistení, na ktoré prišli radostným skúmaním a objavovaním. A to bolo jednoznačným cieľom. Ďakujeme pekne za pozvanie!

PaedDr. Andrea Tribusová, PhD.